انجمن بانیان بهبودی
فقط برای امروز-بیست وهشتم دی - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن بانیان بهبودی (http://forum.banianbehboodi.ir)
+-- انجمن: انجمن معتادان گمنام NA (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: فقط برای امروز+ اندیشه امروز+روز به روز365روز (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=12)
+---- انجمن: فقط برای امروز (دی ماه) (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=332)
+---- موضوع: فقط برای امروز-بیست وهشتم دی (/showthread.php?tid=1981)

فقط برای امروز-بیست وهشتم دی - mahla - 2013-11-22

28 دی ترازنامه ساده

«تداوم در تهیه ترازنامه شخصی بدین معناست که عادت کنیم خود، اعمال، رفتار و روابط خود با دیگران را به طور منظم ارزیابی کنیم.»

کتاب پایه

v

ترازنامه روزانه ابزاری است که به واسطه آن میتوانیم خلاصهای از اعمال خود در زندگی را تهیه کنیم. پیچیدهترین بخش تهیه ترازنامه منظم، تصمیمگیری درباره نحوه آغاز آن است. آیا باید همه این اعمال را بنویسیم؟ چه چیزی را باید بررسی کنیم؟ و از کجا بدانیم کار ما چه زمانی تمام شده است؟ به این شکل کاری ساده را به پروژهای مهم تبدیل کردهایم.

در اینجا روش سادهای را برای تهیه ترازنامه روزانه ذکر میکنیم. چند دقیقهای را در پایان هر روز با آرامش مینشینیم و احساسات خود را به دقت بررسی میکنیم. آیا رنجش کوچک یا بزرگی در دل داریم؟ آیا درباره روزی که تازه به پایان بردهایم، احساس ناراحتی میکنیم؟ امروز چه اتفاقی افتاد؟ نقش ما در این کار چه بود؟ آیا مدیون به جبران خسارت هستیم؟ اگر میتوانستیم دوباره این کار را انجام دهیم، چگونه انجام میدادیم؟

میخواهیم جنبههای مثبت زندگی خود را نیز در ترازنامه روزانه بررسی کنیم. امروز چه چیزی رضایت ما را جلب کرده است؟ آیا مفید، مسئولیتپذیر، مهربان یا دوستداشتنی بودیم؟ آیا بدون خودخواهی از خود سخاوت نشان دادیم؟ آیا زیبایی و عشقی را که امروز به ما ارزانی داشته شد، تجربه کردیم؟ امروز چه کاری انجام دادیم که مایل به تکرار آن هستیم؟

برای اینکه ترازنامه ما مؤثر باشد حتماً نباید پیچیده باشد. این ترازنامه ابزار بسیار سادهای است که به واسطه آن میتوانیم هر روز با خود در ارتباط باشیم.

v

فقط برای امروز: میخواهم با احساس خود از زندگی جدیدی که به من داده شده همچنان ارتباط برقرار کنم. در پایان این روز ترازنامه ساده و مختصری تهیه میکنم.

RE: فقط برای امروز-بیست وهشتم دی از قلم دوستان - NASIB - 2014-01-11

یکی میگفت:
ما اومدیم تو تو این دنیا روحمان قیمت پیدا کنه
نه اینکه به هر قیمتی عزت پیدا کنه
خودم فکر میکنم برا قیمت پیدا کردن باید زحمت و سختی کشید و دست پا نزد و تسلیم بود.
اهن و فولاد از یک کوره بیرون میان یکی نعل خر و یک شمشیر!
حالا باید انتخاب کنم!

RE: فقط برای امروز-پیام امروز-به قلم یک همدرد - NASIB - 2014-01-15

دوستان سلام
در مشارکت های قبلی احساس گناه ، خجالت وشرم چیست و از طریق چه کسی وارد می شود ، تجربه خودم را تقدیم کردم موضوع مشارکت امروز این که این نواقص چه تاثیری می گذارد.
همه ما تجربه داریم که اکثر این نواقص ازطریق خودمان حاصل می شودالبته دربعضی از آنها دیگران نیز نقش دارند. تاثیری که این نواقص روی من می گذارند وارد جنگ با خودم می شوم ، انرژی کله ام گرفته می شود ، سعی می کنم از آن خارج شوم ولی دوباره وارد موضوع می شوم دریک چرخه معیوبی وارد می شوم که بارها و بارها تکرار می شود ، مدام باخودم حرف می زنم، محکوم وتبرئه می کنم، اسرار و پافشاری وخود را توجیه می کنم که کارمن درست است ، نقشه می کشم ، تصمیم های پی در پی و ناپایدارمی گیرم، و....
امروز فکر کردم پس چه باید کرد تا ازاین وضعیت رها شوم چیزی که برایم تاثیر داشت مشورت با اهل مشورت ، به خود زمان دادن ، دعاومراقبه و باخدا بودن ،
به پذیرم که اشتباه از من بوده و دست برداشتن از اسرار و پافشاری.
خدایا تو آن دانی که ما نمی دانیم کمک مان کن تا به توانیم درست زندگی کنیم همین.......
به قلم ک-الف

RE: فقط برای امروز-اندیشه امروزبیست وهشتم دی - sadaf - 2014-01-16

اندیشه امروز بیست و هشتم دیماه ( a day at a time )
زمانیکه غرور محرک من برای انجام کاری باشد من قادر به تشخیص توانائیها و نقایص خود نمی باشم و بیشتر اسیر توهمات خود خواهم بود . در این حالت آسا یش و راحتی آخرین چیزی است که من به آن نیاز دارم و بیشتر محتاج دوستی هستم که با درک درست موقعیت من و اینکه در کجا هستم و به کجا می روم ، صادقانه و با اعتقاد کامل نور منطق و واقع گرائی را بر من و افکار من بتاباند .
آیا من وقت خود را صرف بررسی پیشرفتهای خود در هر روز می نمایم و هنگامیکه اشتباهی از من سر می زند بلافاصله آنرا می پذیرم ؟
خداوندا، من دعا می کنم که تنها یکی از دوستان من در گروه آنقدر صداقت داشته باشد تا هنگامیکه مرا اسیر غرور یافت با شجاعت به من یاد آوری نماید . برای مدت زمان طولانی من درباره خود احساس خوبی نداشتم طبیعی است که اولین موفقیت در برنامه رفتار مرادگرگون سازد و مرا به سمت خودستایی بکشاند . آیا درا ین حال یک دوست از گروه قادر خواهد بود که تصویر روشنی از آنچه هستم را به من ارائه دهد ؟
آیامن قادرم که با یکدست پیروزی در برابر اعتیاد و با دست دیگر تواضع و فروتنی را گرفته همچنان به سمت هدف انسانی خود پیش روم ؟

" خودستائی یا احساس رضایت "

کپی از این مطلب فقط با ذکر نام سایت forum.banianbehboodi.ir مجاز می باشد .

RE: فقط برای امروز روز به روز - NASIB - 2014-01-18

28 دي
امروز فرصتي را هم به پيام‌رساني به همدرداني مي‌دهم كه خودم زماني مثل آنها به دنبال كسي يا پناهي بودم. امروز با تجربه‌ی عميق احساس عدم تعلق به كسي يا مكاني، به كسي كه دنبال راهي براي رهايي از وابستگي‌ها مي‌گردد، پيام عشق و ارزش را مي‌رسانم. امروز شرمنده و غريب و تنها نيستم. سعي مي‌كنم كه شهامت ابراز عشق و دوست داشتن به ديگران را هديه دهم. امروز روز خرج كردن عشق و آنچه كه به من هديه داده شده است. امروز مي‌خواهم يك دوست باشم. مي‌خواهم در كمال آرامش انرژي كسب شده را در قالب آغوشم به ديگران هديه دهم. امروز خداوند مرا از تنهايي و بي‌كسي و احساس شرمندگي و بي‌لياقتي و بی ارزشی رهانيده است و از من مي‌خواهد كه به ارتباطاتم با خود و انسان‌هاي ديگر و خودش يك ارزش معنوي و عاشقانه دهم. امروز حركت من به سوي آرامش و صلح و آشتي و عشق در راستای اراده و قدرت و مهربانی خالق مهربانم است. امروز آنچه که باعث آرامش و تسکین من شد احساس ارزشمندی در من بوده است، فقط ارزش‌گزاری خداوند مهربان است.
وقتي غم داري به دنبال غمگيني بگرد!