انجمن بانیان بهبودی
18) مفهوم وسوسه براي شما چيست؟ آيا در مورد وسوسه‌هاي خود اختياري داشته‌ايد؟ اگر داشته - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن بانیان بهبودی (http://forum.banianbehboodi.ir)
+-- انجمن: انجمن هم وابستگان گمنام CODA (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=5)
+--- انجمن: قدم های دوازده گانه وابستگان گمنام (رهایی) (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=349)
+---- انجمن: قدم اول رهایی (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=350)
+---- موضوع: 18) مفهوم وسوسه براي شما چيست؟ آيا در مورد وسوسه‌هاي خود اختياري داشته‌ايد؟ اگر داشته (/showthread.php?tid=3023)

18) مفهوم وسوسه براي شما چيست؟ آيا در مورد وسوسه‌هاي خود اختياري داشته‌ايد؟ اگر داشته - mahla - 2013-12-14

18) مفهوم وسوسه براي شما چيست؟ آيا در مورد وسوسه‌هاي خود اختياري داشته‌ايد؟ اگر داشته‌ايد آنرا عنوان كنيد، اكنون وسوسة فعلي شما چيست؟

RE: 18) مفهوم وسوسه براي شما چيست؟ آيا در مورد وسوسه‌هاي خود اختياري داشته‌ايد؟ اگر داشته - NASIB - 2013-12-21

وسوسه یک فکر ثابت و سمج است که بارها و بارها ما را به سمت انواع اعتیاد و وابستگی میکشاند'وسوسه گذراشت ومثل مهمانی است که اگر در را برویش باز نکنم به جای دیگر میرود'اوایل وسوسه به اختیار خودم بود امل در اثر افراط به اجبار تبدیل شد اما با کمک برنامه بهبودی و خداوند در مورد وسوسه امروز حق انتخاب دارم'

RE: 18) مفهوم وسوسه براي شما چيست؟ آيا در مورد وسوسه‌هاي خود اختياري داشته‌ايد؟ اگر داشته - mehdiast - 2014-01-10

وسوسه همان فکری است که مثل خوره صبحها که می خواهم بیدار شوم مثل وزوز مگس در سرم می چرخد و نمی گذارد از جابلند شوم وقتی پای تلویزیون دراز می کشم و می دانم کار عبث است و پشیمانی به دنبال دارد اجازه نمی دهد از جا بلند شوم. نیرویی است که وقتی قصد انجام یک عمل خلاف میلم را دارم با اینکه می دانم کارم درست است با هزار بهانه مرا قانع می کند انجام آن را عقب بیندازم حتی یک دقیقه تا در همین یک دقیقه با نیروی بیشتر به من حمله کند و مرا له کند
نفس اماره من است که از توجیه و بهانه آوردن برای مطیع کردن من هیچ وقت خسته نمی شود ولی من از چند دقیقه تا چند روز فقط می توانم در برابرش مقاومت کنم با این حال من این دشمن خستگی ناپذیر را دست کم می گیرم و هر لحظه با او همراهی می کنم با این امید که دفعه بعد او را حتما شکست می دهم. زهی خیال باطل . او و من می دانیم که هر کدام از ما ( من و نفسم ) که یک قدم عقب بنشینیم حریفمان را قوی و خودمان را تضعیف کرده ایم و اغلب من عقب می نشینم. با اینهمه عقب نشینی اگر کمک خدا نباشد من هیچ وقت توانایی مقابله با وسوسه ها را ندارم عجز اینجا معنی می دهد
وسوسه های فعلی من چند دقیقه خواب بیشتر است. چند دقیقه وبگردی بیشتر برای فرار از واقعیت، چند دقیقه تلویزیون دیدن بیشتر، چند دقیقه بیشتر توی دفتر نشستن و به کارگرها سرکشی نکردن، چند دقیقه عقب انداختن نماز، عقب انداختن کارهای سخت و مهم یک روز بیشتر . همه اینها برای فرار از زیر بار مسولیت و چند دقیقه احساس اسایش و راحتی بیشتر. البته نیتجه این چند دقیقه ها به چند روز یا چند ماه تعویق می رسد
همه اینها باعث می شود که کارهای مهم و غیر فوری تبدیل به کارهای مهم و فوری و سپس تبدیل به بحران و کابوس و فرار کامل و ضرر و زیان بزرگتر شود.
80 درصد وقتم به کارهای بی اهمیت مثل تلویزیون دیدن و خوابیدن و وبگردی می گذرد بیش از ده درد به کارهای مهمی که تبدیل به بحران شده اند و نمیتوانم دیگر از آن فرار کنم همراه با عذاب الیم و چند درصد باقیمانده شاید به کارهای مهم و اصلی البته گاهی اوقات بپردازم

RE: 18) مفهوم وسوسه براي شما چيست؟ آيا در مورد وسوسه‌هاي خود اختياري داشته‌ايد؟ اگر داشته - ARSAM - 2015-01-03

وسوسه یک فکر ثابت و سمج است که از درون آدم را هدایت می کند ، برای رسیدن به لذتی که قبلا امتحان و درک شده است. وسوسه شدن یکی از شاخه های افراط است . افراط کردن از مهمترین ویژگی های من و از خصوصیاتبارز بیماری اعتیادم است . من زیاد وسوسه می شوم . برای من وسوسه با میل شدید به چیزی آغازمی شود و اگر به آن بها بدهم ( یعنی در فکر خودم با آن کلنجار برو م که اینکار را بکنم یا نکنم ) تبدیل به وسوسه می شود . آنوقت است که دیگر نمی توانم جلوی وسوسه ام را بگیرم . مغزم قفل می شود و تا آن کار را انجام ندهم آرام نمی گیرم و به حالت عادی برنمی گردم .من با افراد معمولی صحبت کردم و فهمیدم آنها هم گاهی وسوسه می شوند کارهای ناسالمی ( مثلمصرف الکل و درگیر شدن در ماجراهای ناسالم جنسی ) انجام بدهند ، امابه خاطر فکر سالمی که دارند دنبال وسوسه خود را نمی گیرند و این امیال منفی را از خود دور می کنند . برخی دیگر از افراد جامعه ( که به نظر می رسد سالم هستند ) را می بینم که در ظاهر هیچ ماده مخدری ( الکل هم ماده مخدر است ) مصرف نمی کنند ، اما در مورد داشتن یا نداشتن و یا انجامکارهای خاصی وسوسه های شدید دارند! یکی از این افراد که از دوستان نزدیک من است میل شدیدی به تحصیل دارد به نحوی که هرگز نمی توانید او را بدون اینکه در حال مطالعه کردن باشد ببینید! گاهی یادش می رود  مرتب غذا بخورد و شنیدم یکی دو بار به حال موت افتاده است! معمولا سرو وضع مناسبیندارد و با حالت ژولیده ای که دارد ، آدم یاد فیلمهایی می افتد که در آن دانشمندان پرکار را به این سبک نشان می دهند!گاهی برای من این سوال پیش می آید که این حالت ها ، به خاطر میل و وسوسه افراطی است یاپشتکار در رسیدن به هدفی سالم که یک صفت پسندیده است؟ جواب دادن به این سوال راحت نیست ! از طرفی می دانم که اگر کسی بیش از حد نرمال و طبیعی به موضوعی وابستگی داشته باشدبیمار است . ، درموردوسوسه هیچ اختیاری نداشتم .وسوسه این روزهایی من تایید طلبی کنارگیری از همه وتنهایی زندگی کردن وسوسه بیشتر دانستن واگاهی پیداکردن وسوسه شهرت ..