انجمن بانیان بهبودی
فقط برای امروز+اندیشه امروز-بیست و سوم آذر - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن بانیان بهبودی (http://forum.banianbehboodi.ir)
+-- انجمن: انجمن معتادان گمنام NA (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: فقط برای امروز+ اندیشه امروز+روز به روز365روز (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=12)
+---- انجمن: فقط برای امروز-(آذر ماه) (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=331)
+---- موضوع: فقط برای امروز+اندیشه امروز-بیست و سوم آذر (/showthread.php?tid=1968)

فقط برای امروز+اندیشه امروز-بیست و سوم آذر - mahla - 2013-11-22

23 آذر اعتیاد، مواد مخدر و بهبودی

«اعتیاد یک بیماری جسمانی، ذهنی و روحانی است که همه زمینههای زندگی ما را تحت تأثیر قرار میدهد.»

کتاب پایه

v

اکثر ما قبل از اینکه شروع به مصرف کنیم، پنداری قالبی داشتیم، تصویری ذهنی از اینکه معتادان باید چگونه باشند. برخی از ما تصویری از یک معتاد مواد مخدر تجسم میکردیم که برای به دست آوردن پول مواد از بازارهای عمومی دزدی میکند. برخی دیگر از ما تصویری از یک فرد منزوی بدگمان مجسم میکردیم که از پشت پردههای همیشه کشیده و درهای همیشه قفل به زندگی خیره شده است. تصور میکردیم تا وقتی مانند هیچ یک از این پندارهای قالبی نباشیم، نمیتوانیم معتاد باشیم.

همان طور که مصرف ما بیشتر میشد، این پیشپنداشتها را درباره اعتیاد کنار گذاشتیم و پیشپنداشت دیگری را مجسم کردیم: این عقیده که اعتیاد درباره مواد مخدر است. شاید تصور کرده باشیم اعتیاد به معنای عادتی جسمانی است و معتقد بودیم که هر ماده مخدری که عادت جسمانی ایجاد نکند، "اعتیادآور" نیست. یا تصور میکردیم تمام مشکلات ما از مواد مخدری که مصرف میکردیم، نشأت میگرفت. تصور میکردیم صرفاً اگر از شر مواد مخدر خلاص شویم، سلامت عقل به زندگی ما باز میگردد.

یکی از مهمترین درسهایی که در معتادان گمنام آموختیم این است که اعتیاد فراتر از مصرف مواد مخدر است. اعتیاد بخشی از وجود ماست؛ یک بیماری است که همه زمینههای زندگی ما را با یا بدون مواد مخدر در بر میگیرد. میتوانیم حتی پس از قطع مصرف نیز اثرات آن را در افکار، احساسات و رفتار خود مشاهده کنیم. بدین دلیل، به راه حلی نیاز داریم که در اصلاح همه زمینههای زندگی ما مؤثر باشد: قدمهای دوازدهگانه.

v

فقط برای امروز: اعتیاد یک بیماری ساده نیست، اما راه حلی ساده دارد. امروز، این راه حل را در زندگی خود به کار میگیرم: قدمهای دوازدهگانه بهبودی.

RE: فقط برای امروز-بیست و سوم آذر - mehdiast - 2013-12-14

بنام خدا

فقط برای امروز:سعی میکنم تصویر هایی را که در گذشه در افکار خو گنجانده بودم را برکنار کنم و فقط تصویری از خداوند و انسان های موفق را در ذهن و روح خود جای دهم و با پرورش دادن روحم خود را به خدا و انسانهای موفق نزدیک تر نمایم تا خود به گونه ایی از موفقیت های خلقت نیروی برتر شوم

RE: فقط برای امروز-اندیشه امروزبیست و سوم آذر - sadaf - 2013-12-16

اندیشه امروز بیست و سوم آذر ماه( a day at a time )
بنا به توصیه یکی از کهنه کاران برنامه من شروع به تهیه ترازنامه بهبودی بصورت متناوب کرده ام . نتیجه به من نشان داده است که به طور وضوح وعده های برنامه در مورد من حقیقت داشته است . من فرد بیماری که در گذشته بوده ام نیستم و احساس ورشکستگی نمی کنم . زندگی جدیدی دارم و راهی در پیش رو و اغلب اوقات در آرامش هستم و با خود جدال نمی کنم . این وضعیت با حالتی که جرات روبرو شدن با روز ها را در خود نمی یافتم تفاوت فاحشی دارد . شاید همه ما نیاز به تهیه یک ترازنامه بهبودی داریم تا درک کنیم که عملکرد برنامه درباره ما چگونه بوده است .
فقط برای امروز آیا من تلاش خواهم کرد که ایمان را جانشین ترس کنم ؟
پروردگارا ، مرا کمک کن تا با مقایسه زندگی امروز خود با گذشته دریابم که تا چه میزان تغییر کرده ام ؟
آیا من گزارش تغییر وضعیت ، بهبودی و پیشرفت خود را تهیه کرده ام ؟
آیا من با تقسیم تغییراتی که در زندگی من حادث شده با تازه واردین اقدام به حمایت از آنها می نمایم ؟
آیا برنامه به وعده هایش عمل کرده است ؟آیا من به وعده هایم عمل کرده ام ؟
"گزارش من چه کرده ام رابررسی کن "

کپی از این مطلب فقط با ذکر نام سایت http://forum.banianbehboodi.ir مجاز می باشد .

RE: فقط برای امروز-هر روز به سوی تو می ایم جی پی واسوانی - NASIB - 2013-12-17

زندگی حقیقی در عشق خدا و مهر به موجودات ریشه دارد.
بر خاکِ تواضع می روید و میوه اش معرفت الهی است.

RE: فقط برای امروز+اندیشه امروز-بیست و سوم آذر روز به روز - sadaf - 2014-01-30

23آذر
خداوند در وجود همه‌ی ما احساسات و عواطف و فضیلت‌هایي به وديعه گذاشته است، كه ما را قادر به زندگي و ارتباط با احساسات خودمان مي‌كند، لذت بردن از لبخند شيرين عزيزي، آزردگي خاطر از رفتار كسي، لذت احساس باد خنك در صحرا روي پوست بدنمان، گرماي حيات بخش وسايل حرارتي در زمستان، لذت بردن از تماس لباس‌هاي نرم و لطيف و لذت تماشاي خود در لباس زيبا و دیدن طبیعت و...! امروز اصول برنامه‌ی خودیاری جايي براي كينه‌توزي و نفرت و انتقام درنظر ندارد، چون وقتی خود را دوست دارم، حال خودم را خراب نمی‌کنم. اصول هر روزه‌ی برنامه روي آرامش و صلح و عشق ورزيدن به خود و ديگران استوار شده است. آيا خداوند را به خاطر ارزش‌هايي كه در اثر رسیدن به خود را پيدا كرده‌ام، سپاسگزاري مي‌كنم؟ امروز زندگي‌ام را بر مبناي دوستي و احترام متقابل با خود و دیگران برنامه‌ريزي مي‌كنم. آيا بهتر نيست به جاي توجيه شرايط و موجهه جلوه دادن رفتارهاي ناسالم و بزرگ‌نمايي خلأها و کمبودها، یک فهرست ريشه‌يابي منطقي از رنجش‌هايم بكنم، تا براي هميشه با آن‌ها خداحافظي كنم؟ چرا دست از سرخودم برنمی‌دارم؟
به خاطر زندگي و ارزش‌هاي جديد سپاسگزارم!

RE: فقط برای امروز نارانان-بیست و سوم آذر - NASIB - 2014-02-04

23 آذر
يادگيري قدم سوم را براي خودم بارها و بارها تمرين كرده ام . متاسفانه ، اغلب قبل از اينكه مشكلي را رها كرده و به نيروي برترم بسپارم منتظر مي ماندم تا مشكل شروع شود و بر من غلبه كند . با اين وجود ، امروز تلاش ميكنم تا تمام اراده و زندگيم را با تمايل به پذيرش خواست و اراده خداوند هر چه كه باشد ، به نيروي برترم بسپارم . آگاهي كه در الانان بدست آورده ام به من اجازه ميدهد تا بدانم راهي كه در گذشته آن را پيمودم به ندرت مفيد واقع شده است تنها با رها كردن و اعتماد به نداي درون كه به من تلنگري ميزند تا در مسير انتخاب نيروي برترم قرار گيرم ، زندگي ام به نتيجه ميرسد .
ياد آوري امروز
در زندگيم چيزهايي وجود دارند كه آنقدر مهم باشند كه بايد به نيروي برترم بسپارم ؟ آيا تلاش هاي من براي كنترل مواردي است كه زندگيم را بهتر و قابل كنترل مي سازند ؟ آيا آنها هيچ عملكرد مثبتي دارند ؟ آيا ميتوانم براي خواسته ام آنقدر صبر كنم تا شرايط به حدي دردناك شود كه مجبور به تسليم شوم . يا ميتوانم انرژيم را در جايي متمركز كنم كه در لحظه اكنون برايم نتائج خوبي داشته باشد و تحت مراقبت نيروي برترم باشم . : چيزهاي زيادي در دستانم نگه داشته ام . و همه آنها را از دست داده ام . اما آنچه را در دستان خداوند گذاشته ام . هنوز مالك آن هستم .