انجمن بانیان بهبودی
فقط برای امروز-سیزدهم شهریور - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن بانیان بهبودی (http://forum.banianbehboodi.ir)
+-- انجمن: انجمن معتادان گمنام NA (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: فقط برای امروز+ اندیشه امروز+روز به روز365روز (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=12)
+---- انجمن: فقط برای امروز (شهریور ماه) (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=337)
+---- موضوع: فقط برای امروز-سیزدهم شهریور (/showthread.php?tid=2162)

فقط برای امروز-سیزدهم شهریور - mahla - 2013-11-24

13 شهریور روح پریشان

«سعی میکنیم به یاد داشته باشیم وقتی جبران خسارت میکنیم، این کار را برای خود انجام میدهیم.»

کتاب پایه

v

تا وقتی هنوز مدیون به جبران خسارت هستیم، روح ما در اثر چیزهایی که بدان احتیاج نداریم پریشان میشود. بار اضافی ناشی از بدهکار بودن یک عذرخواهی، نگه داشتن یک رنجش یا عدم ابراز پشیمانی را به دوش میکشیم. این مسئله مانند داشتن خانهای کثیف و نامرتب است. میتوانیم آنجا را ترک کنیم تا مجبور به دیدن کثیفی و نامرتبی نباشیم یا شاید روی انبوهی از آت و آشغال راه برویم و تظاهر کنیم که آت و آشغالی وجود ندارد. اما نادیده گرفتن بینظمی، آن را ناپدید نمیکند. در نهایت، ظرفهای کثیف، فرش پر از آشغال و کیسههای لبریز از زباله هنوز آنجا هستند و باید تمیز شوند.

زندگی با یک روح پریشان نیز مانند زندگی در خانهای کثیف و نامرتب است. همیشه ظاهراً در چیزهای باقیمانده از دیروز سیر میکنیم. هر بار که برمیگردیم و سعی میکنیم به جایی برویم، چیزی راه ما را سد میکند. هر چه بیشتر از مسئولیت جبران خسارت سر باز میزنیم، روح ما پریشانتر میشود و حتی نمیتوانیم کسی را برای نظافت استخدام کنیم. خود ما باید این کار را انجام دهیم.

از طریق جبران خسارت احساس رضایت عمیقی به دست میآوریم. درست همان طور که پس از نظافت خانه احساس خوبی داریم و برای لذت بردن از نور آفتابی که از پنجره میتابد وقت داریم، روح ما نیز از آزادی برای لذت بردن واقعی از بهبودی شادمان میشود. وقتی بخش زیادی از بینظمی برطرف میشود، تنها باید در حالی که به حرکت خود ادامه میدهیم، پشت سر خود را تمیز و مرتب نگاه داریم.

v

فقط برای امروز: از طریق جبران خسارتی که مدیون هستم، چیزهایی که روح من را پریشان میسازند، از سر راه برمیدارم.

RE: فقط برای امروز-هر روز به سوی تو می ایم جی پی واسوانی - sadaf - 2014-01-07

معبود پیوسته مارا می آزماید.
گاهی زیبایی خودرا عیان می کند وگاهی پس پرده هاپنهان میشود.
در همه ی اعمال «او»رحمت ولطف نهفته است.
ای روح!
شیوه های «او»را مورد پرسش قرار مده.
در برابر خواست «او»سرفرو آر و دعا کن؛
«آه!
ای عشق الهی!مرا از آن خودساز.»

RE: فقط برای امروز-سیزدهم شهریور - mehdiast - 2014-01-25

13 شهريور کدا
در گذشته فكر مي‌كردم، اگر قادر باشم که مشكلات ديگران را حل كنم، مثلاً: با كمك مالي و دخالت در امور عادي آن‌ها و سرپرستی کردن، نیت و اعمال من انساني و شريف است. امروز با شناخت اصول برنامه مي‌دانم، وقتي كه مشكلات و كارهاي ديگران را رفع و حل مي‌كنم اجازه زندگي را از آن‌ها گرفته‌ام. من با دلسوزي بي‌جا به آن‌ها فرصت نمي‌دهم كه با عواقب و مهارت كارهايشان رو در رو شوند و حتي از كار من دلخور مي‌شوند. آيا در پس اعمالم تأييد طلبي وجود دارد؟ آيا هنوز هم مشغول تحميل كردن عقايدم به ديگران هستم؟ امروز من حق انتخاب و تصمیم‌گیری پيدا كرده‌ام. پس باید اجازه دهم که آنها هم مانند من سهم بگیرند و مانند من بهترين‌ها را انتخاب کنند. اجازه مي‌دهم كه ديگران نيز كارهای خود را بدون دخالت من انجام داده و حق اشتباه داشته باشند. من بايد ياد بگيرم كه ديگران هم حق اشتباهد خطا کردن را دارند و حتي حق جبران کردن آن را نیز دارند. آيا هنوز هم با فرمایشات بیماری خودخواهانه‌ی من ديگران اسير اعمال و افكار بیمارم مي‌شوند؟ آیا متوجه هستم که من فقط یک سهم از سهام بشریت را دارم و حق ندارم سهم خود را به دیگران بدهم.
ديگران مسؤل اعمال خودشان هستند!

RE: فقط برای امروز-سیزدهم شهریور - mohammad - 2014-09-04

13 شهریور
( روح پریشان )
 «سعی میکنیم به یاد داشته باشیم وقتی جبران خسارت میکنیم، این کار را برای خود انجام میدهیم.»
 کتاب پایه  *
تا وقتی هنوز مدیون به جبران خسارت هستیم، روح ما در اثر چیزهایی که بدان احتیاج نداریم پریشان میشود. بار اضافی ناشی از بدهکار بودن یک عذرخواهی، نگه داشتن یک رنجش یا عدم ابراز پشیمانی را به دوش میکشیم. این مسئله مانند داشتن خانهای کثیف و نامرتب است. میتوانیم آنجا را ترک کنیم تا مجبور به دیدن کثیفی و نامرتبی نباشیم یا شاید روی انبوهی از آت و آشغال راه برویم و تظاهر کنیم که آت و آشغالی وجود ندارد. اما نادیده گرفتن بینظمی، آن را ناپدید نمیکند. در نهایت، ظرفهای کثیف، فرش پر از آشغال و کیسههای لبریز از زباله هنوز آنجا هستند و باید تمیز شوند.  زندگی با یک روح پریشان نیز مانند زندگی در خانهای کثیف و نامرتب است. همیشه ظاهراً در چیزهای باقیمانده از دیروز سیر میکنیم. هر بار که برمیگردیم و سعی میکنیم به جایی برویم، چیزی راه ما را سد میکند. هر چه بیشتر از مسئولیت جبران خسارت سر باز میزنیم، روح ما پریشانتر میشود و حتی نمیتوانیم کسی را برای نظافت استخدام کنیم. خود ما باید این کار را انجام دهیم.  از طریق جبران خسارت احساس رضایت عمیقی به دست میآوریم. درست همان طور که پس از نظافت خانه احساس خوبی داریم و برای لذت بردن از نور آفتابی که از پنجره میتابد وقت داریم، روح ما نیز از آزادی برای لذت بردن واقعی از بهبودی شادمان میشود. وقتی بخش زیادی از بینظمی برطرف میشود، تنها باید در حالی که به حرکت خود ادامه میدهیم، پشت سر خود را تمیز و مرتب نگاه داریم.

* فقط برای امروز: از طریق جبران خسارتی که مدیون هستم، چیزهایی که روح من را پریشان میسازند، از سر راه برمیدارم.

RE: فقط برای امروز-سیزدهم شهریور - NASIB - 2014-09-29

13شهریور از کتاب اندیشه امروز  a day at a time
پذيرفتن‌ مسووليت‌ اشتباهات‌ گذشته‌ و تلاش‌ به‌ منظور جبران‌ خسارت‌ و صدماتي‌كه‌ در نتيجه‌ رفتار بيمارگونه‌ ما بوده‌ است‌، شايد بنظر مشكل‌ و در بسياري‌ موارد درتضاد كامل‌ با غرور و خودخواهي‌ ما باشد. تصور اينكه‌ در گذشته‌ چه‌ تعدادي‌ ازافراد را آزرده‌ايم‌ و بعنوان‌ قسمتي‌ از برنامه‌ بايد در صدد دلجويي‌ و جبران‌ خسارات‌برآئيم‌، در ابتدا بسيار مشكل‌ بنظر مي‌رسد. اما به‌ مرور به‌ اين‌ نكته‌ پي‌ مي‌برمي‌ كه‌انجام‌ آن‌ ضروري‌ترين‌ و شايد مهمترين‌ قمست‌ از برنامه‌ بهبودي‌ مي‌باشد. اگر ما به‌اين‌ نكته‌ كه‌ غرور و خودخواهي‌ دليل‌ رفتار نامناسب‌ ما در گذشته‌ بوده‌ است‌ آگاهي‌داشته‌ باشيم‌ هيچ‌ مانعي‌ نبايد مانع‌ از انجام‌ اين‌ رهنمود گردد.آيا من‌ حداكثر تلاش‌ خود را جهت‌ جبران‌ خساراتي‌ را كه‌ وارد آورده‌ام‌ مي‌نمايم‌؟
پروردگارا به‌ من‌ كمك‌ كن‌ تا با غلبه‌ بر غرور و خودخواهي‌ خود مسئوليت‌ تمام‌اشتباهات‌ گذشته‌ خود را در كمال‌ فروتني‌ بپذيرم‌.آيا من‌ با اعتراف‌ به‌ اينكه‌ رفتار من‌ در گذشته‌ موجب‌ ايجاد صدمات‌ مادي‌ و معنوي‌به‌ دوستانم‌ و افراد خانواده‌ گرديه‌ است‌ قادر خواهم‌ بودئ كه‌ اولين‌ قدم‌ را در جبران‌آنها بردارم‌؟آيا من‌ پي‌ برده‌ام‌ كه‌ تنها مانعي‌ كه‌ بر سر راه‌ انيجام‌ اين‌ رهنمود است‌ غرور و خودخواهي‌ من‌ است‌؟
«فروتني‌ و تواضع‌ را جانشين‌ غرور و خودخواهي‌ كن‌»