انجمن بانیان بهبودی

نسخه‌ی کامل: 17- چرا همیشه میخواهم دیگران را کنترل و قضاوت کنم؟ از كنترل آنها چه چيزي عاید من ميشو
شما درحال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب‌بندی مناسب.
17- چرا همیشه میخواهم دیگران را کنترل و قضاوت کنم؟ از كنترل آنها چه چيزي عاید من ميشود؟
مسئله ی کنترل در بین عادتی ها فقط کنترل از روی ترس نیست بلکه ما در زمان کودکی بخاطر بر طرف کردن و کنار امدن با ترس و استرس و نگرانی خودمان نیاز به ابزاری داشتیم که مقداری خیالمان را راحت کند و ما با عادت به کنترل کردن این و آن و شرایط به کنترل کردن معتاد شدیم و کنترل هم مانند مواد مخدر برای مدتی ما را از ترس هایمان خلاص میکرد و این کنترل کردن با قدرتش در ما تبدیل به وابستگی بسیار قدرتمندی شد که رهایی از آن به این راحتی ها نیست، یک فرد معتاد با اجرای برنامه ای میتواند بیماری خود را غیر فعال نگهدارد و دیگر مواد مخدر مصرف نکند، اما همین فرد توانایی کنترل نکردن را در خودش نمیبیند و با قضاوت و غیبت کردن زندگی خودش را بخطر بیاندازد. لذا کنترل کردن یک ریشه عمیق فرهنگی هم در ما دارد و ما خودمان را موظف میدانیم تا مقداری در زندگی دیگران سرک بکشیم و آنها را کنترل کرده و خیالمان را آسوده کنیم، البته مانند مواد مخدر برای یک مدتی خیالمان راحت میشودف اما باز از جایی دیگر سرک میکشد و ما را عذاب میدهد. ما با رجوع به شروع عادت به کنترل کردن که همان دوران کودکی است برای درمان خودمان اقدام میکنیم و مقدار زیادی از این کنترل کردن ها را کنار میگذاریم..