انجمن بانیان بهبودی

نسخه‌ی کامل: شناخت اردبیل
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.

اردبیل از شهرهای کهن ایران است که حدود ۱٬۵۰۰ سال قدمت دارد. این شهر در زمان حکومت بنی‌امیه مرکز حکومت آذربایجان و در زمان بنی‌عباس مرکز قیام بابک خرمدین بوده‌است. در سال ۶۱۸ هجری مورد حمله مغولان قرار گرفت، اما در زمان تیموریان و صفویان، نهضت تشیع و جنبش‌های سیاسی ایران از این شهر برخاست. اردبیل در زمان صفویان آباد گردید و به اوج اعتبار، عزت، و عظمت خود رسید، اما پس از انقراض این سلسله در پیشامدها و تحولات تاریخی دوره نادرشاه و اوایل قاجار و به‌خصوص با ورود قشون روسیه به ایران و حوادث دوران مشروطیت، از رونق و اهمیت افتاد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در جهت محرومیت‌زدایی از این شهر، در ۲۴ فروردین ۱۳۷۲ به مرکز استان تبدیل شد.
از آثار تاریخی اردبیل که برخی به دوره پیش از اسلام می‌رسد، می‌توان از دهکده آتشگاه، شهر هیر، شهریور، و مسجد جامع اردبیل که در قدیم آتشکده بوده‌است، نام برد. با توجه به این‌که این مسجد، بزرگ‌ترین و قدیم‌ترین مسجد اردبیل است، احتمال می‌رود یکی از واحدهای آن، کتابخانه بوده، ولی در تاریخ اردبیل اشاره‌ای به آن نشده‌است.
بسیاری از مؤلفان دوره اسلامی، بنای شهر اردبیل را به فیروز، پادشاه ساسانی نسبت می‌دهند و می‌نویسند که اردبیل به دستور این پادشاه، که در سده پنجم میلادی می‌زیست، ساخته شده‌است.فردوسی در شاهنامه بنای اردبیل را به پیروز ساسانی نسبت می‌دهد.
اما تاریخ اردبیل خیلی قدیمی‌تر از زمان فیروز ساسانی است. زیرا که فیروز درسال ۴۵۹ میلادی به سلطنت رسیده‌است و ۳۴ سال قبل از این تاریخ، بهرام پنجم ملقب به بهرام گور درمقابل حمله هیاتله از راه اردبیل به آمل وگرگان و سپس به خراسان رفته و در آن‌جا، خاقان هیاتله را کشته‌است. این موضوع در شاهنامه فردوسی آمده‌است:
چو آگاهی آمد به بهرام‌شاه
که خاقان به مرو است چندان سپاه
همی راند لشکر چو تزکوه سیل
به آمل گذشت از ره اردبیل
شهر اردبیل به علت نزدیکی به قفقاز و گرجستان و ارمنستان، جایگاه ویژه‌ای داشت به‌طوری ‌که در زمان جنگ‌های ایران و روس در عهد قاجار، اردبیل مرکز اسقرار نیرو و ستاد عملیات سپاه ایران در برابر طوایف شمال بوده‌است. درزمان فیروز به دلیل حمله طوایف شمال (هون‌ها) ویران گردید و به دستور فیروز، آباد گردید و برج و بارو درآن ساخته گردید و از این‌رو بنای آن‌را به فیروز نسبت می‌دهند.
در داستان سیاوش در شاهنامه فردوسی نیز نام اردبیل آمده بود.
درقرن ششم قبل از میلاد زرتشت پیامبر بزرگ ایران ظهور کرد و بنا به روایت اوستا، کتاب یسنا در بالای کوه سبلان بر او نازل شده‌است.
اَردَبیل یا( آرتاویل) یکی از کلان شهرهای ایران و مرکز استان اردبیل در شمال غربی این کشور است.

این شهر در قبل و پس از اسلام مرکز آذربایجان بوده است.

اشتهار و اهمیّت اردبیل تنها از آن جهت نیست که چند تن از پادشاهان ایران آن شهر را قرارگاه خود ساختند، بلکه از آن لحاظ است که سر حلقه فرقه صفویّه، شیخ صفی‌الدین اردبیلی، از این جا برخاست و در همین جا به خاک سپرده شد.

با ظهور شیخ صفی‌الدّین و خاندان صفوی، اردبیل اعتبار ویژه‌ای یافت، به طوری که این شهر در زمان تیمور، دارالارشاد و در زمان سلاطین صفوی با عنوان دارالامان از جایگاه خاصّ سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برخوردار گردید. حکومت صفوی بسیاری از هرج و مرج‌ها را که در ایران وجود داشت، برانداخت و یک حکومت دینی و مذهبی را پایه گذاری کرد که به گفته بسیاری از کارشناسان تاریخ، تشکیل دولت یکی از مهم ترین وقایع تاریخ ایران به شمار می‌آید.

واژۀ اردبيل واژه‌ای اوستایی است که از دو کلمه آرتا ( مقدّس) و ويل (شهر) به معنی شهر مقدّس ترکيب شده است. وسعت اين شهرستان ۳۸۱۰ کيلومتر مربّع است و چهرۀ عمومی شهرستان اردبيل متأثّر از ارتفاعات کوهستان‌های سبلان (ساوالان)، باغرو (تالش) و بزغوش است که اين عوامل طبيعی سبب محصور شدن آن شده‌اند. اردبيل از مناطق با اهميّت ايران به شمار می‌آيد و دارای آثار و ابنیّه تاريخی و جاذبه‌های طبيعی بسيار زيادی است.

این شهر همچنین مرکز شهرستان اردبیل است.جمعیت اردبیل در سال ۱۳۹۰ خورشیدی بالغ بر ۴۸۲۶۲۳ نفر بوده که این رقم با احتساب جمعیت ساکن در حومهٔ شهر به بیش از ۵۸۰۰۰۰ نفر می‌رسد. اردبیل از شهرهای باستانی و تاریخی ایران است. این شهر در نزدیکی مرز جمهوری آذربایجان قرار گرفته‌است و دارای ارتفاع زیادی است و از سردترین شهرهای ایران محسوب می‌گردد که جاذبه‌های طبیعی زیادی دارد. این شهر در ۲۱۹ کیلومتری تبریز و ۵۷۸ کیلومتری تهران واقع شده‌است
شهری زیبا با مردمانی دوست داشتنی ست اردبیل
 طراحی وب سایت  طراحی سایت تهران  شرکت طراحی سایت طراحی سایت های زیادی به منظور معرفی انواع مشاغل و حرفه ها شکل گرفته اند که با قابلیت آموزش غیر حضوری از علاقه مندان و افراد با استعداد در زمینه های شغلی دعوت به همکاری می کند. در طراحی سایت جنگلداری نیز می توانید با این شغل سختی های کار و دانش مورد نیاز آن اشنا شوید به علاوه از حقوق و مزایای آن آگاه شوید طراحی سایت آکواریوم که از جدید ترین مقالات وب سایت می باشد را نیز مطالعه نمایید. طراحی سایت اختصاصی آشنایی با جنگلداریاز آن جایی که جنگل ها از منابع قابل تجدید و احیا هستند استفاده از افراد حرفه ای و متخصص در این زمینه الزامی است. از بین رفتن منابع طبیعی به معنای از بین رفتن حیات انسان هاست. نباید فراموش کنیم که جنگل ها علاوه بر این که منابع طبیعی به شمار می روند محل زندگی بسیاری از حیوانات نیز هستند. [عکس: 1099.jpg] خدمات و امکاناتی که در طراحی سایت جنگلداری ارائه می شوند شامل موارد زیر هستند:
 • امکان معرفی سایت و خدمات و امکانات در طراحی سایت جنگلداری
 • امکان معرفی تخصص های الزامی برای پیوستن به این حرفه در طراحی سایت جنگلداری
 • امکان معرفی جنگل هایی که نیاز به احیا دارند در طراحی سایت جنگلداری
 • امکان دعوت به همکاری از افراد دلسوز و متخصص در طراحی سایت جنگلداری
 • امکان معرفی شرایط گزینش در طراحی سایت جنگلداری
 • امکان ارائه مطالب و مقالات در خصوص جنگلداری در طراحی سایت جنگلداری
 • امکان معرفی کتب در خصوص نگهداری و حفاظت از جنگل ها در طراحی سایت جنگلداری
 • امکان ارسال دیدگاه های کاربران در طراحی سایت جنگلداری
 [عکس: 963.jpg] به طور کلی بخش های زیر در طراحی سایت جنگلداری گنجانده شده اند:
 • بخش اطلاعات تماس در طراحی سایت جنگلداری
 • بخش همکاری با ما در طراحی سایت جنگلداری
 • بخش درباره ما در طراحی سایت جنگلداری
 • بخش تبلیغات در طراحی سایت جنگلداری
 • بخش پیوندها در طراحی سایت جنگلداری
 • بخش اهداف در طراحی سایت جنگلداری
 • بخش عضویت کاربران در طراحی سایت جنگلداری
 • بخش مدیریت کاربران در طراحی سایت جنگلداری
 • بخش مقالات ترجمه شده در طراحی سایت جنگلداری
 سایت وردپرس   لیست شرکت های طراحی وب سایت  تبلیغات در گوگل  تبلیغات اینترنتی  طراحی وب سایت