انجمن بانیان بهبودی
فقط برای امروز-دوم خرداد - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن بانیان بهبودی (http://forum.banianbehboodi.ir)
+-- انجمن: انجمن معتادان گمنام NA (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: فقط برای امروز+ اندیشه امروز+روز به روز365روز (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=12)
+---- انجمن: فقط برای امروز(خردادماه) (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=352)
+---- موضوع: فقط برای امروز-دوم خرداد (/showthread.php?tid=2456)

فقط برای امروز-دوم خرداد - mahla - 2013-11-29

جبران خسارت و راهنما2 خرداد

«میخواهیم از احساس گناه رها شویم، اما دوست نداریم این کار به ضرر دیگران تمام شود.»

کتاب پایه

v

بگذارید با این مسئله روبرو شویم: اکثر ما به دنبال خود اثرات ویرانی بر جای گذاشتیم و به هر کسی که در راه ما قرار گرفت، صدمه زدیم. برخی از افرادی که در دوران اعتیاد خود بیش از همه به آنها آسیب رساندیم، افرادی بودند که بیشتر از همه دوست داشتیم. در تلاشی برای رها ساختن خود از احساس گناه نسبت به کارهایی که انجام دادهایم، شاید وسوسه شویم چیزهایی را که بهتر است ناگفته بماند، به طور بسیار دقیق با عزیزان خود در میان بگذاریم. این آشکارسازیها ممکن است بسیار زیانبار بوده و حسنی نداشته باشند.

قدم نهم درباره تسکین دادن به احساس عمیق پشیمانی نیست؛ بلکه درباره پذیرفتن مسئولیت خطاهایی است که انجام دادهایم. طی برداشتن قدمهای هشتم و نهم، باید از راهنمای خود راهنمایی بخواهیم و خطاهای خود را طوری جبران کنیم که موجب افزایش دین ما نسبت به جبران خسارت نشود. فقط به دنبال رهایی از احساس پشیمانی نیستیم، بلکه به دنبال رهایی از نواقص خود نیز هستیم. هرگز نمیخواهیم دوباره به عزیزان خود صدمه بزنیم. یک راه برای اطمینان از این امر، انجام مسئولانه قدم نهم، بررسی انگیزههای خود و صحبت با راهنما قبل از جبران خسارتهای خاصی است که قصد انجام آنها را داریم.

v

فقط برای امروز: میخواهم مسئولیت اعمال خود را قبول کنم. قبل از جبران هر خسارت، با راهنمای خود صحبت میکنم.

RE: فقط برای امروز-دوم خرداد - NASIB - 2013-11-30

جبران خسارت بیشتر از یک اظهار تأسف خشک و خالی می باشد.ید از همه ی کسانی که بهشون آسیب زدم لیست تهیه کنم و ببینم چه دسته گلی به آب دادم.

قبل از اينكه قدم 9 راشروع كنيم بايد اول مطمئن شويم كه قدم 8 را كامل فهميده ايم و مورد استفاده قرار داده ايم .

آيا ليست كساني را كه به آنها آسيب زده ايم ، تهيه كرده ايم؟ آيا درصدد جبران خسارت برآمده ايم؟

RE: فقط برای امروز-هر روز به سوی تو می ایم جی پی واسوانی - NASIB - 2014-01-05

هرگاه شهامت خودرا ازکف می دهی مراقب باش.
این حالت نومیدی ازعشق به خویش است،
عشقی که مجروح شده است.
شهامت نداشتن یعنی: سپردن خود به نیروهای پلید.

RE: فقط برای امروز-دوم خرداد - mehdiast - 2014-01-13

اصول برنامه‌ی خودیاری به من مي‌آموزد كه با رُشد معنوي و روحاني پیدا کردن، احساس رهايي و امنيت اجتماعي و اقتصادي و عاطفي در من افزوده مي‌شود. كابوس‌هاي شبانه و ترس از آينده‌ي مبهم، ترس از دست دادن عزيزان، ترس‌هاي كاذب با به كار بستن اصول خودیاری و اتكال به قدرت مافوق‌تر از من، تنها راه مبارزه با ذهن ترسوي من است. امروز مي‌دانم كه اگر اشتباهي كردم قادر هستم از نتايج آموزنده آن بهره بگيرم. اگر تصميم درستي اتخاذ كردم از پروردگار به خاطر انجام آن و رحمتي كه در حق من كرده سپاسگزار باشم. امروز با اتكال به خداوند مي‌توانم انتخاب كنم. جهت انجام هر كاري به خودم حق انتخاب مي‌دهم. اگر از انجام آن ترسي داشته باشم، نتيجه‌ی خوب و بد آن را به خداوند مي‌سپارم و خودم سهم خود را که همان تلاش‌های من است، انجام مي‌دهم. در گذشته تصميم‌‌گيري براي من مثل خواب و رويا غير قابل دسترسي بود. اگر كاري انجام شد توسط ديگران بوده، حتي تصميم‌گيري توسط آن‌ها انجام مي‌شد. امروز از اين كه حق انتخاب پيدا كرده‌ام و قادرم كاري انجام بدهم، احساس خوبي دارم!
اعتماد به نفس، به آرامي شكل مي‌‌گيرد!

RE: فقط برای امروز-دوم خرداد - NASIB - 2014-11-24

2خرداد از کتاب اندیشه امروز
امكان‌ دارد كه‌ ما اطلاعات‌ دقيقي‌ از فعاليت‌ هايي‌ كه‌ در طول‌ روز اتفاق‌ مي‌افتدنداشته‌ باشيم‌. ما احتمالاً نمي‌دانيم‌ كه‌ امروز خود را به‌ تنهايي‌ خواهيم‌ گذراند يا باديگران‌ خواهيم‌ بود. ممكن‌ است‌ كه‌ احساس‌ كنيم‌ روز بسيار كند و يا بسرعت‌ سپري‌مي‌شود. در طول‌ روز ممكن‌ است‌ با برنامه‌ هايي‌ روبرو شويم‌ كه‌ اشتياقي‌ به‌ انجام‌ آنهانداريم‌ و يا اينكه‌ وظايف‌ بعهده‌ ما گذاشته‌ شود كه‌ با تمام‌ نيرو در انجام‌ آن‌ بكوشيم‌.اگر چه‌ جزئيات‌ كارهاي‌ روزانه‌ افراد با هم‌ متفاوت‌ است‌ ولي‌ هر كدام‌ از ما اين‌موقعيت‌ را دارد كه‌ روز خود را با نگرشي‌ مثبت‌ آغاز كند. انتخابي‌ كه‌ وابستگي‌كمتري‌ به‌ عوامل‌ خارجي‌ دارد.آيا من‌ مي‌توانم‌ به‌ تنهايي‌ رفتار و واكنش‌هاي‌ خود را كنترل‌ نمايم‌؟آيا من‌ قادرم‌ كه‌ كارهاي‌ امروزم‌ را بدون‌ توجه‌ به‌ اينكه‌ در خواست‌ ديگران‌ است‌وياكاري‌ خلاق‌ از جانب‌ خودم‌ مي‌ باشد با خوشحالي‌ و موفقيت‌ به‌ انجام‌ رسانم‌ وامروز را براي‌ خود واطرافيان‌ دلنشين‌ كنم‌؟آيا من‌ مي‌ توانم‌ آتش‌ اين‌ تعهد دروني‌ را براي‌ تمام‌ روز شعله‌ور نگهداريم‌؟
«به‌ تعهد خود پاي‌ بند باش‌».