انجمن بانیان بهبودی

نسخه‌ی کامل: 21· نگاه واقع بینانه به خود ، چه ارتباطی با فروتنی دارد ؟
شما درحال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب‌بندی مناسب.
· نگاه واقع بینانه به خود ، چه ارتباطی با فروتنی دارد ؟
ایننگاه نسبت به خود موجب می شود هیچ گاه فراموش نکنم من دارای یک ظرفیت هستم مثل تمام انسان ها نه بیشتر نه کمتر
تمام واقعیت خود را به دور از انکار ببینم و این نکته را در نظر داشته باشم همان طور که من اشتباه می کنم دیگران هم می توانند مرتکب اشتباه شوند
به همین دلیل هیچ کس را نه از خود کمتر و نه بیشتر می بینم
راه اشتباه را که تا به امروز طی کرده ام را رها نموده و راه های دیگری انتخاب و امتحان می کنم و در واقع با نگاه واقع بینانه به خود و با لا بردنسطح اگاهی راه چدیدی پیدا خواهم کرد
وقتی من با نگاه واقعی و حقیقی به خودم و شکستها و پیروزی هایم نقاط ضعف و قدرتم و چگونگی دقیق خطاهایم نگاه میکنم در واقع شروع به پذیرش خویشتن و تواضع و فروتنی میکنم میفهمم من هم اشتباه میکنم من هم خطاهایی دارم و انسانم همین نه بیشتر نه کمتر من اگر میخواهم انسان بهتری شوم باید روی خودم کار کنم و گرنه همیشه درگیر خودم و از روی نادانی مشغول خطا و اشتباه بوده و خود را اصلاح نمیکنم با نگاه واقع بینانه به خود تواناییها و محدودیتهای خود را میبینم میفهم در کجابود که خطاکردم و کجابود که درست رفتم و در نتیجه به تواضع و فروتنی که محصول صداقت با خویشتن است دست میابم

.... .فروتنی به معنی بررسی دقیق تمام خوب و بد خود وپذیرفتن کامل شخصیت واقعی ام ..باید مواظب باشیم فروتنی را با ترس و از حق خود گذاشتن و یا خود کم بینی و یا خجالت وتنبلی اشتباه نگیریم نگاه واقع بینانه همان صداقت با خود است .
چگونگی دقیق شخصیت.مقاومت نکردن در برابر واقعیت ها فروتنی است . فروتنی لازمه بهبودی است
نگاه واقع بینانه یعنی دست از خودفریبی کشیدن وانکارنکردن شخصیت واقعی خود باگرفتن ترازنامه قدم4 وبرسی دقیق خطاهای خود مارا از دو افت مهم دربهبودی درامان نگه می دارد.خودبزرگ بینی وخودکم بیننی هرموقع این دونقص درمن فعال می شود من بیشتر به انزواوتنهایی فرو می روم در واقع پذیرفتن خود بعنوان یک انسان برایم سخت میشود دراین حالت فروتنی برایم کارنمی کند
21_نگاه واقع بینانه به خود،کمک میکند راحتتربپذیرم اصل روحانی فروتنی را.
پذیرفتن خودم ودنیایی که درآن زندگی میکنم ، همینطورکه هستم خودم رامیپذیرم،بیماریم را،اشتباهاتم را، وهمچنین خطاهایم را،دیگراحساس حقارت وخواری وذلت ندارم. واقع بین بودن مرا به فروتنی رساند وکمکم کردتا ازانکارخارج شوم.نگاه واقع بینانه یعنی دست برداشتن ازتاییدطلبی وپذیرش خودم باتمام کاستی هاوخوبیهایم واین نگاه کمکم کرد دیگراحساساتم راسرکوب نکنم وبافروتنی وصادقانه بپذیرم واقعیت موجودزندگیم رابدورازآوردن هرگونه توجیه وبهانه ای.دیگرغلونمیکنم مسئولیت رفتارواعمالم رامیپذیرم ونقاب نمیزنم وبادست برداشتن از غروربیمارگونه ام مسئولیت پذیر شده ام فروتنی یعنی پذیرش همین که هستم واین بدون نگاه واقع بینانه بخودم امکان ندارد.زیربنای نگاه واقع بینانه وفروتنی، صداقت باخود است.?