انجمن بانیان بهبودی
بهبودی و اینترنت - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن بانیان بهبودی (http://forum.banianbehboodi.ir)
+-- انجمن: قوانین سایت (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=229)
+--- انجمن: بهبودی و اینترنت (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=260)
+--- موضوع: بهبودی و اینترنت (/showthread.php?tid=582)

صفحه‌ها: 1 2 3 4

بهبودی و اینترنت - NASIB - 2013-10-21

بهبودی و اینترنت.
با سلام خدمت تمامی اعضای 12 قذمی در سرتاسر جهان.مقاله زیر فقط یک تجربه شخصی است.
به عنوان یک بیمار هیچوقت از چیزهای اطرافم درست استفاده نمیکردم اما در بهبودی به من یاد دادند از امکانات با طرز صحیحی استفاده کنم.یکی از امکانات دنیای امروز اینترنت است.
یک سایت اینترنتی ناسالم برای من یک ورودی است که خروجی ان شهوت و ترس و رنجش و سایر نواقص اخلاقی است و یک سایت اینترنتی سالم یک ورودی است که حاصلش ایمان و امید و توکل به خدا و میل به خدمت و کمک به همنوعان است.
یادم باشد من یک معتاد در حال بهبودی هستم که مدام میباید در حال رشد و نمو روحانی و معنوی و تغییرات مثبت باشم واز اینترنت نیز باید در راستای بهبودی و خدمت استفاده کنم.
در اینترنت باید از رد و بدل کردن تلفن با افراد ناشناس خودداری کنم ودر چت رومهای بهبودی قرار نیست با همه صحبت کنم چرا که ممکن است عده ای باشند که برای مقاصذ دیگری جز بهبودی وارد شده باشند و حتی عضو هیچکدام از برنامه های 12 قدمی نباشند و فقط برای تفریح یا زار و اذیت یا طرح دوستی امده باشند.منظور انها هر چه باشد به خودشان مربوط است و من مسوول تغییر خودم هستم نه دیگران.
در چت رومها با ایدی مناسب وارد میشوم و از هر گونه الفاظ بی ادبانه و گفتمان خیابانی و مسایل سیاسی وتوهین به مقدسات واقلیت های قومی و مذهبی خودداری میکنم.
درست هست که من در دنیای مجازی هستم و کسی مرا نمیبیند اما خداوند همه جا ناظر بر اعمال من است و ضمنا یکی از مشخصه های بهبودی اینست که از خود سوال کنمSadوقتی تنها هستم یا کسی مرا نمیبیند چه اعمالی انجام میدهم)؟
چت رومهای بهبودی قوانین خاص خود را دارد و من ضمن احترام به انها چنانجه مزاحمتی برایم ایجاد شد با شخص مورد نظر بحث نمیکنم و فقط با ادمین یا رهبران روم در میان میگذارم.
یادم باشد در اینترنت امکان هر گونه سو استفاده ای وجود دارد بنابراین قدم دوم را به کار میگیرم و بدون مشورت کاری انجام نمیدهم و با کارکرد قدم 10 اعمال احساسی انجام نمیدهم.
خوبست بدانید در کشور هایی که سابقه طولانی در دوازده قدم دارند کمترین امار جرم و طلاق و نابسامانیها مربوط به 12 قدمیهاست و دوازده قدمیها کاملا قانونمند زندگی میکنند پس من نیز به تمامی قوانین اینترنتی کشور احترام میگذارم تا به خوش نامی انجمن کمک کنم.یادمان باشد ما باید شخصیت بهبودیمان را به نمایش بگذلریم نه شخصیت مریضمان.
ارزومند ارزوهایتان امیر

RE: بهبودی و اینترنت وبلاگها و سایت‌های شخصی - sadaf - 2014-02-01

با سلام و خسته نباشید خدمت تمام همدردان و اعضای برنامه های ۱۲ قدمی. پس از پرس و جوی فراوان و انجام تحقیقات در مورد فعالیتهای اینترنتی اعضای در حال بهبودی نکات زیر را در مورد وبلاگها و سایتهای شخصی و مساله گمنامی شخصی و اینکه فعالیت در این زمینه ایا با سنتها مخالف است یا نه به استحضار میرساند.ضمنا برای تهیه این مطلب با خدمتگذاران واقعی و اعضای قدیمی در داخل و خارج ایران مشورت کردم و موارد زیر را تجربه گرفتم :

1-در هیچکدام از برنامه های ۱۲ قدمی با فعالیت اعضا در سایتهای شخصی و وبلاگها مخالفت نشده است و تنها یکی از برنامه های ۱۲ قدمی انهم فقط در ایران از اعضا خواسته است که اینکار را انجام ندهند که جای بحث فراوان دارد اما ما معتقدیم اینگونه فعالیتها هیچ منافاتی با گمنامی و رعایت سنتها ندارد و اگر درست انجام شود نه تنها به سنتها اسیبی نخواهد زد بلکه کمک فراوانی به دانش اعضای انجمن خواهد کرد.ضمنا مساله اینترنت از مسایل خصوصی اعضاست و هیچ عضوی حق ندارد در زندگی خصوصی سایر اعضا دخالت کند اما موارد زیر بهتر است رعایت شود.

2-از ارسال مطالب بی ادبانه و توهین به اقوام، توهین به مقدسات خودداری شود.

3- حتما توضیح داده شود که ما نماینده ان ای و ای ای و اس ای و غیره نیستیم و تنهاتجربیات بهبودی خود را به مشارکت میگذاریم و بازدید کنندگان را برای اطلاعات بیشتر و کاملتر به سایت اصلی انجمنها ارجاع دهیم.

4- برای حفظ گمنامی شخصی از گذاشتن عکس خود در سایتها و وبلاگهای شخصی خودداری میکنیم.

5- از اظهار نظر در مورد مسایل سیاسی و توهین به ادارات و یا مسوولین و تبلیغ شبکه های ماهواره ای و هرگونه بحث جنجالی و ارسال مطالب جنجالی در مورد اینها و مذاهب و تایید و رد انها جدا خودداری میکنیم(این فقط جهت یاداوری است چون ما مطمئنیم اعضایمان فقط بهبودی خود را به مشارکت میگذارند نه مسائل خارجی).

6-از اظهار نظر در مورد مسائل پزشکی و روشهای درمانی همچون طب سوزنی و نالترکسون و متادون و کمپهای ترک فیزیکی خودداری میکنیم ما در حال بهبودی هستیم نه متخصص درمان.

7- از دریافت هر گونه وجه برای عضویت جدا خودداری شود.

8- در وبلاگهای شخصی و سایتهای شخصی بهتر است از کلماتی چون منشی و گرداننده بجای مدیر استفاده شود.
9- از تبلیغ سایت و وبلاگ خود در جلسات بهبودی خودداری شود.

10-تصمیمات بهتر است با نظر اکثریت اعضای سایت انجام شود.

11-از گذاشتن مطالب خلاف قانون در سایتها بهبودی و هر گونه عکس یا فیلم یا مطلب مستهجن خودداری شود و مطالب فقط در راستای بهبودی باشد.
12- از گذاشتن مطالب ناامیدکننده خودداری شود.

13-بهتر است جهت حفظ گمنامی از نام اینترنتی و یا نام کوچک برای استفاده از سایتها استفاده کنیم . با رعایت نکات گفته شده در مقاله بهبودی و اینترنت و مطالب بالا شدیدا به خوشنامی انجمنها کمک خواهیم کردو برای هیچ انجمنی مشکل درست نخواهیم کرد ۰

با تشکر:
یکی از اعضای خدمتگزار از انجمنهای 12 قدمی

RE: بهبودی و اینترنت - NASIB - 2014-02-01

این سایت نماینده NA و هیچکدام دیگر از برنامه های 12 قدمی نمیباشد و فقط بازگو کننده نظرات شخصی است.

گمنامی در اينترنت:
اغلب ممکن است این توهم در ما ایجاد شود که اینترنت یک محیط عمومی نیست. در نتیجه نقش گمنامی شخصی می تواند در شبکه گسترده جهانی گیج کننده باشد. بسیاری از اعضا با فعالیت های مشتاقانه جهت رساندن پیام بهبودی NA اقدام به راه اندازی وب سایت و وبلاگ های شخصی نموده اند. یکی از راه هایی که یک سایت شخصی می تواند در رعایت اصل گمنامی بکار گیرد بیان این نکته است که این سایت نماینده NA نبوده و فقط بازگو کننده نظرات شخصی است.
سایت های شخصی همچنین می توانند برای سایت ثبت شده محلی و یا www.na.org ، اقدام به تهيهLinkكنند. علاوه بر این وب سايت هاي شخصي مي توانند به جاي تأكيد بر " عضويت در انجمن معتادان گمنام " توسط استفاده از كلماتي مانند " بهبودي " گمنامي اعضا را حفظ نمایند. استفاده از كلمه ی ”بهبودي“ به جاي ”معتادان گمنام“ از اشتباه در تشخيص سايت توسط كساني كه با جستجوگرهاي اينترنتي به دنبال جلسات NA یا اطلاعاتی در مورد معتادان گمنام هستند جلوگیری می کند. به علاوه این مسئله به اعضا در حفظ گمنامی شان در این رسانه جمعی کمک می نماید.

RE: بهبودی و اینترنت- چگونگی استفاده بهتر از جلسات مجازی - NASIB - 2014-03-06

با سلام مجدد خدمت تمامی اعضای ۱۲ قدمی در سرتاسر جهان
جلسات مجازی
در کشور ما برنامه های ۱۲ قدمی یکی پس از دیگری رشد کرد و جلسات واقعی در اکثر نقاط به لطف خدمتگزاران و اعضا برگزار میگردد و رشد تصاعدی چه به لحاظ کمی و چه به لحاظ کیفی داشته است و در این میان ترجمه نشریات متعدد، زحمات شبانه روزی و بلاعوض اعضا، برگزاری کارگاههای اموزشی برای اعضا و خدمتگزاران همه و همه دست بدست هم دادند تا امروز جلسات واقعی پربارتری را اهد هستیم و در این چند سال اعضای مشتاق انجمنها با درست کردن وبلاگهای شخصی و سایتهای اینترنتیو شبکه های اجتماعی پیام بهبودی خویش را در انجمنها به همدردانشان میرسانند که البته هر کدام که جزو سایتهای رسمی انجمنها نمیباشند میبایست حتما به این نکته اشاره کنند که نماینده ان انجمن نیستند کهخوشبختانه در ماههای اخیر همین کار را میکنند
و اما وقتی صحبت جلسات ۱۲ قدم در چت رومهای بهبودی میشود مساله کمی پیچیده میشود چرا که هنوز هیچ تعریف مدون و جامعی برای استفاده بهتر از این چت رومها وجود ندارد و تنها تجربیات اعضای این چت رومها میتواند به این موضوع کمک کند.
خوشبختانه امروز ۴ چت روم بهبودی به زبان فارسی جلسات مجازی بهبودی برگزار میکنند شامل :
۱ ان ای فارسی ۲ بهبودی چت ۳بانیان جوان ۴ بانیان بهبودی یعنی همین چت روم که کمتر از یکماه است که استارت خوذده است
هر کدام از این عزیزان مشغول پیام رسانی هستند و هر کدام دیدگاههایی دارند که قابل احترام است
امروز با خانم صبور به عنوان یکی از اعضای موفق ۱۲ قدمی و از اعضایی که در تمام چت رومها شرکت کرده و دیدگاههایی بیطرفانه در این مورد دارند صحبت میکردم و از تجربیات ایشان استفاده کردم و درننهایت فهمیدم که هر جایی هم مثبت دارد هم منفی هم جاذبه دارد و هم دافعه و چه خوبست که من وظایف خویش را فقط انجام دهم وهر گروه نیز تمام سعیش جاذبه بهتر باشد بدون کوچک کردن گروه دیگر، چرا که تشنج در جلسات ما را هر کدام به راهی خواهد کشاند، با ارزوی موفقیت برای تمام چت رومهای بهبودی
بهبودی ما اتحاد ما است

RE: بهبودی و اینترنت - NASIB - 2014-04-18

وبلاگی علیه بهبودی !این مقاله نظر انجمن معتادان گمنام نمیباشد نظرات انجمن در سایت رسمی انجمن موجود است
ساعت ۱۲ شب بود که دوستم که حدود ۲ سال پاکی داشت با من تماس گرفت و گفت به ادرس زیر برو و ببین که ما اشتباه میکنیم که به جلسه میرویم!اگر راست میگویی مطالعه کن و بعد سنگ ۱۲ قدم را به سینه بزن!من با خواندن مطالب ان وبلاگ تصمیم گرفته ام به جلسه نروم و بالاخره راه سوم پیدا شد!
به ادرس اینترنتی مورد نظر رفتم وبلاگی که چند عضو منزوی به راه انداخته بودند و مطالبی نوشته بودند که باورهای یک عضو را میتوانست به چالش بکشد، انها با اصول ۱۲ قدم اشنا بودند و ۱۲ سنت را نیز در زمانی که به جلسه میرفته اند بقول خودشان کار میکرده اند
انها دیگران را تشویق میکردند که به انها بپیوندند!و دوست ما نیز بخاطر ساده لوح بودن حرفهای این بیماران را باور کرده بود و همه چیز را به پایش زده بود
جالب است که این اعضا نظرات موافق ۱۲ قدم را نمایش نمیدادند و خلاصه سعی کردم با انها صحبت کنم اما بیماری انها شدیدا فعال بود و به انها گفتم صحبتهای شما ممکن است جان یک تازه وارد را بگیرد?اما انها نبودند که مینوشتند بلکه بیماری انزوا، غرور ، خودمحوری و.... صحبت میکرد.
به نظر من اینگونه افراد با فروشندگان مواد مخدر تفاوت زیادی ندارند چون هر دو بنیان خانواده و اجتماع را ویران میکنند
یاد حرف یی از بزرگان افتادم که بدترین مردم کسی است که نه تنها خود کار بد انجام میدهد بلکه دیگران را نیز تشویق به ان میکند
دوست ما متاسفانه بعد از مدتی مواد مخدر استفاده کرد و در طی مدت کوتاهی بخاطر اعمال اعتیادی به زندان افتاد، همسرش تقاضای طلاق داده و طفل بیگناهش را که دیگر نمیدانم چه بگویم، باز هم پیام خوبی داشت و ان این بود که باورم نسبت به این برنامه بیشتر شد
و در پایان به ان دوستان که حتی شک دارم پاک باشند میگویم:
دوست عزیز اگر شما به دلیل تنبلی یا درگیر شدن با غرور و شهوت یا خودبزرگ بینی به جلسات نمیروید دلیل نمیشود که برنامه کار نمیکند
یک روز صبح جلسه بروید و انوقت میبینید که که اعضای انجمنها زمانیکه شما در خواب هستید بلند شده و نماز خوانده اند یا دعا کرده یا هر اعتقاد شخصی داشته اند انجام داده و بعد تمیز و پاکیزه به جلسه رفته اند و حرفهایشان را با نام خدا شروع میکنند و شادی در چشمانشان موج میزند
و خوبست بدانید: قطار ان ای در حرکت است اتفاقی نیفتاده وفقط شما پیاده شده اید و تا دیر نشده اگر مصرف میکنید لااقل باعث مصرف دیگران نشوید اری قطار پاکی در حرکت است چه شما بخواهید و چه نخواهید
امروز انجمن وجهه خوبی داشته و مدتهاست مورد حمایت مسوولین نیز قرار گرفته است
و اگر پاک هستید به دیگران صدمه نزنید
اشکهای مادران داغدیده را دیده اید?گریه فرزندان معصوم?چشمان خیس پدران را چطور?نگاه‌های همسران نا امید.....
اری این فقط درد دل بود و بس

RE: بهبودی و اینترنت - mohsen..yazd - 2014-05-08

سلام و عرض ادب
امروزه جهان رو به پیشرفت هست و حتی جلسات دوازده قدمی هم از این پیشرفت مستثنی نبوده اند و به ارتباطات نوین کشیده شده اند و جدا از مساله وابستگی که من معتاد دارم وباعث میشود که من استفاده افراطی از اینترنت و چت رومهای صوتی بکنم ولی خیلی بهم کمک کرده تا دانش ودرک بهتری از خواسته دوازده قدم پیدا کنم و مسیر بهبودی را با دانش و تجربه بیشتر طی کنم.
در اینجا از دست اندر کاران و خدمتگزاران این سایتها که باعث میشوند جلسات همیشه در دسترس اعضا انجمنهای دوازده قدمی باشد کمال تشکر را دارم
.

RE: بهبودی و اینترنت - مهدی40 - 2014-05-09

سلام دوستان هم درد.من اول میخوام ازهمه خدمتگذاران این سایت تشکرکنم وهمه دوستان که تجربه بهبودی خودشون رودراختیاردیگر معتادان قرارمیدن.من توی این برنامه فهمیدم که بهتره همیشه خودم رو درفضای بهبودی قراربدم وقتی اینطوریه تاثیر مستقیم توی بهبودیم.ومن هرجه تو فضای بهبودی فعالییت داشته باشم فاصله ام ازبیماریم بیشترمیشه وبرعکس هرچه درفضای بیماری باشم ازبهبودی دورمیشم.بنظرمن این فضاهم فضای بهبوذیه و من بعنوان یک معتاددرحال بهبودی هم میتوانم خدمت کنم جهت بالا بردن کیفیت بهبودیم وهم میتوانم ازتجربه دیگران استفاده ببرم جهت تقویت بهبودیم.هرجایی که این امکان برای من باشه فضای بهبودیه

RE: بهبودی و اینترنت - داود - 2014-05-13

اون چه که من درک کردم اینه توی فضای مجازی(بهبودی واینترنت)اگر وجدان خودمو همیشه فیلتر کارام بکنم و در راستای سنت هاحرکت کنم میتونم پیام رسان خوبی تو انجمن باشم.من اگه از روی وجدان سنت هارو واز روی بهبودی قدم هارو کارکرده باشم مطمئنا هیچوقت فضای بهبودی رو هرگز آلوده نمیکنم

RE: بهبودی و اینترنت - ARSAM - 2015-08-25

باسلام وعرض ادب
شما دعوتیدبه به رویدادبزرگ وتاریخی
همایش20000نفری
اعضای انجمن معتادان گمنام
ناحیه3.NA
ایران تهران درورزشگاه آزادی
10مهرماه1394.
برای همدردان
انگلیسی زبان وعرب زبان
خوددرایران وسایرکشورهاارسال بفرمایید

?

RE: بهبودی و اینترنت - NASIB - 2016-04-13

پیشنهاد میشود:
هیچ چیز به اندازه یک جلسه حضوری به ما کمک نمیکند.چنانچه در منطقه شما جلسات حضوری و نفس به نفس وجود دارد حتما در ان شرکت کنید تا در زندگیتان تغییران جدی حاصل گردد