انجمن بانیان بهبودی

نسخه‌ی کامل: فواید شرکت در جلسات و استفاده صحیح از ابزارها
شما درحال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب‌بندی مناسب.
سئوال 1: چرا به جلسه NA می رویم؟
جواب:
1- برای پاک ماندن و دنبال کردن بهبودی شخصی و استفاده از ابزارهای برنامۀ NA (مشارکت کردن – راهنما گرفتن – سرویس دهی به تازه واردین)

2- برای گرفتن تجربه و استفاده از تجربیات و پیام بهبودی و انتقال دادن پیام بهبودی

3- رعایت اصول روحانی قدمها و حمایت از 12 سنت NA
سئوال 2: چگونه از جلسات NA استفاده کنیم که به NA در کل و هدف اصلی صدمه وارد نشود؟
جواب
1- مشارکت اصولی در راستای بهبودی
2- برگزاری منظم جلسه سر ساعت – عدم تردد اضافی – رعایت سکوت جلسه
3- طبق سنت ششم سازمان یا نهادی را رد و یا تأئید نکنیم و به مسائل خارجی نپردازیم.
4- در هنگام اطلاعیه منشی فقط رویدادهای NA را اعلام کنیم.
5- استفاده از خدمتگزاران با تجربه که آگاهی و آشنایی با 12 قدم، 12 سنت، 12 مفهوم خدماتی داشته باشند.
6- در رأس قرار دادن هدف اصلی (سرویس دهی به تازه واردین و به او اجازه ابراز احساساتش را بدهیم)
سئوال 3: تأثیرات شرکت در جلسات NA چه می باشد؟
جواب:
پاک ماندن – دانش و آگاهی از بیماری اعتیاد و بهبودی – مسئولیت پذیری – عدم خود محوری – درک نیروی برتر – تغییرات و دانش و عملکرد – شکستن باورهایمان در مورد مواد مخدر – از بین رفتن نا امیدیها – هدفمند شدن – رسیدن به همسانی – شرکت در پیام رسانی – (نهایتاً تأثیرات NA تبدیل شدن به افراد مفید، سازنده، قابل قبول جامعه و خانواده)

سئوال 4: الف) راهنما کیست؟
جواب
1- عضوی از NA باشد و آگاهی از 12 قدم و 12 سنت داشته باشد.
2- راهنما کسی است که دانش و عملکرد و رفتار اصولی داشته باشد.
3- راهنما باید راهنما داشته باشد و قدم کار کند.
4- راهنما NA باشد و شنونده خوب باشد و از من بیشتر تجربه و دانش داشته باشد.

ب) چرا راهنما می گیریم و تأثیر آن در بهبودی چیست؟
جواب
1- برای آشنا شدن با 12 قدم و استفاده از دانش و تجربه در رابطه با بهبودی
2- برای کم کردن ضریب اشتباهات شخصی
3- یکی از اصول بهبودی گرفتن راهنما و ارتباط و تماس برقرار کردن با یک عضو دیگر
4- چون من به تنهائی محکوم به فنا هستم و قدرت تصمیم گیری ندارم.
5- چون به من کمک می کند به روال برنامه زندگی کنم.
6- باعث رشد و پذیرش من می شود.
سئوال 5: الف) چرا باید از قدمها و سنتها آگاهی داشته باشیم؟ و تأثیرات آن چیست؟
جواب:
1- قدمها برای بهبودی شخصی و سنتها حفظ منافع گروه.
2- قدمها بیماری اعتیاد را متوقف می کند و سنتها آزادی ما و گروه NA را تضمین می کند.
3- قدمها و سنتها چهارچوب اصول NA را مشخص می کند.
4- تأثیرات قدمها و سنتها حفظ منافع مشترک گروه و در کل NA و رساندن پیام NA بطور مؤثر

ب) از چه منابعی جهت یادگیری قدمها و سنتها استفاده می کنیم؟
جواب:
1- نشریات تأئید شده NA
2- تجربه راهنما و اعضاء قدیمی
3- جلسات کارگاه آموزشی
4- جلسات بهبودی
5- استفاده از آرشیو کمیته های خدماتی قبلی
سئوال 6: الف) چند نمونه از خدمات در NA را نام ببرید و چرا خدمت می کنیم؟
جواب:
منشی – خزانه دار – خوش آمدگو – مسئول نشریات – گرداننده – نماینده خدماتی گروه – علی البدل راهنما شدن – سرویس دهی – خدمات در ساختار خدماتی – اطلاع رسانی – آدرسها – نشریات – پانل زندانها – تضمین پاکی – رساندن هدف اصلی برنامه – تعهد و مسئولیت پذیری – خود اتکائی – رعایت سنت 1-5-7
ب) خدمات طبق اساسنامه (یا اصولی) چه کمکی به شخص و گروه می کند؟
جواب:
کمک به رشد شخصی و پر بار بودن جلسه – ساختن فضای امن بهبودی و جلسه – خط مشی بین عضو و گروه را مشخص
می کند. باعث بقای گروه و نماد بهبودی شخص و حرمت گروه را حفظ می کند حفظ NA دوری از خود محوری و رسیدن به تواضع فروتنی و دوری از غرائض شخصی و ترجیح دادن اصول به شخصیتها – قرار گرفتن گروه در مسیر اصلی یادگیری و آزادی فردی و گروه.
تأثیر خدمت در بهبودی شخصی و NA در کل چیست؟
جواب:
کمک به استقلال گروه – دوری از تکرروی – کمک به رشد NA و خودمان مسئولیت پذیری – انعطاف پذیری در برخورد با مشکلات زندگی – پیدا کردن راههای زندگی بدون مواد مخدر و رسیدن به اعتدال و اعتماد به نفس
سئوال 7: الف) چه نشریاتی متعلق به انجمن معتادان گمنام است؟ و از کجا تهیه می شود؟
جواب:
1- نشریاتی که تأئید شده دفتر خدمات جهانی باشد و از تجربه معتادان گمنام و حاوی آرم NA باشد.
2- نشریاتی که در مورد بهبودی و 12 قدم باشد و اعضاء را به روحانیت نهفته در 12 قدم و 12 سنت آشنا سازد و تمرکز آن به روی بیماری اعتیاد و بهبودی باشد.
3- نشریاتی که از بودجۀ NA تهیه شود و به هیچ انجمن و NGO های دیگر وابستگی نداشته باشد
ب) تأثیر نشریات در بهبودی شخصی و حفظ منافع مشترک چیست؟
جواب:
1- رسیدن به آگاهی فردی در مورد بیماری اعتیاد که باعث رسیدن به آرامش جمعی و حرکت در مسیر 12 قدم می گردد.
2- موجود بودن منبعی قابل ارجاع در اختلافات ما
3- ابزاری جهت کارکرد قدمها و سنتها و مفاهیم خدماتی بصورت منظم و مدون و آگاهانه