انجمن بانیان بهبودی
فقط برای امروز-نهم مهر - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن بانیان بهبودی (http://forum.banianbehboodi.ir)
+-- انجمن: انجمن معتادان گمنام NA (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: فقط برای امروز+ اندیشه امروز+روز به روز365روز (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=12)
+---- انجمن: فقط برای امروز (مهر ماه) (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=335)
+---- موضوع: فقط برای امروز-نهم مهر (/showthread.php?tid=2097)

فقط برای امروز-نهم مهر - mahla - 2013-11-23

نه صرفاً انگیزهای برای رشد9 مهر

«متوجه میشویم که درد میتواند عامل محرکی در بهبودی باشد.»

کتاب پایه

v

هر گاه که در رنج به سر میبریم، تصور میکنیم، «درد—چه کسی به آن نیاز دارد!». دلیلی خوبی برای درد نمیبینیم. رنج کشیدن کار بیهودهای به نظر میرسد. اگر در حالی که در رنج به سر میبریم، فردی از رشد روحانی صحبت کند، به احتمال زیاد خشم خود را با حالت تنفر نشان میدهیم و در حالی که فکر میکنیم تا به حال با فردی بیاحساستر از او برخورد نکردهایم، دور میشویم.

اما چه میشد اگر انسانها احساس درد جسمی یا عاطفی نداشتند؟ دنیا ایدهآل به نظر میرسید؟ نه واقعاً. اگر قادر به احساس درد جسمی نبودیم، نمیدانستیم چه وقت با برهم زدن چشم مانع از ورود ذرات خارجی به چشم خود شویم؛ نمیدانستیم چه وقت از کار و فعالیت دست بکشیم؛ حتی نمیدانستیم چه وقت در هنگام خواب بدن خود را جابجا کنیم. صرفاً به خاطر کمبود یک سیستم هشدار طبیعی به خود آسیب میرساندیم.

همین مسئله درباره درد عاطفی نیز صادق است. اگر در رنج به سر نمیبردیم، از کجا میفهمیدیم که غیر قابل کنترل شده بودیم؟ درست مانند درد جسمی، درد عاطفی نیز ما را مطلع میکند که چه وقت از انجام کارهای آسیبزننده دست بکشیم.

اما درد تنها عامل محرک نیست. وقتی شادمان هستیم، درد عاطفی زمینهای را برای مقایسه فراهم میکند. بدون چشیدن طعم درد، نمیتوانیم به ارزش خوشی پی ببریم.

v

فقط برای امروز: درد را به عنوان بخش لازم زندگی میپذیرم. میدانم به هر اندازه که قادر به احساس درد هستم، میتوانم شادمانی را نیز احساس کنم.

RE: فقط برای امروز-نهم مهر جی پی واسوانی - NASIB - 2014-01-11

جسمی که به جستجوی ارضای حواس است،گورِ روح می شود.
حرکت امیال چون،حرکت امیال مرگ است.

RE: فقط برای امروز-نهم مهر - mehdiast - 2014-01-26

ياد گرفته‌ام تا بپذيرم درد کشیدن بخشي از زندگي‌ام در برنامه است. ما با درد و تغییرات به دنیا می‌آییم و درد يك امر غيرقابل اجتناب در ماست. امروز قادر هستم تا شرايط سخت و دردناك را بهتر از قبل تحمل كنم. مي‌دانم كه درد جزئي از زندگيم مي‌باشد. امروز مي‌دانم كه بسياري از آرزوهايم در اثر وابستگي به مواد مخدر و نیکوتین و الکل و...نابود شده‌اند. اين امر باعث نااميدي من نيست. حتي با خوشايندترين احساسات آنها را پذيرفته و برخوردم با خود دوستانه است. دوست داشتن خودم و ديگران يكي از مهم‌ترين بخش‌هاي زندگي فعليم در برنامه‌ی خودیاری مي‌باشد. درد يكي از مراحل جديد زندگي به عنوان يك هديه از طرف دوست، قابل پذيرش است. امروز نيازي ندارم كه بدون درد باشم. عادت كردن به زندگي با درد قابل تحمل‌تر از زندگي بدون درد و بدون مشكلات است. امروز اجباري ندارم كه به انساني متفاوت تبديل شوم، تا ثابت کنم که تافته‌ی جدا بافته هستم. اکنون هرآنچه که هستم، آنرا پذیرفته و خدمت کردن به او را قبول دارم. عشق در هر صورت جاریست و این ما هستیم که باید آنرا کسب کنیم. به عشق اجازه ورود مي‌دهیم!

RE: فقط برای امروز-نهم مهر a day at a time - NASIB - 2014-09-22

اندیشه امروز  a day at a time
امروز من‌ با گوش‌ دادن‌ به‌ نقاط‌ مشترك‌ خود با ديگران‌ به‌ جلسات‌ گروه‌ مي‌روم‌ نه‌دقت‌ كردن‌ در تفاوتها و اختلافها. زمانيكه‌ به‌ مشتركات‌ خود با ديگران‌ دقت‌ بيشتري‌ممكن‌ از وجه‌ تشابهاتي‌ كه‌ بخصوص‌ در زمينه‌هاي‌ احساسي‌ و عاطفي‌ وجود داردبيشتر شگفت‌ زده‌ مي‌شوم‌. امروز من‌ بخاطر اعتيادم‌ و آسيب‌هايي‌ كه‌ به‌ روح‌ وروان‌من‌ وارد آمده‌ به‌ اين‌ جلسات‌ مي‌روم‌ و مي‌دانم‌ كه‌ تنها در صورت‌ استمرار اين‌وضعيت‌ قادر خواهم‌ بود كه‌ از مواد مخدر اجتناب‌ ورزم‌. امروز من‌ پي‌ برده‌ام‌ كه‌براي‌ «پاك‌ ماندن‌» به‌ دو چيز بيش‌ از همه‌ نيازمندم‌ خداوند و برنامه‌ بازپروري‌. آيا من‌در قضاوت‌ جانب‌ انصاف‌ را رعايت‌ مي‌كنم‌؟ خداوندا، مرا ياري‌ ده‌ تا با علاقه‌ بيشتر در جلسات‌ شركت‌ كنم‌ و به‌ داستنان‌ زندگي‌دوستانم‌ كه‌ وجه‌ اشتراك‌ زيادي‌ با داستان‌ من‌ دارد از صميم‌ قلب‌ گوش‌ فرا دهم‌.داستانها گرچه‌ به‌ ظاهر تكراري‌ به‌ نظر مي‌رسند ولي‌ اگربا دقت‌ گوش‌ كنم‌ از آن‌چيزي‌ خواهم‌ آموخت‌. آيا نقاط‌ اشتراك‌ ما با ديگرن‌ و برنامه‌ باعث‌ عميق‌تر شدن‌پيوندهاي‌ دوستي‌ و خويشاوندي‌ ما خواهد شد؟ آيا ما قادر خواهيم‌ بود كه‌ از تشابهات‌ خود جهت‌ نزديكي‌ بيشتر به‌ منظور مقابله‌ بادرد مشترك‌ زندگي‌ كه‌ همان‌ اعتياد است‌ استفاده‌ كنيم‌؟
«قدرت‌ از وحدت‌ ناشي‌ مي‌شود»