انجمن بانیان بهبودی

نسخه‌ی کامل: احساسات مثبت
شما درحال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب‌بندی مناسب.
صفحه‌ها: 1 2

[تصویر:  pic-4.jpg]

احساسات را مي توان به دو گونه تقسيم کرد: احساسات مثبت مانند شادي، عشق و احساسات منفي مانند خشم وغم. يکي از تفاوت هاي عمده احساسات منفي و مثبت در اين است که احساسات منفي هميشه در ما ميل شديدي را براي انجام يک عمل مشخص ايجاد مي کنند. مثلا وقتي خشمگين مي شويم، ميل شديدي به حمله ور شدن به آن چه خشم را در ما ايجاد کرده احساس مي کنيم، و يا وقتي مي ترسيم ميل شديدي به فرار کردن از موقعيت ترسناک را احساس مي کنيم. در اين موقعيت ها دامنه انتخاب هاي ما بسيار محدود شده و تنها يک يا دو عمل در آن لحظه به ذهن ما مي رسد. اعمالي که همواره براي بقاي انسان لازم است، چرا که اين احساس ها هميشه در موقعيت هاي تهديد کننده و خطرناک ايجاد مي شوند که اصولا احتياج به يک عکس العمل سريع و قاطعانه دارند. 
پس احساس هاي منفي در موقعيت هاي خطرناک  به ياري انسان مي آيد اما احساس هاي مثبت اصولا در شرايط بحراني اتفاق نمي افتند و ميل شديدي براي انجام يک عمل مشخص و فوري در ما به وجود نمي آورند. اما اين به معني بي اهميت بودن احساسات مثبت نيست زيرا براي بهتر مواجه شدن با چالش هاي زندگي احساسات مثبت  است که به کمک ما مي آيد  و مهارت ها، توانايي ها و عقايدي پايدار در ما ايجاد مي کند که در مسير رشد و شکوفايي به ما ياري مي رساند  زيرا اين احساسات در موقعيت هايي اتفاق مي افتند که نيازي به يک واکنش سريع نيست، در نتيجه ذهن ما فرصت دارد گزينه هاي متعدد را در نظر بگيرد و به دنبال امتحان کردن راه هاي جديد و خلاقانه باشد. 
برخلاف احساس هاي منفي که به طور مقطعي ما را در موقعيت هاي خطرناک ياري مي کنند، احساس هاي مثبت علاوه بر اثرات کوتاه مدت خود، اثرات بلند مدتي نيز در زندگي فرد دارند. اين احساس ها با گسترده تر کردن حوزه تمايلات و بازتر کردن فکر ما، منجر به ايجاد مهارت ها، توانايي ها و ايده هاي جديدي مي شوند که به نوبه خود، سيري صعودي به سوي رشد فردي و شکوفايي و سازش بهتر با محيط را باعث مي شوند.به عنوان مثالي ديگر احساس رضايت مندي را در نظر بگيريد. اين احساس منجر به کشف راه هايي جديد براي مثبت نگريستن به خود و جهان اطرافمان مي شود و اين بينش هاي جديد، ما را در گذران موفق تر زندگي مان ياري خواهد داد.
از طريق ايجاد احساس هاي مثبت فرد داناتر و انعطاف پذيرتر شده، روابط او با ديگران بهبود مي يابد و حتي سلامت جسمي او نيز ارتقا پيدا مي کند و اين فرايند صعودي در نهايت به سعادتمندي و سازگاري بهتر با محيط منتهي مي شود. در حاليکه احساس هاي منفي و بي حوصلگي به همراه تفکر منفي نگر و محدود، ما را در يک سير نزولي به سوي افسردگي سوق مي دهد. 
و در آخر بايد گفت همواره بايد مراقب احساسات منفي که گاهي باعث بيماري در ما مي شود وحتي تاثيرات جبران ناپذيري را در زندگي ما مي گذارد، بود زيرا اين ما هستيم که ميزان تاثيراحساسات منفي را در وجودمان مي پذيريم، ما هستيم که مشکلات و ناملايمات زندگي را پلي مي بينيم براي بالا رفتن و پيروزي يا دره اي براي سقوط و نابودي!
"کمتر بترسید؛ بیشتر امیدوار باشید.
کمتر بخورید، بیشتر بجوید.
 کمتر آه بکشید، بیشتر نفس بکشید.
 کمتر متنفر باشید، بیشتر عشق بورزید.
و بعد خواهید دید که همه چیزهای خوب از آنِ شما خواهد شد."

قول ميدهم :
هرکسی را که میبینم با او از سلامتی ، خوشبختی و توانگری صحبت کنم .
کاری کنم که دوستانم احساس کنند گوهر ارزشمندی در درون آنهاست
تنها به بهترینها بیندیشم ، تنها برای رسیدن به بهترینها کار کنم و تنها انتظار بهترینها را داشته باشم .
درست به همان اندازه که مشتاق موفقیت خود هستم ، مشتاق موفقیت دیگران نیز باشم .
من به خودم قول میدهم که ...
اشتباهات گذشته را فراموش کنم و تمرکزم را روی دستاوردهای بزرگ آینده بگذارم .
همیشه سیمایی بشاش داشته باشم و به هر آفریده ی زنده ای که میبینم لبخند ببخشم .
آن قدر روی رشد خود وقت بگذارم که دیگر وقتی برای انتقاد از دیگران نداشته باشم .
آن قدر آزاده باشم که فرصتی به نگرانی ، آن قدربلند نظر که فرصتی به خشم ، آن قدر قوی که فرصتی به ترس و آن قدر خوشبخت که فرصتی به بدبختی ندهم.
تصورم از خود نیک باشد و این را به جهان اعلام کنم ؛ نه با صدای بلند ، بلکه با کردار نیک .
با این اعتقاد زندگی کنم که کل جهان طرف من است ؛ مادامیکه به آن بهترینی که در در وجودم است ، وفادار بمانم .

پیرمردی هر روز تو محله میدید پسرکی با کفش های پاره و پای برهنه با توپ پلاستیکی فوتبال بازی میکرد
روزی رفت یک کتانی نو خرید و اومد و به پسرک گفت: بیا این کفشا رو بپوش ؛
پسرک کفشا رو پوشید و خوشحال رو به پیرمرد کرد و گفت: شما خدایید؟!!!
پیرمرد لبش را گزید و گفت نه!!
پسرک گفت پس دوست خدایی؛
چون من دیشب فقط به خدا گفتم كه کفش ندارم…!
******************(دوست خدا بودن سخت نيست)******************
مهم بودن در نگاه دیگران رو فراموش کن

روزنامه ی روز شنبه زباله ی روز یکشنبه است
زندگی کن به شیوه خودت
با قوانین خودت
با باورها و ایمان قلبی خودت
مردم دلشان می خواهد
موضوعی برای گفتگو داشته باشند
برایشان فرقی نمی کند چگونه هستی
هر جور که باشی
حرفی برای گفتن دارند
شاد باش و از زندگی لذت ببر.

گناهی که پشیمانی بیاورد ، بهتر از عبادتیست که غرور و تکبر بیاورد !
[تصویر:  27819173850001659142.jpg]
[تصویر:  JomalateZiba_Persian-Star.org_28.jpg]
[تصویر:  ElhamBakhsh12_Persian-Star.org_009.jpg]
صفحه‌ها: 1 2