انجمن بانیان بهبودی
فقط برای امروز-شانزدهم خرداد - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن بانیان بهبودی (http://forum.banianbehboodi.ir)
+-- انجمن: انجمن معتادان گمنام NA (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: فقط برای امروز+ اندیشه امروز+روز به روز365روز (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=12)
+---- انجمن: فقط برای امروز(خردادماه) (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=352)
+---- موضوع: فقط برای امروز-شانزدهم خرداد (/showthread.php?tid=2442)

فقط برای امروز-شانزدهم خرداد - mahla - 2013-11-29

16 خرداد بهبودی یک

شبه اتفاق نمیافتد

«قدمهای دوازدهگانه معتادان گمنام

فرآیند بهبودی پیشروندهای است

که در زندگی روزمره ما پایهگذاری شده است.»

کتاب پایه

v

پس از گذشت مدتی از بهبودی ممکن است متوجه شویم که با مسائلی مانند مشکلات شخصی دردناک، احساس عصبانیت و نومیدی روبرو شدهایم. وقتی متوجه جریان میشویم، ممکن است شکوه کنیم: «اما من سخت کار میکردهام. فکر میکردم...» شاید بهبود پیدا کردهام؟ نه حتی خیلی کم. بارها و بارها میشنویم که بهبودی فرآیندی مداوم است و ما هرگز معالجه نمیشویم. با این حال، گاهی اوقات معتقدیم اگر قدمهای خود را به قدر کافی انجام دهیم، به قدر کافی دعا کنیم یا به اندازه کافی در جلسات شرکت کنیم، سرانجام... خب شاید معالجه نشویم، اما تبدیل به فرد قابل توجهی شویم!

ما "فرد قابل توجهی" هستیم. در حال بهبودی هستیم—بهبودی از اعتیاد فعال. فرقی نمیکند در طی فرآیند بهبودی با چه مسائلی روبرو شدهایم، در هر حال همیشه مسائل بیشتری وجود دارد. چیزهایی که به یاد نمیآوردیم یا تصور نمیکردیم در اولین ترازنامه ما مهم باشند، مطمئناً بعداً بروز پیدا میکنند. بارها و بارها برای مقابله با چیزهایی که ما را آزار میدهد، به فرآیند قدمها مراجعه میکنیم. هر چه بیشتر از این فرآیند بهره میگیریم، بیشتر به آن اعتماد میکنیم، چراکه میتوانیم نتایج آن را مشاهده کنیم. از خشم و رنجش به سوی بخشش، از انکار به سوی صداقت و پذیرش و از درد به سوی آرامش پیش میرویم.

بهبودی یک شبه اتفاق نمیافتد و بهبودی ما هرگز کامل نخواهد شد. اما هر یک از روزها التیام جدید و امید به فرداهایی بیشتر را به ارمغان میآورد.

v

فقط برای امروز: امروز هر کاری که بتوانم برای بهبودی خود انجام میدهم و در فرآیند مداوم بهبودی امید خود را حفظ میکنم.

RE: فقط برای امروز-شانزدهم خرداد - NASIB - 2013-12-18

توانایی های انسان در انجام کارها محدود است. اما در این محدوده ها مختار است چنانچه می خواهد زندگی کند.

انتخاب شیوه زندگی است که سرنوشت او را می سازد.

ممکن است کسی رفتگری باشد که هر روز خیابانهای شهر را نظافت می کند،اما اگر کار خود را به خوبی انجام دهد و آن را به خدا تقدیم کند، دروازه های کمال به روی او به راحتی باز خواهد شد. روزی از فرمانروایی پرسیدند:«تو که چند سال پیش پینه دوزی بیش نبودی، چطور به فرمانروایی رسیدی ؟» پاسخ داد«من پینه دوز خوبی بودم.»

RE: فقط برای امروز-شانزدهم خرداد - mehdiast - 2014-01-13

بسياري از ما، از روي ناچاري و کاملاً با بي‌اعتمادي به این برنامه روي آورديم، چون چاره‌ی ديگري نداشتيم. هر آن‌چه كه خودمان و ديگران توانايي و تجربه داشتند، براي رها شدنمان تلاش كرديم فايده‌اي نداشت و عاقبت متوجه شديم كه بیماری عادت‌های ناسالم و وابستگي و هم‌وابستگی بسيار قوي‌تر از اراده‌ی ما بوده است. وقتي عده‌اي را ديدم كه بدون داشتن وابستگي‌های ناسالم به چيزي زندگي خوبي دارند، باورم نمي‌شد و با خودم مي‌گفتم آيا مي‌شود من هم مثل اين افراد در جايگاهي قرار بگيرم كه توانايي اداره كردن زندگيم را داشته باشم؟ امروز مي‌دانم كه بيماري من مثل يك شيشه‌ي گِل گرفته مرا از ديدن روبه رويم باعث محدودیتم می‌شود. اصول برنامه‌ی خودیاری به من مي‌گويد كه مي‌توانم با پاك كردن گِل و آلاينده‌ها، قدرت ديدم را بهتر كرد و وسعت دهم. خداوندا: به من كمك كن تا با انتخاب مناسب و تنظیم احساسات درونيم، برای اداره کردن زندگی آشفته‌ام در مسير بهبودي و خودیاری قرار بگيرم. آيا من خداوند را براي هدايت کردنم به گروه رهایی، كه قادر شدم افرادي مثل خودم را كه از درد مشتركي رنج مي‌بريم، پيدا كنم سپاسگزار هستم؟
عينك بدبيني را از چشم‌هايت بردار!

RE: فقط برای امروز-شانزدهم خرداد - NASIB - 2014-11-19

16خرداد
در روزهاي‌ قديمي‌ ما اغلب‌ تحت‌ تأثير تجربيات‌ ويرانگري‌ كه‌ داشته‌ايم‌ با شور وحرارت‌ فراوان‌ سوگند مي‌خورديم‌: «دوباره‌؟ هرگز» در آن‌ لحظات‌ نوميدي‌ ودرماندگي‌، واقعاً در بر زبان‌ آوردن‌ اين‌ كلمات‌ و اين‌ تعهد و پيمان‌ صداقت‌ وصميميت‌ داشته‌ايم‌ ولي‌ بدون‌ توجه‌ به‌ انگيزه‌هاي‌ ما نتايج‌ هميشه‌ شبيه‌ هم‌ بوده‌است‌. سرانجام‌ تمام‌ جوش‌ و خروش‌هاي‌ عاطفي‌ فراموشي‌ سوگند و شكسته‌ شدن‌پيمان‌ بود تا تجربه‌اي‌ ديگر و شرايطي‌ به‌ مراتب‌ ناخوشايندتر و سوگندي‌ ديگر.گاهي‌ عمر اين‌ تجديد پيمانها به‌ يك‌ روز نيز نمي‌كشيد. در برنامه‌ مي‌آموزيم‌سوگندهايي‌ نظير آنچه‌ گذشت‌ كارگشاي‌ مشكل‌ ما نخواهد بود و ما بايد انرژي‌ ونيروي‌ خود براي‌ امروز بكار گيريم‌ فقط‌ براي‌ 24 ساعت‌.آيا من‌ قادرم‌ كه‌ تنها براي‌ 24 ساعت‌ از مصرف‌ مواد مخدر اجتناب‌ ورزم‌؟يا من‌ قادرم‌ كه‌ با تعيين‌ اهداف‌ و درخواست‌هاي‌ درازمدت‌ چون‌ «دوباره‌ هرگز»،«براي‌ هميشه‌...»، «من‌ هرگز....» به‌ تضعيف‌ نيروي‌ خود نپرورانم‌؟آيا من‌ مي‌توانم‌ با شكستن‌ عبارت‌ و مفهوم‌ براي‌ هميشه‌ به‌ قطعات‌ كوچكتري‌ مانند«فقط‌ براي‌ امروز» و در مواردي‌ «فقط‌ براي‌ چند ساعت‌» شانس‌ موفقيت‌ خود راافزايش‌ دهم‌؟ آيا من‌ صبح‌ كه‌ از خواب‌ بيدار مي‌شوم‌ قادرم‌ يك‌ هدف‌ واقع‌ گرايانه‌ رادر طول‌ روز تعقيب‌ كنم‌؟
«فقط‌ براي‌ 24 ساعت‌ در هر مرحله‌»