انجمن بانیان بهبودی
از ديدگاه بيل ويلسون - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن بانیان بهبودی (http://forum.banianbehboodi.ir)
+-- انجمن: انجمن الکلی های گمنام AA (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=3)
+--- انجمن: پیام های بهبودی_AA (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=228)
+--- موضوع: از ديدگاه بيل ويلسون (/showthread.php?tid=6031)

صفحه‌ها: 1 2 3

RE: از ديدگاه بيل ويلسون - sadaf - 2014-08-12

11-کيفيت و کميت 
راجع به اين شغل پرمخاطره چندان مايوس نيستم . گمانم براين است که تو از چيز بيهوده اي که خيال ميکني گناه است ، بسيار رنج ميکشي ، به هر علتي که باشد بدان که پروردگار در مقابل ما راههاي دشوارتري را گسترانيده است . و من تصور مي کنم که تو هم يکي از رهروان اين کوره راهها باشي . خداوند از ما توقع ندارد که همواره موفق باشيم . بلکه فقط انتظار دارد که حداقل سعي خود را بکنيم و مي دانم که تو بي شک تلاش ميکني ، تلاشي که تامدتها ادامه خواهي داد . 
بنابراين من هرگز از الکلي هاي گمنام دست نمي کشم ، چرا که در آن از احساساتي همچون ياس و رسوايي ، اثري نيست . انصافا آنجا همان مکاني است که توبايد در آن باشي . چرا تو در جايگاه يکي از اعضا کوشش خود را نمي کني ؟ باورت نمي شود که تو مجبور به دنبال کردن همه دستورالعملهاي الکلي هاي گمنام نيستي ؟
" در انجام امور سودمندي که بدان مي پردازي ، آنچه حايز اهميت است ، کيفيت است و نه کميت . " 

از ديدگاه بيل 
شيوه زندگي الکليهاي گمنام 
قطعات برگزيده بنيان گزار الکليهاي گمنام 

RE: از ديدگاه بيل ويلسون - sadaf - 2014-08-15

12-درجستجوي مدال حماقت 
غرور ، عامل اساسي بيشتر گرفتاري هاي بشري و از طرف ديگر عامل مهمي در تحقق پيشرفت است . غرور ما را براي متوقع بودن از خودمان و يا ديگران وسوسه مي کند که اين امر بدون تحريف و يا سوء استفاده کردن از استعدادهاي خدادادي مان ، حاصل نمي شود . هنگامي که استعدادهاي ما درزمينه مسائل جنسي ، تدابير امنيتي وشان اجتماعي ، تبديل به اهداف اوليه زندگيمان ميشود ، آنگاه غرور براي موجه جلوه دادن افراط کاريهايمان وارد عمل مي شود .

««««««««««««««                                »»»»»»»»»»»»»»»

ممکن است من به  « تواضعي موقتي » دست پيدا کنم ، آن هم فقط تا حدي که مرا از يکطرف قادر به دوري جستن از باتلاق گناه و عصيان کند و از طرف ديگر براي دوري جستن از سرزمين طلايي اما فريبنده و مفروش از سکه هاي طلاي حماقت زاييده غرور ، ياري رساند . چنين است که من قادرم « شاهراه تواضع » را که ميان اين مسيرها مدفون است ، کشف کنم . بنابراين براي جلوگيري از دورافتادن ازاين مسير ، وجود دستورالعملهايي هميشگي لازم و ضروري است . 

از ديدگاه بيل 

RE: از ديدگاه بيل ويلسون - sadaf - 2014-08-26

13-هديه مشترک 
الکلي هاي گمنام چيزي فراتر از مجموعه اصول ومباني است . اين انجمن جامعه اي از اعضاي فعال است . ما بايد پيام حقيقت را به ديگر الکلي ها برسانيم . در غير اين صورت هم خودمان تباه مي شويم . هم آنهايي که پيغام حقيقت به آنها رسانده نشده است . 

«««««««««««««                                            »»»»»»»»»»»»

ايمان ، چيزي بيش از بزرگترين ارمغان هاست ! سهيم شدن در آن با ديگران بزرگترين وظيفه ماست . شايد ما الکلي هاي گمنام بتوانيم بوسيله ايمان _ اين امانت عظيمي را که بخشنده بهترين هدايا در دستهاي ما قرار داده _ همواره در جستجوي شعور و تمايل باشيم . 

از ديدگاه بيل

RE: از ديدگاه بيل ويلسون - sadaf - 2014-09-08

14-مشکلات تازه واردها
داشتن حس مالکيت نسبت به تازه واردها خود ، معضلي است . ما نبايد در جايگاه نصيحت کردن تازه واردها باشيم و اصولا اين کار درست نيست . نتيجه  اين کار آن مي شود که از نپذيرفتن پيشنهادهايمان دلخور شويم و يا با پذيرفتن آنها دچار سر در گمي بزرگتري شويم .                                                      
                                                   «««««««««««««               »»»»»»»»»»»»

" اگر اسبي همچنان نوشيدن آبجو را ترجيح دهد نمي شود او را مجبور به نوشيدن آب سرد کرد و يا نمي توان وي را به خاطر اين رفتارش احمق پنداشت . يک سطل آب کنارش قرارب ده و به او بگو که چقدر و چرا گواراست و سپس او را در همان حال ترک کن . "" اگر مردم واقعا خودشان تمايل به مست کردن داشته باشند ، تا آنجا که ميدانم راهي براي اينکه جلوي اين کارشان را بگيريم وجود ندارد ، بنابراين آنها را تنها رها کن و بگذار مست شوند ، اما هيچ يک از آنها را از سطل آب محروم نکن . "  
از ديدگاه بيل

15-ارزشهاي ازلي

بسیاري از مردم اعتنايي به ارزشهاي مطلق معنوي نميکنند . همچون کمال گرايان که مي گويند از اينکه به اهدافي محال دست يافته اند، احساس غرور ميکنند و معتقدند ديگران به علت دست نيافتن به اين مقاصد ، در باتلاق رسوايي به سر مي برند . با اين وجود من تصور ميکنم ما نبايد چنين ديدگاهي داشته باشيم . اين تقصير آرمانهاي بزرگ نيست که گاهي کمال گرايان به بهانه رسيدن به اهدافشان گمراه مي شوند و براي گناهانشان ، طغيانها و نخوتهايشان توجيه هاي سطحي ارائه ميدهند. از طرف ديگر تا زماني که تصور درستي از ارزشهاي معنوي ازلي نداشته باشيم نمي توانيم رشد زيادي داشته باشيم . 
                                          «««««««««                          »»»»»»»»
 همه روزه براي اينکه تا حدي به سوي کمال مطلوب پروردگار حرکت کنيم ، در تلاشيم . بر اين اساس نبايد به خاطر عدم رسيدن به قرب الهي حتي بعد از عبادات طولاني ، دچار غم و اندوه شويم . پيشرفت تدريجي هدف ماست ، کمال پروردگار بسان فانوس دريايي است که هدايتمان مي کند ، سالهاي سال راه باقي مانده تا به مقصد برسيم .  
از ديدگاه بيل

16-دوباره هرگز 

اغلب مردم در بيست و چهار ساعت اولي که تصميم مي گيرند الکل را ترک کنند بسيار به خود مطمئن هستند . اغلب آنها زير قولهايشان مي زنند . هر عضو انجمن امکان تفسير شخصي از برنامه انجمن را دارد و انتخاب بين تفسيرهاي متفاوت کاملا امري شخصي است . 
من شخصا قصد دارم ديگر الکل ننوشم . اين مطلب با اين که بگويم من ديگر لب به الکل نخواهم زد کمي فرق دارد . اين مطلب دوم بعضي وقتها ما را دچار مشکل مي کند چرا که تلويحا اين خود فرد است که به عنوان عامل ننوشيدن الکل مطرح ميشود . در حالت دوم عامل ترک الکل خود فرد است و حال اينکه اگر برنامه الکلي هاي گمنام را دنبال کنيم ، اين خداوند است که ما را در رهايي از الکل ياري مي رساند .  
از ديدگاه بيل

RE: از ديدگاه بيل ويلسون - sadaf - 2014-09-14

17-به سوي صداقت 

تمايل خيره سرانه ، پنهان کردن انگيزه بد ، در قالب انگيزه اي خوب زندگي را سراسر تحت تاثير قرار ميدهد . چنين خود بيني حيله گرانه و گيج کننده اي مبناي کوچکترين کارها و تفکرات ماست . دانش روزمره جهت کشف کردن ، پذيرفتن و تصحيح نمودن اين نقايص ، عصاره ساختار شخصيت و خوب زيستن است . 

««««««««««««««                                     »»»»»»»»»»»»»»

در اکثر موارد نيرنگ زدن به ديگران ريشه در فريب دادن خودمان دارد . 

««««««««««««««                                      »»»»»»»»»»»»»»

در محضر خدا اعتراف کردن به مراتب ساده تر از اعتراف کردن در مقابل انساني ديگر است . تا زماني که در مقابل پروردگار ننشسته و با صداي بلند به هر آنچه مدتهاست پنهان کرده ايم ، اعتراف نکنيم . تمايل ما براي خانه تکاني دلمان چيزي بيش از حرف نخواهد بود . صادق بودن با انساني ديگر مويد صداقت داشتن با خودمان و خداست . 

از ديدگاه بيل 
قطعات برگزيده بنيان گذار الکليهاي گمنام 

RE: از ديدگاه بيل ويلسون - sadaf - 2014-09-18

18-دوست و شريک 
" دکتر باب دوست و يار وفادار من ، در قضيه تاسيس انجمن بزرگ الکلي هاي گمنام بود. او در جايگاه يک پزشک و نمونه يک انسان بزرگ بود که کار کردن با ديگران را به عنوان شغلش در «« الکلي هاي گمنام »» انتخاب کرده بود . او چنان احساس وظيفه شناسي داشت و در کميت و کيفيت کارش به چنان مرتبه اي رسيد که هيچ کس تا به حال چنين سابقه اي نداشته است . وي با همکاري بي نظير خواهر ايگنشيا در بيمارستان سن توماس واقع در آکرون _ به طور رايگان _ پنج هزار بيمار را به عنوان پزشک معالجه کرد و از نظر معنوي به آنها انديشه مثبت ، القا نمود . " 
" در تمامي روز هاي پر از مشکلات و مسائل آغازين فعاليتهاي الکلي هاي گمنام ، هيچ واژه رکيکي بين ما رد و بدل نشد و افتخار اين همه را مديون دکتر باب هستيم . " 
                                  «««««««««««                            »»»»»»»»»»»»
مي دانستم که دکتر باب بايد تحت يک عمل جراحي جدي قراربگيرد . از او اجازه مرخصي گرفتم . يک لبخند ساده و معنادار در چهره اش نمايان بود . با همان لبخند هميشگي اش به شوخي گفت : " يادت باشه اين چيزها رو خيلي جدي نگيري ، خيلي سخت نيست " روي خود را برگرداندم بي آنکه قادر باشم کلمه اي بگويم . آن لحظه آخرين باري بود که او را ديدم . 

از ديدگاه بيل ويلسون 
شيوه زندگي الکلي هاي گمنام 
قطعات برگزيده بنيانگزار الکلي هاي گمنام 

RE: از ديدگاه بيل ويلسون - sadaf - 2014-11-12

19-شراب توفيق 
مسائل ناخوشايند و غير منتظره تنها مسائلي نيستند که نياز به خويشتن داري دارند . وقتي به دستاوردها و موفقيتهاي مادي دست مي يابيم بايد فوق العاده هوشيار باشيم چرا که هيچ کس به اندازه ما دلباخته پيروزيهاي فردي نيست . ما موفقيت را همچون شرابي نوشيديم ، شرابي که هرگز در مشعوف کردن ما شکست نمي خورد . خودبيني مغرورانه ما چشمانمان را کور کرد و خودمان را بزرگ قلمداد کرديم . 
حال که در الکلي هاي گمنام هشيار هستيم و در حال باز يافتن ارج و قربي در نزد دوستان  و همکاران اداري مان مي باشيم ، مي دانيم که هنوز نياز به تمرين برنامه هشياري داريم . به عنوان بيمه اي در برابر خطرات ناشي از خد بزرگ بيني ، غالبا مي توانيم خودمان را با ياد آوري اين نکته که اگر امروز هوشياريم فقط به لطف الهي است بيازماييم و به ياد داشته باشيم هر موفقيتي که به دست مي آوريم بيشتر از آن پروردگار است تا ما . 

از ديدگاه بيل ويلسون 

RE: از ديدگاه بيل ويلسون - sadaf - 2014-11-25

20-پرتوي ازيک نيايش 

" پروردگارا ، به من آرامشي عطا فرما تا بپذيرم آنچه را که قادر به تغييرش نيستم ، شهامتي که تغيير دهم آنچه را که در توان من است و خردي که تفاوت آن دو را درک کنم . " 
ما براي « صفاي عبادت » ارزش قائل هستيم چرا که بينش جديدي براي ما به ارمغان مي آورد و مي تواند عادت قديمي و نسبتا مهلک  گول زدن خودمان را از ميان ببرد . 
به ميمنت دعاهايمان در صورتي که به شکست اعتراف کنيم و آنرا بپذيريم ديگر به هيچ وجه شکست فاجعه اي به شمار نمي رود . اينک مي دانيم که مجبور به فرار نيستيم و حتي مجبور نيستيم که با صرف نيروي زيادي بر ويراني ناشي از شکست غلبه کنيم که اين کار تنها مشکلي به مشکلهايمان مي افزايد . 

از ديدگاه بيل ويلسون