انجمن بانیان بهبودی
1-مفهوم بیماری اعتیاد چیست؟ - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن بانیان بهبودی (http://forum.banianbehboodi.ir)
+-- انجمن: انجمن معتادان گمنام NA (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: قدمهای دوازده گانه معتادان گمنام (راهنمای کارکرد قدم) (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=233)
+---- انجمن: قدم اول (راهنمای کارکرد قدم) (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=234)
+---- موضوع: 1-مفهوم بیماری اعتیاد چیست؟ (/showthread.php?tid=462)

صفحه‌ها: 1 2 3

1-مفهوم بیماری اعتیاد چیست؟ - mehdiast - 2013-10-19

مفهوم بیماری اعتیاد چیست؟

.

RE: سوال اول-بخش بیماری اعتیاد-قدم اول - meshki - 2013-11-01

[color=#006400] جواب بيماري اعتياد بيماري درد و رنج وتنهاي وبدبختي است. نداشتن کنترل بر احساسات وانجام ونحوهي صحيح بروز احساسات بيماري. اعتياد . اشتغال فکري ووسوسه وخودمحوري واجبار وانکار است که اگر درمان نشود باعث زوال انحطاط ودر کل مرگ مي شود .زوال رسيدن به پوچي و وفرسودگي کامل .انحطاط .قرار گرفتن در محيط تخريب واسير شدن.....
بيماري اعتياد از سه جنبه مارا تحت تاثير قرار ميدهد
جسمي .روحي رواني .روحاني
اعتياد يعني نداشتن تعادل اعتياد تعريف جامع وخاصي ندارد وهر کس بنا به تخصصش ان را مورد تجزيه وتحليل قرار مي دهروان شناس از جنبه رواني .جامع شع شناس از نظر اسیب هاي اجتماعي وخانوادگي پزشک از نظر جسمي وفيزيولوزي يک فرد مذهبي از نظر کم رنگ شدن خمير مايه هاي مذهبي واز بين ايمان واخلاق و به هر حال هرکس از طريق خود
بروز بيماري اعتياد خود مجزا است واستفاده از ان . نقایس شخصیتی باعث بروز رفتاري غير منطقي وخارج از تعادل فرد می شود بيماري اعتياد ناشناخته هایش از شناخته هایش از بيشتر است
بيماري اعتياد کمبود قدرت وتوجه ونيز عدم تمرکز است
بيماري اعتياد از کودکي با فرد همراه بوده وهمواره او رامجبور استفاده نمايد که با مصرف مواد مخدر به اوج خود مي رسد بيماري اعتياد يک خلا معنوي است که مشخصه اصلي ان از دست دادن کنترل واختيار زندگي است
اعتياد ناهنجاري شخصي و فرار از مسوليت مي باشد

RE: سوال اول-بخش بیماری اعتیاد-قدم اول - mehdiast - 2014-01-17

زمانی که یک بیماری ناشناخته باشد چطور می توان در مورد آن نظر داد!؟ ولی در هر صورت این بیماری روی زندگی من تاثیرگذار بوده و هست و همیشه باعث می شود من اسیر باشم و یک سری مواردی هست که باعث می شود امید و آزادی از من گرفته شود. امروز متوجه شده ام که با پرهیز از مصرف می توانم این بیماری را متوقفش کنیم.این بیماری جنبه های زیادی داردکه کتاب پایه به سه مورد آن اشاره کرده: جنبه ی جسمی که باعث بوجود آمدن اجبار در من می شود و مزمن است و به شدت وابستگی های من کمک کاذب می کند و پس از مدتی باعث می شود اجبار در من شکل بگیرد، جنبه ی روانی باعث می شود وسوسه و افکار منفی به سراغ من بیاید و مدام به آن فکر کنم ، جنبه ی روحانی که باعث خود محوری و ناتوانی در روبرو شدن با مشکلات زندگی برای من می شود؛ ای بیماری یک سری علائم نیز دارد. به عنوان مثال : افکار منفی، خیالی، انکار، جایگزین کردن، توجیه، دلیل آوردن، عدم اعتماد به دیگران، احساس گناه و خجالت، آوارگی، حقارت، انزوا، افراط و تفریط، چند شخصیتی، رفتارهای ضد اجتماعی و انسانی، خودخواه و خودمحور شدن که این موارد باعث می شود در من خلأهایی معنوی بوجود بیاید. در کل امروز این سؤال را از خودم می کنم: آیا من بیماری اعتیاد را دارم یا خیر؟ اگر ندارم، دلیلی ندارد که اینجا باشم ولی اگر قبول دارم که من بیمارم ، باید با راهنمای کارکرد قدم آشنا شوم و عملکرد توی این دوازده قدم داشته باشم، مفهوم بیماری اعتیاد برای هر شخصی معنا و مفهوم خاص خودش را دارد؛ اگر به یک فهم مشترکی برسیم که اعتیاد چه چیزی نیست، به توافق های بیشتری می رسیم که در این فرآیند با هم باشیم

RE: سوال اول-بخش بیماری اعتیاد-قدم اول - NASIB - 2014-01-20

اعتیاد به نظر من یک بیماری مزمن و پیشرونده هست که لاعلاجه و من فقط با بکارگیری اصول برنامه میتونم روز به روز پاک بمونم.و هر وقت من چیزیرو از بیرون استفاده کنم که درونمو اروم کنم اعتیاده

RE: سوال اول-بخش بیماری اعتیاد-مفهوم بیماری اعتیاد چیست؟ - mehdiast - 2014-02-02

همه ما قبل از آشنایی با برنامه اطلاعاتمان راجع به اعتیاد محدود بود. به همین خاطر در بدو ورود به جلسه فکر می کردیم که مشکل ما فقط مصرف مواد مخدر است. پس از گذشت مدتی در برنامه به تدریج در یافتیم که اعتیاد ما چیزی عمیق تر از مصرف وسوسه انگیز و اجباری مواد مخدر بوده است.

قدم اول ما را تصوراتمان راجع به اعتیاد رها می سازد و متوجه می شویم که از بیماری مزمنی رنج می بریم که بسیاری از زمینه های زندگی ما را تحت تأثیر قرار داده است. یا به عبارتی بیماری اعتیاد، نیروی مخربی است که در تمام مراحل زندگی مان ایفای نقش می کرده که با مصرف مواد تکمیل شده است. بیماریی که قبل از اولین بار مصرف بصورت رفتارهای ضد اجتماعی خود را بروز می داد. حتی با نوع لباس پوشیدن، صحبت کردن، در روابطمان اینکه کِی و کجا به این بیماری مبتلا شده ایم اصلاً مهم نیست، مهم این است که این بیماری سالهای زیادی در ما وجود داشته است. اعتیاد، جرم یا ضعف اخلاقی نیست و ما به عنوان معتاد، مجرم نیستیم بلکه به عنوان معتاد مبتلا به بیماری مزمن، لاعلاج و پیش رونده هستیم و در صورتیکه متوقف نگردد، کشنده است که قطع مصرف شروع خوبی برای مهار کردن بیماری است ولی همة راه نیست. ما به عنوان معتاد از ناخوشیی رنج می بریم که در تمام مدت شبانه روز، چه با مواد و چه بدون مواد در حال فعالیت است و عوارض خود را به اشکال مختلفی که حتی در ظاهر هیچ ربطی به مصرف مواد ندارد، بروز می دهد. درست مانند بیماری اعتیاد، برنامة NA نیز همة زمینه های زندگی ما را تحت تأثیر قرار می دهد. ما در اولین جلسة خود با همه علائم موجود حاضر می شویم، خلاء درونی و روحانی، شکنجة روحی، عجز، غیر قابل اداره بودن زندگی و ...... همانگونه که بیماری اعتیاد فراتر از فقط مصرف مواد است، درمان بیماری نیز بسیار فراتر از صرفاً پرهیز از مواد است. به همین منظور ما از قدم های دوازده گانه استفاده می کنیم. اگر چه این قدم ها بیماری ما را معالجه نمی کنند، قطعاً به تدریج موجب التیام ما می شوند. هنگامیکه بهبود پیدا میکنیم، هدیه زندگی را تجربه می کنیم.

RE: سوال اول-بخش بیماری اعتیاد-مفهوم بیماری اعتیاد چیست؟ - mahla - 2014-02-02

بیماری اعتیاد بیماریست که تعریف خاص و جامعی ندارد و نمیتوان برای آن تعریفی خاص قائل شد چون این بیماری از جسم و روح و روان و احساس انسان نشئات میگیرد . طبیعتا بسیار وسیع و گسترده می باشد و اگر این بیماری متوقف نشود حتما پیامدهای مرگبار در پی خواهد داشت و تاکنون از نظر علمی دانشمندان نتوانسته اند درمانی قطعی برای این بیماری کشف و یا ابداع کنند و لذا تنها تجربیاتی که در این زمینه از طریق انجمن معتادان گمنام صورت گرفته این می باشد که این بیماری را از حالت فعال به صورت غیر فعال مبدل گرداند . آنچه در اثر اطلاعات و تجربیات بدست آمده از انجمن معتادان گمنام در رابطه با تعریف مفهوم بیمار ی اعتیاد ذکر مینماید این است که این بیماری در چهار رکن اساسی فعال است .

اول جسمی ـ مثل اجبار به مصرف - تنبلی - بی حالی - تن پروری - خستگی مفرط - و . .

دوم روانی - مثل بی ثباتی در شخصیت - انزو جویی - تائیدطلبی - ترس - انکار - خودآزاری - دیگرآزاری - چند شخصیتی - خودشیفتگی - شیدای و . . .

روحانی - مثل بی خدایی بی ایمانی یاس ناامیدی وپوچگرایی و ..

احساسی - مثل دلتنگی - خشم - کینه -دلسوزی - زود رنجی - کینه توزی - رنجش و ...

در هر حال اگر بخواهیم این بیماری را مورد بررسی قرار بدهیم واقعا چه میتوانیم در رابطه با آن که اینگونه وسیع می باشد بگویم از نظر جسمی که به صور آشکار ما مربوط میشود شاید از نظر علم طب بشود راهکارها و درمانی های پیدا کرد ولی در رکن دوم بیماری که به مسائل روان و صور پنهان ما مربوط می شود چه میشود انجام داد هر چند در سده های اخیر علم روانشناسی به پیشرفتهای بزرگی دست پیدا کرده ( روانشاسی خود ۵۳ رشته می باشد) اما باید اذعان کرد هرچقدر این علوم پیشرفت کرده باشند در مقابل عظمت و پیچیدگی های درون انسان بسیار بسیار ناچیز می باشد ۰ ۰ شاید روزی فرا برسد که بشر تمامی کهکشانها را مسخر نماید . . شاید روزی برسد که بشر بتواند به راز آفرینش پی ببرد ولی مطمئنا در آنروز هنوز هم بشر در مقابل دهلیزها و پیچیدگی ها و ناشناخته های درون خود سر درگم می باشد . همچنین در مسائل روحی و احساسی واقعا معتاد موجود مرموز و پیچیده ای است . حال با اینهمه اسرار و ناشناخته های صور پنهان که در انسان وجود دارد آیا منطقی بنظر نمی آید که این انسان سردرگم که حتی خودش را نمی شناسد طبعا باید نیاز به گونه ای وابستگی داشته باشد . . . به چیزی یا موادی یا موجود موهومی که بتواند آن خلاها و تعلقات را سرکوب کند ..... آیا وافعا بیماری اعتیاد را میتوانیم در کل درد وابستگیها دانست ؟ آیا بیماری اعتیاد را میتوانیم سلامت عدم نفس و عدم سلامت عقل دانست ؟ آیا میتوانیم بیماری اعتیاد را سرگشتگی انسان و گم شدن و نتیجتا پناه بردن به یک عامل بیرونی دانست ؟ اینها نمونه ای از سوال های هستند که در ۱۲ قدم روحانی سعی شده به آنها جواب داده شود . در هر صورت همانطور که ذکر شد هر چه در این باره بخواهیم بگویم و بنویسیم نمیتوانیم از عهده مفهوم کلی آن بر آئیم .

گر بگویم شرح این بیماری مدام صد قیامت آید و حرف ناتمام

RE: 1-مفهوم بیماری اعتیاد چیست؟ - alireza - 2014-02-12

اعتیاد بیماری تنهاییه

RE: 1-مفهوم بیماری اعتیاد چیست؟ - mohammad - 2014-02-20

مجموعه ای از افکار واعمال نا سالم برای من مفهوم اعتیاد را دارد پنج نفس.روحانی. روانی .جسمانی. عاطفی. احساسی. جنگ درونی دارنند وتحت تاثیر اعتیاد است ناتوانی در انجام دادن وانجام ندادن یک سری از کارهاو......

RE: 1-مفهوم بیماری اعتیاد چیست؟ - as57jafar - 2014-03-11

برای من تا امروز:
یک ناهنجاری درونی و عدم تفاهم با دنیای بیرون -نبود یک گمشده که نمیدانستم چیست -دنبال چیزی میگشتم که نمیدانم چه بود و به هر دری زدم که آنرا پیدا کنم و درهایی که میزدم همه به ناکجاآباد ختم میشد -
باعث شد در من میل به وابستگی ایجاد بشه تا شاید درون ناارام با چیزی ارام بشه -و بعد از وابستگی به نسبت وابستگی که داریم بر ما غلبه خواهد کرد
جسمی روحی روانی عاطفی احساسی و.....
از همان ابتدا من علاقه زیادی به حیوانات پیدا کردم و سالها سرگرم بودم بزرگتر که شدم جوابگو نبود
در اوایل نوجوانی خیلی زود عاشق شدم و این عشق و عاشقی چند بار تکرار شد و چند سال جواب میداد
بزرگتر که شدم سیگار و ......
از همان ابتدا دوست داشتم به شخصی یا کسی یا چیزی وابسته باشم تا از ناسپاسی و نارضایتی که داشتم خلاص بشم

بیماری اعتیاد بیماری میل به وابستگیست

RE: 1-مفهوم بیماری اعتیاد چیست؟ - meshki - 2014-04-13

بیماري اعتیاد يعني خود من نفس من وتمام لخضات که از روي نواقص عمل مي کنم