انجمن بانیان بهبودی
فقط برای امروز-بیست و یکم آذر - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن بانیان بهبودی (http://forum.banianbehboodi.ir)
+-- انجمن: انجمن معتادان گمنام NA (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: فقط برای امروز+ اندیشه امروز+روز به روز365روز (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=12)
+---- انجمن: فقط برای امروز-(آذر ماه) (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=331)
+---- موضوع: فقط برای امروز-بیست و یکم آذر (/showthread.php?tid=1966)

فقط برای امروز-بیست و یکم آذر - mahla - 2013-11-22

ترس از تغییر 21 آذر

«با کارکرد قدمها،

اراده نیرویی برتر را میپذیریم.... ترس از ناشناختهها را کنار میگذاریم. آزاد میشویم.»

کتاب پایه

v

زندگی مجموعهای از تغییرات بزرگ و کوچک است. اگرچه ممکن است این حقیقت را از لحاظ فکری بپذیریم، احتمالاً اولین واکنش عاطفی ما نسبت به تغییر، ترس است. به دلایلی تصور میکنیم که تغییر صدمه خواهد زد و برای ما مصیبتبار خواهد بود.

اگر به تغییراتی که در گذشته در زندگی ما روی داده، نگاهی بیندازیم، متوجه خواهیم شد اکثر آنها به صلاح ما بوده است. احتمالاً از تصور زندگی بدون مصرف مواد بسیار وحشتزده بودیم، در حالی که این بهترین اتفاقی است که تا به حال برای ما افتاده است. احتمالاً شغلی را از دست دادهایم که تصور میکردیم بدون آن خواهیم مرد، اما بعدها به هیجان و رضایت شخصی بیشتری در شغل جدید خود دست یافتیم. وقتی در دوران بهبودی ریسک میکنیم، احتمالاً تغییرات بیشتری را تجربه میکنیم. موقعیتهای قدیمی را کنار میگذاریم و برای موقعیتهای جدید آماده میشویم.

با وجود همه نوع تغییراتی که روی میدهد، چنگ زدن به چیزی آشنا و تلاش برای حفظ آن امری کاملاً طبیعی است. آرامش در نیرویی برتر از ما پیدا میشود. هر چه بیشتر اجازه دهیم تغییرات در جهت نیروی برتر روی دهد، بیشتر اعتماد پیدا میکنیم این تغییرات به صلاح ما هستند. ایمان جایگزین ترس خواهد شد و ما از صمیم قلب میدانیم همه چیز به خوبی پیش میرود.

v

فقط برای امروز: وقتی از ایجاد تغییری در زندگی خود واهمه دارم، با دانستن اینکه اراده خداوند برای من خوب است، آرامش پیدا میکنم.

RE: فقط برای امروز-بیست و یکم آذر - meshki - 2013-12-11

هشدار

مسایلی که باعث رکود بهبودی وعود بیماری اعتیاد ودربعضی موارد

باعث لغزش می شود مطالب زیر به ترتیب شماره جدی تر می شود

ود ر آخر به بازگشت کامل بیماری اعتیاد وچنانچه هشدار را نادید ه

بگیریم با خطر جدی لغزش مواجه خواهیم شد.

1 ترس وعدم اطمینان ازاینکه آیا قادر خواهم بود پاکی خود را

همچنان حفظ کنم.

2 انکار جدی بودن اعتیادمان

3 قانع کردن خود وباور اینکه دیگر هرگز مصرف نخواهم کرد

4 سعی افراطی درتحمیل پاکی خود به دیگران

5 درحاشیه قرارگرفتن واظهار نظر ودخالت در موردکیفیتبهبودی دیگران

6 حا لت دفاعی به خود گرفتن وقتی راجع به خودتان انتقاد میکنند

7 رفتار افراطی وعدم انعطاف پذیری.رفتار تکراری وتکراردر روشمقابله با زندگی

8عکس العمل های لحظه ای استرس وفشار روحی

9 انزوا طلبی وگوشه گیری، دورشدن از دیگران

10 دیدتونلی،توجه افراطی به مسایل کم اهمیت،مشغولیتفکری تمرکز روی قسمت

کوچکی از زندگی

11 خالی بودن وقت وباری به هرجهت زندگی کردن

12 ازدست دادن قابلیت برنامه ریزی

13 غفلت ونا امیدی واحساس شکست

14 خیال پردازی وتفکر آرمان گرایانه

15 احساس درماندگی یاس ونا میدی

16 انتظار اینکه اوضاع بطور معجزه آسایی تغییر خواهد کرد

وهمه چیزدرست

خواهد شد

17 سردرگمی واختشاش فکری بیش از اندازه

18 عصبانیت وتحریک پذیری درهنگام صحبت کردن با دیگران

19به سادگی عصبانی شدن وبروز عکس العمل شدید

20 بهم خوردن عادات تغذیه زمان ودفعات ومقدار

21بلا تکلیفی وبدونه هد ف زندگی کردن

22 بهم خوردن خواب کم خوابی پرخوابی

23کار نکردن قدمهای دوازده گانه بصورت منظم

24 حضور نامرتب در جلسات بهبودی به بهانه های مختلف

25 دریافت نکردن کمک از دیگران در رابطه با بهبودی

26 ناراضی شدن از زندگی و با این فکر که اگر مصرف هم کنمفرقی نخواهدکرد

27 رنجش غیر منطقی تقصیر رابه گردن دیگران انداختن

28 احساس شدید تنهایی

29 پر کردن خلع با رابطه های احساسی عاطفی

30 لغزشهای روحانی...

اصولی که در ابتدای ورود به برمامه معتادان گمنام برای ما کارکرد

بازهم کارخواهد کرد. یکباردیگر ما خودمان را متعهد به اجرای برنامه

میکنیم ،یعنی بطورمرتب به جلسات می رویم با راهنمایمان صحبت

می کنیم وازدیگران درخواست کمک می کنیم ودوباره روی قدمهایمان

کار می کنیم.........

RE: فقط برای امروز-بیست و یکم آذر - mehdiast - 2013-12-12

بام خدا
فقط برای امروز سعی می کنم ترس به خود در برابر تغییر راه ندهم و با تکیه به نیروی برتر بر تمام این ترسها غلبه کنم و روزانه برای استحکام ایمان به نبروی برتر بیشتر تلاش کنم تا در ادامه با آرامش و خیال آسوده تر بتوانم مسیر را طی کنم

RE: فقط برای امروز- اندیشه امروزبیست و یکم آذر - sadaf - 2013-12-12

اندیشه امروز بیست و یکم آذر ماه (a day at a time )

در مطالعه رهنمودها و اصول برنامه بسیاری از افرادی که تازه وارد برنامه شده اند ادعا می کنند :"چه ترتیبی ..... من هرگز قادر نخواهم بود که به آنها عمل کنم . " و در طول جلسات گروه قدیمی ترها به ما گوشزد کردند . ناامید نشوید ، هیچ یک از ما نتوانسته است بصورتی کامل این رهنمودها را اجرا نماید .
ما قدیس نیستیم . مقصود پیشرفت روحانی می باشد و رهنمودهای برنامه در حقیقت راهنمای ما در طول این مسیر می باشد که به پیشرفت و توسعه بیش از کمال و تعالی بها داده می شود .
آیا من بر این باور اعتقاد دارم که وظیفه من آن نیست که دوباره خود را بسازم بلکه آنست که بهترین نتیجه را از کاری که خداوند انجام داده است حاصل کنم ؟
آیا با تمام سابقه طولانی خود در برنامه فراموش نکرده ام که رهنمودهای برنامه نشان دهنده موفقیت بخصوصی نمی باشد که بتوان آنرا با کارهایی که انجام داده ایم ارزیابی نمائیم بلکه تنها یک آغار می باشد جهت رسیدن به جائیکه بعنوان انسان شایسته آن هستیم .
آیا من آماده پذیرفتن تفسیرهای عمیق این اصول و رهنمودها می باشم ؟

"پیشرفت مورد نظر است نه کامل بودن "

کپی از این مطلب فقط با ذکر نام سایت http://forum.banianbehboodi.ir مجاز می باشد .

RE: فقط برای امروز-بیست و یکم آذر - NASIB - 2013-12-13

قبل از دوران بهبودی همیشه بدنبال کامل بودن و تمامل بودم.در دوران بهبودی اموختم ما در برنامه فقط رشد معنوی میکنیم نه تکامل.ما به بیراهه خواهیم رفت اشتباه خواهیم کرد و از نواقص نیز استفاده میکنیم.ما از قدیسین نیستیم و بخاطر انسان بودن همیشه در معرض اشتباه خوهیم بود اما وقتی با قدمها زندگی کنیم درصد اشتباهات به حداقل میرسد.بطور حتم اگر من جلسه میروم و کارهای بهبودی ام را انجام میدهم اما با بیماری نیز زندگی میکنم در صورتیکه جلسه نروم بطور حتم کارهای بدتری انجام میدهم و بیشتر بیماریم زندگی ام را در دست میگیرد.میل به رکود در من به عنوان معتاد زیاد است و از انجام دادن کارهای جدید و تغییرات ترس دارم.ناخوشی من همیشه فعال است و هر ان ممکن است مرا به بند بکشد.من از تغییر کردن میبایست استقبال کنم چرا که همه چیز در حال یا رشد کردن است یا در حال از بین رفتن.من یا باید رشد کنم یا خواهم مرد

RE: فقط برای امروز-هر روز به سوی تو می ایم جی پی واسوانی - NASIB - 2013-12-17

ندگی بدون عشق چون سراب تهی است.
عشق بورزید،در عشق زندگی کنید و جویای عشق باشید.

RE: فقط برای امروز-بیست و یکم آذرروزبه روز - sadaf - 2014-01-30

21 آذر
براي كينه‌جويي و حسادت دلايل بي‌شماري وجود دارد كه همه‌ی آن‌ها مثلاً قابل توجيه هستند. اين را بدانيم كه همه‌ی امور باعث رضايت و خوشایند ما نيستند. بعضي شرايط و عملكردها به ما برمي‌خورد و يا خلأهاي ما را فعال مي‌كنند. امروز مي‌دانم كه با كينه‌ورزي و حسادت، خودم را به راحتي در اختيار عملكرد و داشته‌های ديگران قرار مي‌دهم و مسلماً حالم بد خواهد شد. تحت هر شرايط و بي‌مهري که نسبت به ما می‌شود، مي‌توانيم فقط به خاطر حال و وضع خودمان هم كه شده است، فكر و ذهن خودمان را از اسارت رفتار و داشته‌های ديگران خلاص كنيم. بیماری من روی حسرت کشیدن و غبطه خوردن و بزرگ‌کردن داشته‌ها و امکانات و طریقه‌ی زندگی دیگران تنظیم شده است. امروز برای رفاه و آرامشم به من پيشنهاد صلح و بخشيدن مي‌شود. بخشیدن یک حرکت انسانی است که برخلاف عقیده و برداشت دیگران در زندگی من معجزه کرده است. مسلماً بخشيدن ديگران شيرين و لذت بخش است، ولي قسمت مهم آن را نباید فراموش كنيم. با بخشيدن ديگران درون خود را از كينه و نفرت تخليه مي‌كنيم، كه باعث حال خوبي خودمان مي‌شود.
بخشيدن ديگران بخشيدن خود است!

RE: فقط برای امروز-بیست و یکم آذر-از کتاب الانان - NASIB - 2014-02-04

21 آذر
يكي از نقايص اخلاقي من نوع واكنش به رفتارهايي بود كه نسبت به من اعمال مي شد _ توهين را با توهين هاي بيشتر و بي ادبي را با بي ادبي بيشتر پاسخ ميدادم من هرگز فكر نمي كردم هيچ روش ديگري براي رفتار كردن وجود داشته باشد تا اينكه شروع بكار كردن با يكي از اعضاء قديمي الانان كردم . هر روز وقتيكه دوستم براي خريدن روزنامه صبح توقف ميكرد شخص پشت پيشخوان تند خو و عصباني بود مهم نبود كه چقدر گستاخانه با دوستم رفتار ميشد . اما او هميشه با احترام و تواضع رفتار ميكرد من بر آشفته شدم آيا الانان به ما نميگويد كه نبايد رفتارهاي غير قابل پذيرش را بپذيرم ؟ بالاخره در اين مورد از او سوال كردم . او گفت كه اين تنها كيوسك روزنامه در حوالي ماست و او ترجيح ميدهد كه با آن مرد اين رفتار را داشته باشد تا اينكه هر روز بي روزنامه بماند او توضيح داد كه در قبال رفتار ديگران عاجز است . اما نبايد به ديگران اجازه دهد تا او را به تضعيف كردن موقعيتش و معيارهايي كه براي خود دارد تحريك كنند بهترين انتخابي كه او مي تواند داشته باشد اين است كه با هر فردي كه برخورد ميكند با احترام رفتار كند . ديگران هم براي انتخاب هر گونه رفتاري كه مي پسندند ،آزاد هستند
ياد آوري امروز
."شعار بگذار با من شروع شود" امروز اجازه خواهم داد تا با من آغاز شود من مجبور به پذيرش رفتارهاي غير قابل قبول نيستم من ميتوانم با عدم پذيرش آن رفتار ها از سوي خودم ، اين كار را شروع كنم ميتوانم داشتن رفتار مودبانه و محترمانه را انتخاب كنم "آزادي و استقلال من به مخالفت و مقابله كردن ارتباطي ندارد بلكه آنها (آزادگي و عدم وبستگي) به رفتار و احساسات فردي من بستگي دارد اگر من هميشه عكس العمل نشان دهم . پس هرگز رها نيستم .