انجمن بانیان بهبودی
برداشت قدم ششم - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن بانیان بهبودی (http://forum.banianbehboodi.ir)
+-- انجمن: انجمن معتادان گمنام NA (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: قدمهای دوازده گانه معتادان گمنام (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=10)
+---- انجمن: قدم ششم NA (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=39)
+---- موضوع: برداشت قدم ششم (/showthread.php?tid=38)

برداشت قدم ششم - mahla - 2013-10-09

لطفا برداشت خود را از قدم ششم بنویسید

RE: برداشت قدم ششم - mehdiast - 2013-10-11

برداشت قدم ۶

بعد از طی مسیر تا به اینجا لازم است کارهایی را انجام بدم که به مسیر قبلی بر نگردم وباز مثل قدم یک باید دنبال حل معمای بعدی در زندگیم بگردم .اولین شرطش هم این بود که باید پیدا کنم چرا علیرغم میل باطنی وتحمل درد ورنج حاصل از عملکرد گذشته باز همان کارها را انجام میدادم.باز متوجه شدم که باور غلط واحساس پوچی وبی ارزشی باعث میشد که همیشه عملکرد دیگران را زیر زره بین بگذارم و از همه مهمتر در تمام مسائل حق را بجانب خودم بدانم. متوجه شدم بهتراست بیشتر به خودم واعمال خودم توجه کنم.تجربه شخصی من در این قدم این بود که بعد از لیست کردن نقص هایم.خیلی احساس بدی را تجربه کردم فکرکردم باید حتما چند روزی برم یک جای خلوت وکلک این نقص ها را بکنم .با همین فکر صبح زود بدون اینکه به خانواده چیزی بگم یک پتو وبالش در صندوق عقب ماشینم گذاشتم وبه طرف خارج شهر حرکت کردم .دربین راه بخودم گفتم قراره چند روزی خارج شهر باشم وجلسه هم درانجا نیست پس بهتره حرکت صبح را برم .وقتی درب جلسه رسیدم بعنوان گرداننده به من خدمت دادند. احساسم وقصدم را مشارکت کردم .دربین جلسه عضوی از قدم یک واقرار به عجز مشارکت کرد پیام خدا به من داده شد متوجه شدم که من کاره ای نیستم وقرار است خداوند چون گذشته امور را مدیریت کنه بعد از جلسه یک ظرف اش خریدم وبه خانه برگشتم وجای شما خالی اش با نان داغ در کنار همسرم صبحانه باعشقی خوردم.تازه فهمیدم تنها کار من اقرار وپذیرش است وباید مثل قدم یک بپذیرم که من عاجز هستم همین وبس.

RE: برداشت قدم ششم - خشایار52 - 2017-01-10

در قدمهای قبلی من متوجه شدم آنچه که باعث اعتیاد من شده بود , نواقص اخلاقی و شخصیتی من بود , نه مواد مخدر . وگرنه امروز که مواد مخدر در زندگی من جایگاهی ندارد پس چرا همچنان رفتارهای معتادگونه من ادامه دارد؟!! و تداوم رفتارهای معتادگونه قطعا باعث لغزش من خواهد شد.
پس برای اینکه بتوانم پاکی خود را حفظ کنم و به بهبودیم ادامه دهم , لازم است که تغییراتی در رفتار و گفتار و کردارم بوجود بیاورم . و این تغییرات برای من میسر نیست مگر اینکه قدم کار کنم و اصول روحانی قدمها رو در تمام امور زندگیم جاری کنم.
در قدمهای قبلی با برخی از نواقصم آشنا شدم مثل انکار , خود را عقل کل دانستن , خودمحور و خود رایی بودن , خشم , کینه , رنجش , خود بزرگ بینی , خود کم بینی و .... و متوجه شدم که این نواقص چه بلایی بر سر من و زندگیم آورده اند. و لازم بود که قدم ششم را کار کنم تا بیشتر با نواقص خودم آشنا شوم.
در قدم ششم باید ابتدا نواقص خودم را به کمک راهنما شناسایی و لیست کنم و بپذیرم که این نواقص مال من هستند.
سپس به تاثیرات استفاده از این نواقص در زندگیم بپردازم و به این باور برسم که این نواقص باعث ایجاد چه خسارتهایی به خودم و زندگیم و دیگران شده اند.
و در مرحله بعد این آمادگی را به کمک خداوندی که خود درک کرده ام , پیدا کنم که خداوند کلیه نواقص من را در هر زمان و به هر طریقی که صلاح میداند , برطرف کند.

بدست آورن آمادگی کامل , کار راحتی نیست و نیاز به تمایل و تسلیم و درخواست کمک دارد. اینکه بتوانم خودم را بدون نواقص شخصیتم , تصور کنم , کار ساده ای نیست. زیرا همین نواقص در زندگی اعتیادی گذشته من , ابزارهایی بوده اند که به کمک آنها من به زندگی اعتیادیم ادامه میدادم.
باید به این باور برسم که در زندگی جدید و بهبودی من , دیگر این ابزارها کاربردی ندارند و دیگر نمیتوانم با استفاده از نواقصم به مسیر بهبودی ادامه دهم. و باید برای ادامه زندگی بهبودی ابزارهای جدیدی بنام اصول روحانی را جایگزین کنم.
دیگر نمیتوانم با انکار واقعیت و دروغگویی مشکلات زندگیم را برطرف کنم. بلکه باید با روشن بینی و صداقت با مشکلاتم روبرو شوم و از خداوند درخواست کمک کنم.
قدم ششم , قدم تمایل است. تمایل برای اینکه خداوند کلیه نواقص شخصیتی من را برطرف کند. و برای بدست آوردن این تمایل باید مرتب دعا کنم , خودم را آگاهانه در معرض استفاده از نواقص قرار ندهم و از تجربه دیگران به خوبی استفاده کنم.
البته دعا کردن تنها در این قدم و کلیه قدمها لازم هست ولی کافی نیست. باید حرکت کرد و عملکرد داشت.
برای نواقصی که همین الان آمادگی برطرف شدنشان را دارم , باید همین الان قطع مصرف نقص کنم و سپس دعا کنم و از خداوند بخواهم که به من کمک کند تا بتوانم به آن ادامه دهم.
و با جدیت به ادامه قدمها بپردازم تا در قدم هفتم راه بهتری برای ادامه تغییر پیدا کنم.