انجمن بانیان بهبودی
5- برای من بیداری روحانی چه مفهومی دارد؟ - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن بانیان بهبودی (http://forum.banianbehboodi.ir)
+-- انجمن: انجمن معتادان گمنام NA (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: قدمهای دوازده گانه معتادان گمنام (راهنمای کارکرد قدم) (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=233)
+---- انجمن: قدم دوازدهم (راهنمای کارکردقدم) (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=245)
+---- موضوع: 5- برای من بیداری روحانی چه مفهومی دارد؟ (/showthread.php?tid=916)

5- برای من بیداری روحانی چه مفهومی دارد؟ - NASIB - 2013-11-01

برای من مفهومش اینست که یک حرکت رو به جلو در مورد امیال و خواسته ها و رفتارها و افکارم داشته باشم و بدانم من یک انسان هستم با کلی نواقص و کلی خوبیها.مفهوم واقعی بیداری روحانی را کتاب فقط برای امروز اینگونه میگوید: اگرچه همه ما قدمهای یکسانی را طی میکنیم، هر یک از ما بیداری روحانی حاصل از آنها را به روش خود تجربه میکنیم. شکلی که بیداری روحانی در زندگی ما به خود میگیرد، بسته به اینکه چه کسی هستیم متفاوت خواهد بود.
برای برخی از ما بیداری روحانی وعده داده شده در قدم دوازدهم، به احیای علاقه ما به مذهب یا عرفان منتج میشود. برخی دیگر از افراد شناختی از زندگی اطرافیان خود پیدا میکنند و شاید برای اولین بار همدردی را تجربه کنند. برخی دیگر نیز متوجه میشوند که قدمها آنها را نسبت به اصول رفتاری یا اخلاقی خود هشیار کرده است. اکثر ما بیداری روحانی خود را به صورت ترکیبی از این حالتها تجربه میکنیم و مانند فردی که بیدار شده است، هر یک از این ترکیبها نیز منحصر به فرد است.
اگر انواع مختلف بیداریهای روحانی بسیار زیاد است، از کجا بفهمیم یکی از این انواع را به درستی تجربه کردهایم؟ قدم دوازدهم دو علامت را به ما ارائه میدهد: اصولی را یافتهایم که میتوانند به خوبی ما را هدایت کنند، نوعی از اصول که مایل به اجرای آن در همه امور هستیم. به تدریج نسبت به مشارکت کردن رایگان تجربیات خود با سایر معتادان توجه کافی مبذول میداریم. فرقی نمیکند جزییات بیداری ما چگونه است، در هر حال، به همه ما راهنمایی و عشق مورد نیاز برای زندگی رضایتبخش و روحانی بخشیده شده است.فقط برای امروز: بیداری روحانی من، صرف نظر از شکل ویژهاش، به من کمک کرده است تا جایگاه خود در دنیا را با عشق و زندگی پر کنم. بدین خاطر سپاسگزارم.

RE: 5 برای من بیداری روحانی چه مفهومی دارد؟ - NASIB - 2013-12-11

بیداری روحانی حالتی است که من رابطه ام با خدا و با خودم و با مردم بهتر شده است و دیگر با هیچ چیز و هیچ کس سر جنگ ندارم.بیداری روحانی با شروع کارکرد قدمها خصوصا قدم ششم به بعد کاملا ملموس است.بیل ویلسون و دکتر باب به عنوان پدران برنامه های 12 قدمی بیداری روحانی را اینگونه تعریف میکنند:
اعلام بیداری روح:

۱.یک کاری که تمایل به انجام ان را داریم انجامش دهیم و نگذاریم که

خود به خود انجام شود.

۲.به زندگی لبخند بزنیم.

۳.احساس تماس با دیگران وطبیعت

۴.قدر و ارزش تمام لحظات زندگی را بدانیم

۵.اسوده خاطر اندیشیدن بدون وحشت از تجربیات گذشته

۶.لذت بردن از تمام لحظات زندگی

۷.توان و قدرت غصه نخوردن را داشته باشیم.

۸.طاقت شکست را داشته باشیم.

۹.بیطرفانه در مورد دیگران تفسیر وتعبیر کنیم.

۱۰.بیطرفانه درباره دیگران قضاوت کنیم.

۱۱.بیطرفانه در مورد خودمان قضاوت کنیم.

۱۲.قدرتمان را عزم و جزم کنیم دیگران را دوست بداریم،بدون اینکه از انان

چشم داشتی داشته باشیم.

RE: 5 برای من بیداری روحانی چه مفهومی دارد؟ - علی ص - 2014-01-07

بیداری روحانی از نظر من یعنی بالا بردن سطح آگاهی با کارکرد قدمها با این دیدگاه بیداری روحانی نیز یک فرایند است . به عنوان مثال روزی که من تصمیم به ترک مواد گرفتم قطعا" روحم بیدار شده بود و به این آگاهی رسیدم که مواد مخدر دیگر برایم مفید نیست امروز هم آگاهی خود را نسبت به مسایل پیرامونم بالا میبرم تا بتوانم آگاهتر و بیدار تر از دیروزم باشم و همین مهم مفهوم بیداری روحانیست
{بیداری روحانی یعنی واقع بین بودن . نه خیلی خوش بین و نه خیلی بد بین }
گاهی در زندگی باید درد کشید و گاهی باید خندید و این مفهوم واقعی زندگیست.Heart

RE: 5 برای من بیداری روحانی چه مفهومی دارد؟ - meshki - 2014-01-21

کاملا شخصی ..بیداری روحانی از نظر اعضا بسیار متفاوت است ومن نباید فکر کنم با کارکرد چند قدم خیلی می فهمم ویا پاکیم رفته بالا به بیداری رسیدم

RE: 5- برای من بیداری روحانی چه مفهومی دارد؟ - amirjavadi - 2020-11-09

5_مفهوم بیداری روحانی برای من،چشم از خواب غفلت بازکردن وداشتن رابطه و دوستی باخدایی است که خودش منشاء خیروبرکت است،نیروی برتراست،مهربان وباگذشت است.
بیداری روحانی برای من،دوست داشتن خودم ودیگران است،یادگرفتن خدمت بخودم ودیگران است،دست از خودمحوری برداشتن وخدامحورشدن است،دست ازاحساس دانایی وتوانایی برداشتن وخویشتن پذیرشدن است،خسارت بخودودیگران ومحیط نزدن است،مشتاقانه زحمت کشیدن و عاشقانه خدمت کردن است،ازخواری وذلت بیرون آمدن ازنومیدی دست برداشتن وابزاری دردست خداوندشدن است.
مفهوم بیداری روحانی برای من،دیدن وپذیرفتن خواست واراده خداونداست،
رساندن پیام بهبودیست به دوستی که درعذاب است،افزایش آرامش فکری و توجه وکمک کردن به مشکلات دیگران است،شغل حلال ودرآمدحلال است،شکر گزارنعمات خداوندشدن است،صداقت داشتن وتسلیم بودن است.
درکل،بیداری روحانی تغییرات عمده و مثبتی است که درزندگیم ازقطع مصرف به بعدرخ داده است،اعم ازوصل بودن وتنهانبودن،رسیدن به تعادل نسبی، ارتباطات سالم،مدیریت صحیح زندگی، دگرخواهی وخدامحوری وقدرت تشخیص اراده خداوندوحضوردرلحظه وفقط برای امروز زندگی کردن است.
بیداری روحانی برای من،استفاده درست ازحق انتخاب هایم،به دوش نکشیدن وحمل نکردن گذشته وترس نداشتن از آینده است،ودرآخرسپردن اراده وزندگیم بخداوندوازآشفتگی ودیوانگی کامل به آرامش رسیدن است،بواسطه حضور خداوندواصول روحانی دوازده گانه در زندگی روزانه ام .مفهوم بیداری روحانی برای من رابطه خاص ودوطرفه با خداوند است.?