انجمن بانیان بهبودی
فقط برای امروز-سوم مهر - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن بانیان بهبودی (http://forum.banianbehboodi.ir)
+-- انجمن: انجمن معتادان گمنام NA (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: فقط برای امروز+ اندیشه امروز+روز به روز365روز (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=12)
+---- انجمن: فقط برای امروز (مهر ماه) (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=335)
+---- موضوع: فقط برای امروز-سوم مهر (/showthread.php?tid=2103)

فقط برای امروز-سوم مهر - mahla - 2013-11-23

ترسیدن از احساسات خود —قدم چهارم3 مهر

«شاید بترسیم در تماس بودن با احساسات خود، موجب واکنشهای پیدرپی و شدید حاکی از درد و وحشت شود.»

کتاب پایه

v

یک شکایت رایج درباره قدم چهارم این است که این قدم ما را به طور دردناکی از نواقص شخصیتی خود آگاه میسازد. شاید وسوسه شویم که درباره برنامه بهبودی خود دچار تردید شویم. از طریق تسلیم و پذیرش، میتوانیم قابلیتهای لازم برای کارکرد مداوم قدمها را به دست آوریم.

چیزی که بیشتر از همه ما برای ما عذابآور است، آگاهی از نواقص نیست، بلکه خود نواقص است. وقتی مصرف میکردیم تنها چیزی که احساس میکردیم مواد مخدر بود؛ میتوانستیم رنج ناشی از نواقص خود را نادیده بگیریم. اکنون که مواد مخدر از سر راه کنار رفته است، این درد را احساس میکنیم. امتناع از اقرار به منبع عذاب این درد را از ما دور نمیکند؛ انکار درد را حفظ میکند و آن را تقویت میکند. قدمهای دوازدهگانه به ما کمک میکند با رنج ناشی از نواقص خود از طریق مواجهه مستقیم با خود آنها مقابله کنیم.

اگر در اثر درد ناشی از نواقص خود آسیب ببینیم، میتوانیم کابوس اعتیاد را که اکنون از آن بیدار شدهایم، به یاد آوریم. میتوانیم امید رهایی را که قدم دوم به ما ارائه داده، به یاد آوریم. دوباره میتوانیم اراده و زندگی خود را از طریق قدم سوم به مراقبت خداوندی که درک میکنیم، بسپاریم. نیروی برتر ما با ارائه کمک مورد نیاز برای کارکرد بقیه قدمهای دوازدهگانه از ما مراقبت میکند. مجبور نیستیم از احساسات خود بترسیم. فقط برای امروز، میتوانیم به بهبودی خود ادامه دهیم.

v

فقط برای امروز: از احساسات خود نمیترسم. با کمک نیروی برتر خود به بهبودی خود ادامه میدهم.

RE: فقط برای امروز-سوم مهر - NASIB - 2014-01-11

وقتی فشار کار ها افزایش می یابد وباید به هزار ویک امر رسیدگی کنید با خود بگویید؛
با دقت بباف!
دعا کن بباف!
ورشته را به خدا بسپار!
با دقت بافتن یعنی اجتناب از شتاب و حد اکثر تلاش را به کار گرفتن.
دعا کنان بافتن یعنی میان همه ی کارها،فعالیت ها،افکار واحساسات خدا را به یاد آوردن و«او»را کانون زندگی خویش دانستن.آنگاه نگران نتیجه کار خود نخواهیم بود.زیرا نتیجه در دست های ایمن خداوند قرار دارد.

RE: فقط برای امروز-سوم مهر - mehdiast - 2014-01-26

اگر بتوانم اصول برنامه‌ی خودیاری را در بيشتر مراحل زندگيم انجام دهم، قدرت من نامحدود مي‌شود. قدرت اداره کردن زندگي، قدرت خدمتگزاري به خود و همدردان، قدرت پذيرش شرایط و اصول زندگی و بیماری خود، قدرت دوست داشتن خود و دیگران، قدرت درك خداوند به عنوان نیروی‌برتر و قدرت تصمیم‌گیری و داشتن حق انتخاب... من هميشه براي حل مسائل و رفع مشكلات از كسي كمك نمي‌خواستم. اصول برنامه‌ی خودیاری و تجربه‌ی دوستان در برنامه چراغی روشن برای راه من است. من مي‌توانم با انرژي گرفتن از خداوند از تمام اين قدرت‌ها استفاده‌ی بهينه كنم. من مي‌توانم تجربيات و آموخته‌هايم را در اختيار تازه واردين قرار دهم. همانطور که به من تجربیات خود را انتقال دادند. من هم مي‌توانم با نمايش کاربردی اصول برنامه‌ی خودیاری كه در زندگيم تحول ايجاد كرده است، الهام بخش و جاذبه‌ی ديگر همدردان باشم! بهبودی یک روند تمرینی است که با تمرین روزانه و در هرشرایطی که در مسیر زندگی پیشآمد کند، به‌کار گرفته شود. آیا برنامه‌های زندگیم را با اصول فقط برای امروز تنظیم کرده‌ام؟ آنچه کسب کردی را در اختيار ديگران بگذار!

RE: فقط برای امروز-سوم مهر - NASIB - 2014-09-21

3مهر

درصورت‌ غلبه‌ بر وسوسه‌ توجيه‌ رفتار و عملكرد كه‌ بطور طبيعي‌ در من‌ وجود دارداتفاقات‌ فوق‌ العاده‌اي‌ در زندگي‌ من‌ روي‌ خواهد داد.  صداقت‌ با خود، كاري‌ است‌ كه‌ واقعاً مشكل‌ و گاهي‌ يافتن‌ دلايل‌ انجام‌ اعمالي‌ كه‌ ازما سرزده‌ و تعيين‌ انگيزه‌ واقعي‌ آن‌ بسيار دشوار مي‌باشد. گاهي‌ در نتيجه‌ اعمالي‌ كه‌انجام‌ داده‌ايم‌ چنان‌ احساس‌ عميق‌ گناه‌ مي‌كنيم‌ كه‌ حتي‌ جهت‌ رهايي‌ از اين‌ احساس‌نيز قادر به‌ يافتن‌ انگيزه‌هاي‌ رفتاري‌ خود نمي‌باشيم‌. شايد نياز به‌ توجيه‌ و تبرئه‌ درحكم‌ پاشنه‌ آشيل‌ در ماست‌ كه‌ ما را در برابر مواد مخدر آسيب‌پذير مي‌سازد.آيا من‌ دريافته‌ام‌  كه‌ خود فريبي‌ موجب‌ تشديد مسائل‌ من‌ مي‌شود؟خداوندا، مرا ياري‌ كن‌ تا از وسوسه‌ توجيه‌ رفتار و آوردن‌ عذر و بهانه‌ رهايي‌ يابم‌. تابتوانم‌ با حقايق‌ و واقعيات‌ روبرو گردم‌.آيا من‌ درك‌ كرده‌ام‌ كه‌ تنها راه‌ رهايي‌ از احساسات‌ منفي‌ فقط‌ روبرو شدن‌ با حقايق‌ وواقعيات‌ است‌ و هر گونه‌ تلاش‌ جهت‌ توجيه‌ رفتار موجب‌ تشديد و تقويت‌ اين‌احساسات‌ مي‌گردد؟ آيا من‌ پذيرفته‌ام‌ كه‌ اعتماد به‌ خداوند موجب‌ كاهش‌ و از بين‌ رفتن‌ مشكلات‌ من‌ درزندگي‌ خواهد شد؟

«من‌ در راستاي‌ عملي‌ كردن‌ اراده‌ خداوند تلاش‌ مي‌كنم‌»