انجمن بانیان بهبودی
فقط برای امروز-چهاردهم خرداد - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن بانیان بهبودی (http://forum.banianbehboodi.ir)
+-- انجمن: انجمن معتادان گمنام NA (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: فقط برای امروز+ اندیشه امروز+روز به روز365روز (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=12)
+---- انجمن: فقط برای امروز(خردادماه) (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=352)
+---- موضوع: فقط برای امروز-چهاردهم خرداد (/showthread.php?tid=2444)

فقط برای امروز-چهاردهم خرداد - mahla - 2013-11-29

14 خرداد بساز، ویران نکن

«احساس منفی ما نسبت به خود با ابراز علاقه مثبت نسبت به دیگران جایگزین میشود.»

کتاب پایه

v

شایعهپراکنی شیطان سیاه درونی ما را تغذیه میکند. گاهی اوقات تنها راهی که میتوانیم درباره خود احساس خوبی داشته باشیم این است که فرد دیگری را از طریق مقایسه، بد جلوه دهیم. اما احترام به نفسی که به ضرر فرد دیگر تمام میشود، بیارزش است و به تاوان آن نمیارزد.

پس چگونه با احساس منفی درباره خود کنار بیاییم؟ ساده است. علاقه مثبت نسبت به دیگران را جایگزین آن میکنیم. به جای اینکه بر احترام نفس پایین خود انگشت بگذاریم، به نزد اطرافیان خود میرویم و سعی میکنیم در خدمت آنها باشیم.

شاید این کار راهی برای طفره رفتن از موضوع به نظر رسد، اما این چنین نیست. با انگشت گذاشتن بر احساس حقارت نسبت به خود نمیتوانیم کاری انجام دهیم، جز اینکه خود را گرفتار مخمصه دلسوزی نسبت به خود کنیم. اما با جایگزینی دلسوزی نسبت به خود با ابراز علاقه عشقآمیز و فعال نسبت به دیگران، میتوانیم برای خود احترام قائل شویم.

راه دستیابی به احترام به نفس، خراب کردن دیگران نیست، بلکه دلپسندتر کردن آنها از طریق ابراز عشق و علاقه مثبت است. برای اینکه در انجام این کار به ما کمک شود، میتوانیم از خود بپرسیم آیا به ایجاد مشکل کمک میکنیم یا به یافتن راه حل. امروز، میتوانیم به جای ویرانی، سازندگی را انتخاب کنیم.

v

فقط برای امروز: گرچه ممکن است احساس حقارت کنم، لازم نیست برای دلپسندتر کردن خود، دیگران را خراب کنم. امروز، احساس منفی نسبت به خود را با ابراز علاقه مثبت نسبت به دیگران جایگزین میکنم. به جای ویرانی، سازندگی را در پیش میگیرم.

RE: فقط برای امروز-هر روز به سوی تو می ایم جی پی واسوانی - sadaf - 2014-01-05

روزی نزد استاد رفتم وگفتم:
«من سرشار از عیب ونقصم.ضعف های زیادی در وجود من هست.استادگرامی به من بگو آیا چاره ای برای من هست؟»
استاد پاسخ داد:
«با شوق ومیل عمیق قلبی نام مقدس خدارا تکرار کن وعاشقانه به همه خدمت کن.آنگاه به لطف خدا تولدی تازه خواهی یافت.»

RE: فقط برای امروز-چهاردهم خرداد - mehdiast - 2014-01-13

آيا توجه بيش از اندازه به قسمت خالی لیوان و احساسات منفي و وابستگي‌ و هم‌وابستگی‌ها به اين دليل نيست كه مي‌خواهم توجه و ترحم ديگران را به خودم جلب كنم؟ آيا بهتر نيست به جاي تلف كردن انرژي محدودم به مسائل، با ديدي مثبت نگاه کنم؟ امروز من سعي می‌كنم طبق اصول خودیاری برنامه تمام لحظات امروزم را روی بهبودیم طبق اصول، برنامه‌ريزي كنم و براي پُربار كردن آن از راهنما و دوستان برنامه نظر خواهي و مشورت كنم و از تجربه آن‌ها در این موارد بهره ببرم. تا در آخر شب با رضايت و آرامش، ترازنامه‌ي امروزم را بنويسم و خداوند را بابت یک روز موفق شكرگزار باشم. آيا متوجه هستم كه خداوند مرا از تمام مواهب طبيعي و نعمت‌هايش و لحظات با شكوه يك زندگي سرشار از مسرت و شادي بهره‌مند كرده است؟ من امروز با كمك خداوند از پيله‌ي تنهايي و احساسات منفي و متأسف بودن به حال خود خارج مي‌شوم. سعي مي‌كنم با كمك دوستان در حال بهبودي، روز خوبي را طبق اصول برنامه تجربه و احساس كنم. آيا امروز در برنامه‌ی خودیاری به كسي اعتماد كرده‌ام؟ آیا با او تماس گرفته‌ام؟ آيا امروزم را با اصول برنامه زندگي كرده‌ام؟
امروز هديه خداوند است. هديه را دريابيم!

RE: فقط برای امروز-چهاردهم خرداد - sadaf - 2014-06-03

انديشه امروز a day at a time
14 خرداد
برنامه به ما می اموزد که ما از نظر جسمی و روانی با افراد دیگر تفاوت داریم. در طول برنامه مکررا به ما یاداوری میشود که مهمترین وجه تمایز این اختلاف در انست که هر معتاد اسیر این تفکر اشتباه است که روزی قادر خواهد بود که به صورت کنترل شده از مواد مخدر استفاده نماید. اصرار بر این پیروی از این توهم بهای گزافی دارد و ما شنیده ایم و یا به چشم خود دیده ایم که بسیاری را به جنون و مرگ رسانده است.

ایا من به عنوان یک معتاد قادرم که به صورتکنترل شده و طبق برنامه از پیش تعیین شده از مواد مخدر استفاده کنم و یا چون افراد معمولی در جشنها مشروب بنوشم و در دوره های دوستانه قمار کنم?!

ایا این حقیقت برای خود من روشن است که برای من(( یک بست زیاد و هزاران بست بسیار کم.....))؟

ایا من میتوانم که بدون توجه به صدایی که از قسمت تاریک وجودم مرا بهاستفاده محدود مواد مخدر میخواند، با گامهای استوار به پیش روم?

ایا من درک کرده ام که برنامه بهبودی رها کردن مواد مخدر برای همیشه و به طور کامل است?

پاک ماندن را روز به روز تجربه کن....

کپي از اين مطلب فقط با ذکر نام سايت www.forum.banianbehboodi.ir مجاز مي باشد .