انجمن بانیان بهبودی

نسخه‌ی کامل: 16. آيا مي‌توانيد به راحتي به ديگران نه بگوييد، يا رو در بايستي داريد؟
شما درحال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب‌بندی مناسب.
16. آيا مي‌توانيد به راحتي به ديگران نه بگوييد، يا رو در بايستي داريد؟
یکی از کلیدی ترین ابزاری که روی من کاملاً به عنوان نقطه ضعف محسوب میشد، همین نه گفتن برای کسانی بود که به هر نحوی از من سوءاستفاده میکردند و بقدری در مقابل دیگران ضعیف و ناتوان و عاجز بودم که آنها با پررویی و جسارت مقابل چشمانم چیزی از من بر میداشتند و یا کسانی که از من قرض گرفته بودند و پس نداده بودند، دوباره از من قرض میگرفتند و منهم میدانستم که هرگز بازپس نخواهند داد. اما به دلیل شرمساری و خجالت و احساس گناه بخاطر اینکه به من گفته شده بود به دیگران احترام بگذار و به آنها «نه» نگو و درکارهایشان «نه» نیار و من بخاطر ترس از قضاوت شدن و مورد ملامت قرار نگرفتن با دیگران ساز مخالفت نمیزدم و پس از اینکه مورد سوءاستفاده آنها قرار میگرفتم، خیلی دلم میشکست و خیلی ناراحت میشدم. این رودربایستی باعث کینه و نفرت و ترس و استرسم از خودم و دیگران بخاطر ناتوانی در مقابل این هموابستگان همیشه خودم را سرزنش میکردم. اما اکنون به راحتی به آنها نه میگویم و دیگر با کسی رو دروایستی ندارم...