انجمن بانیان بهبودی
1-مفهوم بیماری اعتیاد چیست؟ - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن بانیان بهبودی (http://forum.banianbehboodi.ir)
+-- انجمن: انجمن معتادان گمنام NA (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: قدمهای دوازده گانه معتادان گمنام (راهنمای کارکرد قدم) (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=233)
+---- انجمن: قدم اول (راهنمای کارکرد قدم) (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=234)
+---- موضوع: 1-مفهوم بیماری اعتیاد چیست؟ (/showthread.php?tid=462)

صفحه‌ها: 1 2 3

RE: 1-مفهوم بیماری اعتیاد چیست؟ - zaker121 - 2016-05-02

(2015-08-26، 01:59 )'ARSAM' نوشته است: ما قبلاً فکر میکردیم اعتیاد یعنی ، فقط مصرف کردن مواد مخدر است اما پس از شرکت در انجمن معتادان گمنام و حضور در کلاس های قدم به یک درک شخصی رسیدیم و متوجه شدیم که اعتیاد یک بیماری مزمن است که فراتراز مصرف مواد مخدر است و ما تعریفی خاص و جامعی برای آن نداریم و فقط میدانیم چیزی که ما را معتاد کرده بیماری اعتیاد است ، نه مواد مخدر و نه رفتارهای ما ، بلکه فقط بیماری اعتیاد است ، اما مفهوم این بیماری برای ما از پنج بخش اساسی تشکیل شده است .

1- جسمی مثلِ ؛ اجبار به مصرف ، تنبلی ، سستی و بیحالی ، تن پروری ، رخوت و . .

2- روانی مثل ؛ وسوسه ، عدم تعادل در شخصیت ، لذت بردن از خودآزاری و دگر آزاری ، افراط و تفریط ، شیدایی،و . .

3- روحانی مثلِ ؛ بی ایمانی ، ناامیدی ، بی خدایی ، پوچ گرایی ، خودپرستی ، ترس ، و . .

4- احساسی مثلِ ؛ زودرنجی ، کینه جویی ، نفرت ، خشم ، و . . .

5- ذهنی مثلِ ؛ خاطرات پررنگ منفی ، ذهنیت های بیمارگونه ، تصویر سازی های غیر واقعی و باورهای منفی ، و . .

این پنج بخش اساسی ذکر شده هرکدام دارای شاخصه های فروانی هستند که هر کدام در طول زندگی ما بنا به شرایط بیماریمان نقش داشته اند و سرانجام زندگی ما را به آشفتگی کامل رساندند . ما تا قبل از این نمی دانستیم که چنین بیماری ای داریم ، بنابراین ، آشفتگی های زندگی خود را سعی میکردیم با فرافکنی و یا توجیه و بهانه به گردن دیگران بیاندازیم . اعتیاد یک بیماری مزمن است و اگر در شرایط کشت مناسب و یا به عبارتی دیگر در محیط فاسد قرار بگیرد مستعد برای فعال شدن میشود اما اگر در شرایط عاری از فساد و در محیط سالم و یا فضاهای بهبودی قرار بگیرد غیر فعال میشود ، بنابراین ، ما باید همواره بیاد داشته باشیم که بیماری اعتیاد درمان قطعی ندارد ، هر چند با تمرکز به روی بهبودی میشود آنرا مهار کرد اما کوچکترین غفلت میتواند آنرا فعال کند ، اصولاٌ کلمه اعتیاد ازمصدر کلمه (( عود یعنی برگشت )) ریشه گرفته است و بیانگر این میباشد که چنانچه از این بیماری مراقبت نشود هر لحظه امکان برگشت میباشد .اعتیاد یک بیماری پیشرونده مخرب است و لذا ، همیشه به زوال و انحطاط ختم میشود . بطورکلی بیماری اعتیاد شاخصه های زیاد و گسترده ای دارد که هرکدام از آنها زیر مجموعه یکی از بخش های پنج گانه ایی است که در فوق ذکر گردید و ما با کارکرد قدمهای دوازده گانه سعی داریم تا این ابعاد و زیر مجموعه های آنها را شناسایی و سپس آنها را غیر فعال کنیم . در هر صورت بیماری اعتیاد سررشته زندگی ما را بدست گرفته بود و ما درمقابل آن عاجز بودیم ، نکته ایی که قابل تامل است ، این است که وابستگی های خارجی مثل مواد مخدر و یا الکل و یاسایر موادهای محرک و یا قرص های روانگردان و یا وابستگی های روانی مثل ؛ خود محوری و یا خود شیفتگی و یا لذتهای غیر متعارف و یا افراطی ، و یا وابستگیهای عاطفی و احساسی و محیطی و یا هر وابستگی دیگر به هر شکل و هرطریق میتواند بیماری اعتیاد را شعله ورتر کند ولذا ما بعلت داشتن بیماری اعتیاد نباید خود را در معرض اینگونه وابستگیها قرار بدهیم .

اعتیاد یک بیماری بسیار قدرتمند و گسترده می باشد و لذا یک ارده جمعی را میطلبد همانطوریکه در کتاب فقط برای امروز صفحه 121 میگوید ؛ (( دیگر نباید به تنهایی سعی در حل معمای اعتیاد خود کنیم )) . همینطوراعتیاد یک بیماری ناهنجار طلب است بقول کتاب پایه که میگوید ؛ (( ما از بیماری ای رنج میبریم که عوارض خود را بصورت رفتارهای ضد اجتماعی نشان میدهد )) ، البته باید در نظر داشته باشیم که درست است ، که بیماری اعتیاد غیر قابل درمان است ، اما با کمک و همیاری و با بهبودی میتوانیم آنرا متوقف کنیم و همانطوریکه کتاب پایه میگوید ؛ (( ما نمیتوانیم ماهیت معتاد یا اعتیاد را تغییر دهیم اما میتوانیم با تلاش خود در فراهم آوردن هر چه بیشتر زمینه بهبودی آن دورغ قدیمی که میگوید ؛ وقتی معتاد شدی تا ابد آلوده میمانی را تغییر دهیم ، خداوندا ؛ کمک کن که این تفاوت را همیشه به خاطر داشته باشیم )) . ف ب ا – یکم فرودین

فقط برای امروز یکم فروردین مطالعه شود

سلام
ببخشیداینجاکسی ازاصفهان هم هست

RE: 1-مفهوم بیماری اعتیاد چیست؟ - ساسان - 2017-04-13

~~بیماری اعتیاد برای من  یک بیماری لاعلاج مزمن و پیشرونده است این بیماری از دوران کودکی با من بوده است چون رفتارهایی در گذشته داشتم که کنترل انها دست من نبوده است و بعدها با مصرف مواد به اوج خود رسیده است این بیماری چه با مصرف مواد چه بدون مصرف مواد در من در حال فعالیت است و از سه جنبه جسمی روحی و روحانی من را تحت تاثیر قرار میدهد از نظر جسمی اجبار به مصرف در من ایجاد میکند از نظر روحی وسوسه و افکار منفی به سراغم می اید و از نظر روحانی باعث خود محوری و غرور من میشود بیماری اعتیاد در طول زندگیم باعث میشودکه رفتارهایی داشته باشم که علارغم میل باطنی من است خیلی از کارهایی که دوست دارم انجام دهم را نمیتوانم انجام دهم و همچنین خیلی از کارهایی که دوست ندارم انجام دهم را انجام میدهم در خیلی از امور این من نیستم که تصمیم میگیرم بلکه بیماری اعتیاد من تصمیم گیرنده نهایی است من به خاطر داشتن بیماری اعتیاد کارهایی انجام میدهم که خسارت میبینم ولی دوباره انها را تکرار میکنم من کنترل افکار گفتار و رفتار خودم را ندارم و این بیماری من است که زندگی من را کنترل میکند بیماری اعتیاد در من غیر قابل درمان است و فقط با بکارگیری اصول برنامه میتوانم در مسیر بهبودی قرار بگیرم

RE: 1-مفهوم بیماری اعتیاد چیست؟ - امید میراشه - 2017-09-09

(2013-10-19، 07:27 )GOMNAM نوشته است:
مفهوم بیماری اعتیاد چیست؟

دراوایل ورودبه انجمن تصورمیکردم مفهوم بیماری اعتیاد فقط وفقط مصرف مهارنشدنی واشتهای سیری ناپذیراستفاده از موادمخدراست.اما به مرورزمان ازطریق کارکردن قدمهاوشناخت خودم وبیماری ام ودیدن رفتارها وافکارهایم متوجه شدم بیماری اعتیاد چیزی خیلی فراتراز مصرف مواد مخدر است.تجربه امروز من این است که:بیماری اعتیاد بیماری عدم تعادل ونداشتن کنترل روی احساسات ورفتارها وحتی افکارم است.بیماری اعتیاد بیماری صفر یا صد است وپنجاه ندارد.دایم در حال افراط ویا تفریط هستم.مدام به دنبال لذت جویی هستم.همیشه به آن قسمت اززندگی بیشتر توجه میکنم که لذتهای بیمارگونه وافراطی ام براورده شود.بیماری اعتیاد بیماری خودمحوری وافکار مخرب است.

.

RE: سوال اول-بخش بیماری اعتیاد-قدم اول - fsp.uv - 2017-12-17

(2013-11-01، 11:01 )'meshki' نوشته است: جواب بيماري اعتياد بيماري درد و رنج وتنهاي وبدبختي است. نداشتن کنترل بر احساسات وانجام ونحوهي صحيح بروز احساسات بيماري. اعتياد . اشتغال فکري ووسوسه وخودمحوري واجبار وانکار است که اگر درمان نشود باعث زوال انحطاط ودر کل مرگ مي شود .زوال رسيدن به پوچي و وفرسودگي کامل .انحطاط .قرار گرفتن در محيط تخريب واسير شدن.....
بيماري اعتياد از سه جنبه مارا تحت تاثير قرار ميدهد
جسمي .روحي رواني .روحاني
اعتياد يعني نداشتن تعادل اعتياد تعريف جامع وخاصي ندارد وهر کس بنا به تخصصش ان را مورد تجزيه وتحليل قرار مي دهروان شناس از جنبه رواني .جامع شع شناس از نظر اسیب هاي اجتماعي وخانوادگي پزشک از نظر جسمي وفيزيولوزي يک فرد مذهبي از نظر کم رنگ شدن خمير مايه هاي مذهبي واز بين ايمان واخلاق و به هر حال هرکس از طريق خود
بروز بيماري اعتياد خود مجزا است واستفاده از ان . نقایس شخصیتی باعث بروز رفتاري غير منطقي وخارج از تعادل فرد می شود بيماري اعتياد ناشناخته هایش از شناخته هایش از بيشتر است
بيماري اعتياد کمبود قدرت وتوجه ونيز عدم تمرکز است
بيماري اعتياد از کودکي با فرد همراه بوده وهمواره او رامجبور استفاده نمايد که با مصرف مواد مخدر به اوج خود مي رسد بيماري اعتياد يک خلا معنوي است که مشخصه اصلي ان از دست دادن کنترل واختيار زندگي است
اعتياد ناهنجاري شخصي و فرار از مسوليت مي باشد

RE: 1-مفهوم بیماری اعتیاد چیست؟ - hassan - 2018-01-11

(2013-10-19، 07:27 )GOMNAM نوشته است:
مفهوم بیماری اعتیاد چیست؟

مثال پرخاشگری بد دهنی پر خوری در مورد دیگران صحبت کردن و قضاوت در مورد دیگران.

.

بیماری اعتیاد .عاجز بودن در مقابل افکار خراب که منجرب به رفتارهای بیمار گونه برای من میشود مفهوم

RE: 1-مفهوم بیماری اعتیاد چیست؟ - hassan - 2018-01-11

مفهوم بیماری اعتیاد برای من .عاجز بودن در مقابل افکارم چون تاحالا کلم برام تصمیم های بد و منحرف گرفته.عاجز بودن در مقابل افکار مخرب و بحران زا.
مثل ..پرخوری شهوت رانی قضاوت در مورد دیگران در مورد دیگران صحبت کردن و قضاوت کردن ......

RE: 1-مفهوم بیماری اعتیاد چیست؟ - EbraMohammad - 2018-02-20

بیماری اعتیاد بیماری هست که یک عمر با من بوده در همه جادرخوشی غم و همه لحظات عمرم بامن بوده و هیچ کس حتی زن م برادرم مادرم به من نزدیک نبودن که این بیماری همیشه با من بوده .پس واقعا سخته دست و پنجه کردن با این بیماری که بخایم رهایش کنیم .رها کردن این بیماری ناعلاجه و سخت و عاجزم چون همیشه تنها مونس م بوده

RE: 1-مفهوم بیماری اعتیاد چیست؟ - a.valijam@gmail.com - 2018-07-15

باسلام علیرضا معتاد خداروشکر میکنم به خاطر پاکی امروز بیماری اعتیاد بیماری هست که غیر قابل علاج و پیشرونده هرچقدر درباره ایم موضوع بخای حرف بزنی کم من بیماری اعتیاد دارم که در مواد مخدر کاملا خودشو نشون داد به نظرمن این بیماری از روزی که بدنیا آمدم با من بوده

RE: 1-مفهوم بیماری اعتیاد چیست؟ - amirjavadi - 2020-11-06

1-برای من:عدم تعادل بیقراری بدخلقی نارضایتی تنهایی درد ناامیدی یاس انحراف فکری بسته بودن دریچه فکر وقلب توهم وخیال لذت طلبی زیاده خواهی افراط وتفریط یکسره دروسوسه واجباربه مصرف بودن دروغگویی وریا کاری تنبلی وسستی بدقولی وبدحسابی ویک عادت شوم وتلخ وغیرقابل اداره و......

RE: 1-مفهوم بیماری اعتیاد چیست؟ - هیچ - 2021-07-19

مفهوم بیماری اعتیاد برای من تو این مقطع اینطوری تعبیر میشه که من یه بیماری رو دچارش هستم که هیچ تضمینی تو زندگیم ندارم که یک اشتباه رو تکرار نکنم به امید نتیجه متفاوت تر از گذشته... یه نقصی رو ببوسم بزارم کنار واسه همیشه... هیچ وقت وسوسه نشم... بیخیال تایید طلبی شم... بواسطه این بیماری این ظرفیت تو من بالقوه وجود داره که یه حرکت اشتباه رو انقدر بهش اصرار کنم و نتایج غیرقابل جبرانش رو نادیده بگیرم که عاقبت تيمارستان و زندان و مرگ ترمزم رو بکشن... این بیماری منه هیچ راه درمانی هم نداره 10 سال هم هر روز آزمایش بدی و پاکیت تایید بشه باز مصون از فردا نخواهی بود... بیماری اعتیاد یک بیماری ایه که برنامه ساده ای برای درمانش کشف شده و در اختیار همه هست اما تعداد اندکی از ما میتونیم این برنامه ساده رو کامل انجام بدیم... بیماری که با خودش کلی پارادوکس دیگه داره هر چی مقابلش قد خم کنی ثابت قدم تر خواهی بود... تسلیم بشی یعنی برنده ای...