انجمن بانیان بهبودی
1) مفهـوم وابستگي از نظـر شما چيست؟ - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن بانیان بهبودی (http://forum.banianbehboodi.ir)
+-- انجمن: انجمن هم وابستگان گمنام CODA (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=5)
+--- انجمن: قدم های دوازده گانه وابستگان گمنام (رهایی) (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=349)
+---- انجمن: قدم اول رهایی (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=350)
+---- موضوع: 1) مفهـوم وابستگي از نظـر شما چيست؟ (/showthread.php?tid=3040)

صفحه‌ها: 1 2

1) مفهـوم وابستگي از نظـر شما چيست؟ - mahla - 2013-12-14

1) مفهـوم وابستگي از نظـر شما چيست؟

RE: 1) مفهـوم وابستگي از نظـر شما چيست؟ - NASIB - 2013-12-20

وابستگی یعنی علاقه افراطی و بیش از حد به چیزی یا شخصی و میتواند اعتیاداور باشد'با کارکرد برنامه بهبودی ما تمرین میکنیم و یاد میگیرم که چه چالشهایی بر سر راه زندگیمان وجود دارد۰و یاد میگیریم چگونه وابستگی ها و عواطف و احساساساتمان در روابط و عملکردمان تاثیر میگذارد '

RE: 1) مفهـوم وابستگي از نظـر شما چيست؟ - sadaf - 2014-01-06

وابستگی یعنی دوست داشتن شخصی یا چیزی بیش از حد معقول که معمولا بصورت اجبار و افراط عمل می کند بگونه‌ای که فقدان ان شخص یا چیز باعث ازار من میشود

RE: 1) مفهـوم وابستگي از نظـر شما چيست؟ - mehdiast - 2014-01-10

وابستگی یعنی دلم می خواد یعنی پیروی از میل و خواهش درونی همان وسوسه هایی که کنترل کننده رفتار من شده اند
من فکر می کنم رهایی ما باید از این میل و خواهشها و وسوسه ها باشد این وسوسه ها به من می گن تو با انجام این کار حالت بهتر می شه و لذت بیشتری می بری و من که تابع و مطیع نفسم و اختیاری ندارم بعد از انجام آن عمل متوجه فریب نفس می شوم ولی این بار من وابسته تر شده ام و زنجیر نفس ضخیم تر توان من کمتر شده است وتسلط وسوسه ها بیشتر
باز هم فریب و دوروغی دیگر و این چرخه مدام تکرار می شود تا مرا به پست ترین مراتب وجودی ام برساند
من فکر می کنم ما به یک عمل یا چیز دیگر عادت نمی کنیم بلکه به فرمان بردن و باور کردن دوباره این دروغ ها و فریبها هر بار مدت زمانی از آن فاصله می گیریم عادت می کنیم. نفس و خیالات ما مرتب ما را با زنجیر اوهام نمی کشد بلکه هر بار مقداری کشیده تا یک پله پایین برویم مدتی اجازه تنفس می دهددوباره شروع می کند هر چه پایین تر برویم این فاصله کمتر می شود

RE: 1) مفهـوم وابستگي از نظـر شما چيست؟ - mahla - 2014-01-21

در قالب یک جمله یعنی اینکه: ”ما در ارتباط با کسی یا چیز آنچنان مجذوب شده‌ایم که احساس می‌کنیم با نبودن آن، ما نیز نابود می‌شویم“ در ین حالت، ما به شدت به اتصال عاطفی، انرژیکی و ... آن عادت کرده‌ایم.
برای تجربهٔ این وضعیت می‌توانیم به کاری فکر کنیم که ما را اذیت می‌کند، ولی نمی‌توانیم آن را رها کنیم یا ارتباطی را تصور کنیم که ما را اذیت می‌کند، ولی نمی‌توانیم آن را قطع کنیم و یا مواردی را در نظر بگیریم که قوتی به جائی از آن فکر می‌کنیم، عذاب می‌کشیم.

RE: 1) مفهـوم وابستگي از نظـر شما چيست؟ - mehrnaz - 2014-01-23

وابستگی یعنی خارج شدن کنترل احساسات و عواطف وهر چیزی که باعث عدم تمرکز شود وابستگی است انواع وابستگی داریم بهترین وابستگب به خداست در تاریخ طبق مطالعاتی که داشتم اکثر انسانهای خاص و پاک به وسیله وابستگی مورد آزمایشات الهی قرار گرفتند
مثل:حضرت یعقوب که وابسته به یوسف پسرش بود واین وابستگی زیاد سبب شد 40 سال ازش دور بشه
-حضرت ابراهیم وابسته یه اسماعیل بود وخدا خواست که او را در بیابان رها کند و بعد از چند سال که اورا پیدا کرد دستور داد که قربانی اش کند
-حضرت محمد شدیدا احساسی بودن و جلوی چشمانش اعراب جاهلی دخترانشان را زنده بگور می کردن
وووووو...............
تنها دعایم اینه که خدایا من را فقط و فقط وابسته و دلبسه خودت گردان

RE: 1) مفهـوم وابستگي از نظـر شما چيست؟ - شاپور الف - 2014-01-31

وابستگی بدترین نوع ارتباطی بین انسان با محیط اطراف خود با جهان بینی فردی و با سلیقه بیمارگونه اوست. هموابستگی هم از نوع بدترین ارتباط بین انسان با انسان دیگر و حیوانات و جانداران دیگراست. افراد هموابسته و وابسته همیشه بدنبال نیروی برتر دادن به دیگران و شرایط و در ضمن خودشان هم خواهان نیروی برتر شدن افراد دیگر هستند. اصولا افراد وابسته شادی و لذت را خارج از خودشان تصور میکنند. در خودشان احساس لذت و آرامش درونی ندارند و برای خندیدن دیگران را دست می اندازند و با دلقک بازی و قلقلک شدن میخندند و در جایی دروغ میگویند که هیچ نیازی به دروغ ندارند.

RE: 1) مفهـوم وابستگي از نظـر شما چيست؟ - ایلین - 2014-05-03

وابستگی یعنی اینکه من همیشه به دنبال کسی هستم ک طفیلی او شوم.

RE: 1) مفهـوم وابستگي از نظـر شما چيست؟ - MOZHGAN - 2014-10-14

وابستگي، شايعترين اعتيادي است كه مردم پيدا مي كنند. اين حالت ناشي از تمركز زياده از حد‍ّ ما بر بيرون از خودمان است و باعث مي شود كه ما تماسِ مان را با آنچه در درونمان است از دست بدهيم. ما در درونمان سرنخ هايي داريم كه ما را از راههاي بيشماري ياري مي كنند از جمله آنها باورها، افكار، احساسات، تصميم ها، اختيارات، تجارب، خاطرات، خواستها، نيازها، حس ها، شهودها، عوامل ناخودآگاه و شواهدي از عملكرد جسميِ ما همچون ضربان قلب و تنفّس مان هستند. اينها و موارد ديگر، بخشي از سيستم بازخورد دقيقي هستند كه آن را «زندگي دروني» مي ناميم . 

RE: 1) مفهـوم وابستگي از نظـر شما چيست؟ - ARSAM - 2014-12-29

وابستگی وابستگی ست. فرقی نمیکند . وقتی به چیزی فکر میکنم و به ان احساس مالکیت میکنم بدون دوست داشتن و محبت یعنی وابسته ام.وقتی فکر میکنم همه تحت نظر من هستند و من مطلق یعنی وابسته ام.وابسته بودن یعنی خودواقعی نبودن .وقتی نگاهم از وابستگی شکل میگیرد یعنی دیگران دیگر مهم نیستند و حق انتخاب ندارندو من اهمیت و ارجحیت بیشتری نسبت به دیگران دارم وهمه انتخابها با من است حتی اشتباه و حتی اگر صدمه بزنم.مثلا کسی را که وابسته اش هستم به راحتی کنترل میکنم و امر و دستور که از توانایی های وابستگی ست را رفتار میکنم.. وقتی خود نیستم خود واقعی من هم حرفی برای گفتن ندارد. برای من فقط جسم و عادتهایم برایم تصمیم میگیرند. ادم هایی که وابسته میشوند اکثرااز ضبط شده ها و الگوهای رفتاری خود تبعیت میکنند. ببینید دختری در خانواده باپدر خود مشکل دارد پس پدری که بتواند دختر را از هر لحاظ تامین کند وجود ندارد پس در دنیای بیرون به دنبال پدری مهربان است. یا بالعکسپس به راحتی تن به رابطه میدهد.ولی مشکل اینجاست طرف مقابل با رفتار های پدر یا مادر همخوانی ندارد. پس رابطه قطع میشود اما با تنفر چون اشتباه مورد پذیرش نیست. و باز رابطه جدیدو وابستگی در همه امور در حال قدرتمند شدناست. نگاه و باور باید عوض شود یعنی اینکه باید به روز زندگی کنیم. یکی از بدترین باورها نگاه جنس مخالف به همدیگر است. پسر دنبال لذت طلبی ست و دختر دنبال سرپوش گذاشتن بر احساسات پاک خود. هر چیزی که در این دنیا هست برای استفاده انسانهاست. و امانتی ست بر روی زمین. حال مانده به من که چقدر خوب استفاده کنم.وگرنه هیچ کس خرده نمیگیرد اگر درست از جنسیت انسان استفاده شود . ولی وای به ان روزی که هوای نفس ایجاد وابستگی کندخیلی راحت چیزی که بدست اورده شده از دست میرود. برای بیشتر شناختن وابستگی باید وسیع نگاه کرد وابستگی فقط مختص انسان به انسان نیست وابستگی همه چیز را شامل میشد. و وابستگی است که انسانها از روی نیاز باهم رابطه میگذارند و اکثر روابط شرطی ست. ودر ان نیاز ها مطرح است. و ان روزی که این نیاز ها براورده نشود فکرمیکنید چه میشود . بله طرفی که نتوانسته حقارت میکشدو طرفدیگر خود بزرگ بین . و جنگ ذهن و گاهی جسمی در میگیرد.