انجمن بانیان بهبودی
فقط برای امروز-نوزدهم مهر - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن بانیان بهبودی (http://forum.banianbehboodi.ir)
+-- انجمن: انجمن معتادان گمنام NA (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: فقط برای امروز+ اندیشه امروز+روز به روز365روز (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=12)
+---- انجمن: فقط برای امروز (مهر ماه) (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=335)
+---- موضوع: فقط برای امروز-نوزدهم مهر (/showthread.php?tid=2087)

فقط برای امروز-نوزدهم مهر - mahla - 2013-11-23

عینک و نگرشها 19 مهر

«بهترین فکر ما برای ما دردسر ایجاد کرد.... بهبودی تغییر فعالی در عقاید و نگرشهای ماست.»

کتاب پایه

v

در دوران اعتیاد فعال، جهان احتمالاً شبیه به جایی وحشتناک به نظر میرسید. مصرف به ما در تحمل دنیایی که میدیدیم، کمک کرد. امروز، درک میکنیم که شرایط دنیا واقعاً مشکل ما نبود. عقاید و نگرشهای ما درباره دنیا بود که یافتن جایی راحت در آن را ناممکن میساخت.

نگرشها و عقاید ما عینکی است که از طریق آن زندگی خود را مشاهده میکنیم. اگر "عینک" ما لک یا کثیف شود، زندگی ما تیره و تار به نظر میرسد. اگر نگرشهای ما به اندازه کافی واضح نباشد، کل دنیا غیر طبیعی به نظر میرسد. برای مشاهده دنیا به طور واضح، باید نگرشها و عقاید خود را پاک و عاری از چیزهایی نظیر رنجش، انکار، تاسف به حال خود و کوتهبینی نگاه داریم. برای اطمینان از وضوح زندگی خود، باید عقاید خود را با واقعیت سازگار کنیم.

در دوران اعتیاد، بهترین طرز فکر هم ما را از مشاهده دنیا یا نقش خود در آن به طور واضح باز میداشت. بهبودی نسخه عینک نگرش ما را اصلاح میکند. قدمها از طریق از میان برداشتن انکار و جایگزینی آن با ایمان، صداقت با خود، فروتنی و مسئولیتپذیری به ما در مشاهده دنیا به گونهای کاملاً جدید کمک میکنند. سپس قدمها به ما در تمیز نگاه داشتن لنزهای روحانی خود کمک میکنند و ما را به بررسی منظم عقاید، نگرشها و اعمال خود تشویق مینمایند.

امروز، وقتی به دنیا از طریق لنزهای تمیز ایمان و بهبودی نگاه میکنیم، مانند جای صمیمی و الهامبخشی برای زندگی به نظر میرسد.

v

فقط برای امروز: به دنیا و زندگی خود از طریق لنزهای تمیز روحانی برنامه خود نگاه میکنم.

RE: فقط برای امروز-نوزدهم مهر - NASIB - 2014-01-11

خدایا!
سراسر شب شمعی کوچک بر در گاهت روشن نگاه می دارم.
وقتی که روز فرا می رسد،بادا که بر دامن نیلوفرینت خاموش شوم.

RE: فقط برای امروز-نوزدهم مهر - mehdiast - 2014-01-26

من هر روز با نوشتن ترازنامه‌ی شخصي خود مي‌خواهم بدانم، آيا در جهت درست و مسیر بهبودی حركت كرده‌ام؟ اگر غير از اين است در رفتارم تجديد نظر كنم. امروز مي‌دانم كه در مورد گذشته كاري نمي‌توانم بكنم، مگر اين‌كه از تجربيات گذشته سود ببرم، تا اشتباهي مرتكب نشوم. آينده هم كه هنوز نيامده است و كاملاً مجهول است و تنها كسي كه از آينده مطلع است خداوند مهربان است. امروز مي‌دانم كه من هميشه در حال و رندگی کردن در لحظه متوقف مي‌شدم. اين توقف به اين دلايل بود كه افکار چرا در گذشته اين اتفاقات افتاده و يا از آينده ترسناك براي خود هيولايي مي‌ساختم، كه بايد حتماً بدانم چه پيش خواهد آمد. با نشان‌دادن واکنش و عکس‌العمل مثلاً: آيا هنوز هم از فال قهوه و ورق براي آگاهي از آينده استفاده مي‌كنم؟ آيا مي‌دانم هيچ كس به غير از خداوند قادر نيست از آينده خبر داشته باشد؟ امروز مي‌دانم اعمال انجام شده توسط من به خاطر تسلط بيماريم بر تمام سیستم من بوده است و بیماری هم دست من نبود، امّا من مسؤل بهبودی خودم هستم. هيچ كدام از ما آن چنان بد و منفور كه خودمان فكر مي‌كرديم نبوده‌ايم. گذشته به تاريخ پيوسته است!

RE: فقط برای امروز-نوزدهم مهر - NASIB - 2014-09-24

19مهر a day at a time  از کتاب اندیشه امروز
امروز من‌ تلاش‌ خواهم‌ كرد كه‌ خواسته‌هاي‌ خود را به‌ حداقل‌ ممكن‌ برسانم‌ وزمانيكه‌ آرزوهايم‌ و خواسته‌ هايم‌ برآورده‌ مي‌شوند در كمال‌ سپاسگزاري‌ آنراخواهم‌ پذيرفت‌. امروز من‌ از هيچ‌ كس‌، بخصوص‌ از شخص‌ خودم‌ توقع‌ زيادي‌نخواهم‌ داشت‌. من‌ تلاش‌ خواهم‌ كرد كه‌ هميشه‌ بخاطر داشته‌ باشم‌ كه‌ رضايت‌ خاطراز پذيرش‌ خالصانه‌ چيزهاي‌ خوب‌ حاصل‌ مي‌شود. نه‌ از تلاطم‌ و التهاب‌ اينكه‌ چراچيزهاي‌ ما بهترين‌ نيست‌. آيا من‌ تفاوت‌ بين‌ پذيرش‌ با تمام‌ وجود و قبول‌ كردن‌ از روي‌ اجبار را درك‌ كرده‌ام‌؟من‌ امروز هدفهاي‌ خود رابصورت‌ واقعي‌ و با در نظر گرفتن‌ توانائيا و امكانات‌ خودتعيين‌ خواهم‌ كرد. چرا كه‌ تجربه‌ دوران‌ اعتيادم‌ به‌ من‌ آموخته‌ است‌ كه‌ اگر خواسته‌ من‌خارج‌ از امكانات‌ من‌ باشد من‌ هرگز به‌ آن‌ دست‌ نخواهم‌ يافت‌ و احساس‌ شكست‌ وعدم‌ كفاتي‌ مرا مجدداً به‌ سمت‌ استفاده‌ از مواد مخدر سوق‌ خواهد داد.آيا من‌ مي‌توانم‌ با فراموش‌ كردن‌ و اجتناب‌ از روشهاي‌ ديروزي‌ كه‌ زاييده‌ اعتماد به‌نفس‌ كاذب‌ بود، با ديدي‌ واقعي‌تر هدفهاي‌ زندگي‌ خود را تعيين‌ نمايم‌.
«خوب‌ به‌ اندازه‌ كافي‌ خوب‌ است‌»
19مهر a day at a time  از کتاب اندیشه امروز